Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 23 września 2019 r., imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla
| | |

Strona główna » Aktualności » BOŻE NARODZENIE NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - 2013

BOŻE NARODZENIE NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - 2013

wielkość tekstu:A | A | A

Blisko 1,5 tys. wiernych zgromadziło się na Mszy Świętej pasterskiej celebrowanej o północy w bazylice Trójcy Świętej, w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Uroczystą Eucharystię poprzedziły jasełka w wykonaniu nowicjuszy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz recital muzyczny w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.
Mszy Świętej pasterskiej przewodniczył i wygłosił homilię Ojciec dr Ryszard Szmydki OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Ojciec Prowincjał w słowie skierowanym do wiernych, zwrócił uwagę na fakt, że w tą świętą noc, jesteśmy ludem, któremu dane jest oglądać Bożą światłość: Dwa tysiące lat temu, wielka światłość zabłysła na ziemi. Stało się to, kiedy dla Maryi nadszedł czas rozwiązania. Maryja w Betlejem porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i złożyła w żłóbku, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tamtą noc Betlejemską w polu czuwali pasterze. Chwała Boża ich oświeciła a anioł ogłosił im radość wielką o narodzeniu Chrystusa. Wzorem pasterzy betlejemskich przybyliśmy do świętokrzyskiej bazyliki, przyszliśmy na Pasterkę, żeby oglądać światłość wielką. Na tą uroczystą Mszę przyprowadziła nas wiara, którą Bóg rozbudził w naszych sercach. Dzięki wierze Syn Boży Jezus Chrystus rodzi się w nas. Wiara pozwala nam oglądać dobroć i miłość Boga. Pamiętajmy, że prawdziwym światłem dla nas jest miłość. Miłość Boga do człowieka i miłość między ludźmi. Tylko prawdziwa miłość rozjaśni ciemności i mroki ludzkiej historii, naszego osobistego życia. Prośmy o serce wierzące, bo takie serce staje się prawdziwie kochające a zarazem sercem widzącym rzeczy niewidzialne! Stawajmy się ludźmi pokoju – apelował o. Ryszard.
Atmosferze modlitwy, skupienia i refleksji podczas wspólnej modlitwy w ta niezwykłą noc, sprzyjała oprawa muzyczna, którą zapewnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej i obecność naszych kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego z Obry Sławomira Ćwiklińskiego i Daniela Jeżaka oraz niewątpliwie przepiękny wystrój bazyliki, która podobnie jak w ubiegłych latach, została przyozdobiona pięknymi, wysokimi jodłami świętokrzyskimi, które zostały podarowane przez nadleśnictwo Łagów. Na zielonych drzewach zawisły przepiękne bombki - dar pani Lucyny Gozdek ze Staszowa.
Nad głowami wiernych modlących się w bazylice, zawisły zielone girlandy wykonane z jodły świętokrzyskiej rozświetlone tysiącem światełek.
Tegoroczna szopka już po raz trzynasty została zaprojektowana i wykonana przez pracowników kieleckiego Centrum Kultury. Główną projektantką i pomysłodawczynią stajenki jest pani dyrektor Magdalena Kusztal. Jak wygląda szopka? Jest zupełnie inna niż w roku ubiegłym. W bazylice stanął dużych rozmiarów dom, z komina którego będzie leciał dym. Dodatkowym efektem jest oświetlenie całości jak i obecność ptactwa, bobrów, kun, które zostały wypożyczone z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W szopce zostały umieszczone nowe figury.
Świętokrzyska stajenka swoją prostotą ale też i trochę bajkowym charakterem, ma za zadanie ewangelizować tych, którzy w tym świątecznym czasie nawiedzą Święty Krzyż. Nawiedzający nasze sanktuarium są także zaproszeni do wspólnego kolędowania przy żłóbku. W okresie świątecznym zapraszamy dzieci, młodzież i starszych po Mszy Świętej o godzinie 11.00 do wspólnego chwalenia Boga przy żłóbku.
W świąteczne dni (26.12; 29.12; 05.01 i 06.01;) po Mszy Świętej o godzinie 15.00 zapraszamy do obejrzenia jasełek w wykonaniu naszych Nowicjuszy, którzy pod opieką Ojca Krzysztofa Jamrozego OMI, przygotowali widowisko.
W niedzielę, 5 stycznia zapraszamy także na koncert zatytułowany „Koncert na Trzech Króli”, który jest organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury w Kielcach. Odbędzie się on 5 stycznia w niedzielę o godzinie 16.00. Wstęp wolny. Wystąpią: Polish Camerata, All Antico oraz aktorzy kieleckich teatrów. W repertuarze: fragmenty Pastorałki Leona Schillera, Lucjana Rydla, Betlejem polskiego oraz Concerto Grosso na Boże narodzenie A. Corelli.

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2345 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 25 grudnia 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej