Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 7 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Rufin, Donata
| | |

Strona główna » Aktualności » ODSZEDŁ PO WIECZNĄ NAGRODĘ OJCIEC WALENTY ...

ODSZEDŁ PO WIECZNĄ NAGRODĘ OJCIEC WALENTY ZAPŁATA OMI

wielkość tekstu:A | A | A

W ubiegłym tygodniu, w środę 6 listopada 2013 r. w godzinach porannych, w 86 roku życia, zmarł w Poznaniu O. Walenty Zapłata OMI. Był założycielem Prokury Misyjnej, Sekretariatu Powołań i Stowarzyszenia Przyjaciół Misji Oblackich. Przez blisko pół wieku z tą naszą poszerzoną Rodziną Oblacką wspierał działalność misyjną polskich oblatów posługujących na misjach zagranicznych m.in. na Madagaskarze, w Kamerunie, Argentynie, na Ukrainie i Białorusi.

Uroczystości pogrzebowe o. Walentego Zapłaty OMI odbyły się w piątek 8 listopada 2013 r. Najpierw pożegnano zmarłego o. Walentego w Poznaniu w parafii Chrystusa Króla, a następnie w Obrze była celebrowana Msza Święta w kościele pw. Św. Jakuba oraz ceremonie pogrzebowe na przyklasztornym cmentarzu.
Mszy Świętej pogrzebowej w obrzańskim Wieczerniku przewodniczył J.E. Ks. Bp Eugeniusz Juretzko OMI, pierwszy ordynariusz diecezji Yokaduma w Kamerunie. Homilię wygłosił O. Andrzej Korda OMI, wikariusz prowincjalny. W modlitwie za zmarłego oblata uczestniczyło ponad 60 prezbiterów i wielu świeckich, którzy przybyli z bliska i z daleka by oddać ostatnią posługę O. Walentemu. Obecni byli także przedstawiciele Przyjaciół Misji Oblackich z Obry, Babimostu i Zielonej Góry.
W czasie ceremonii pogrzebowych odczytano telegramy od wspólnot Oblackich z Madagaskaru, Ukrainy i Białorusi.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu misyjnemu o. Walentego w murach naszego klasztoru świętokrzyskiego powstała w latach 70 ubiegłego wieku wystawa misyjna, która do dnia dzisiejszego ukazuje licznie przybywającym pielgrzymom i turystom dzieje klasztoru oraz zaangażowanie naszej rodziny zakonnej na polu misyjnym Kościoła powszechnego oraz przybliża charyzmat Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Ojciec Walenty Zapłata OMI urodził się 11 lutego 1928 r. w Spytkówkach (woj. wielkopolskie) jako syn Michała i Marii. Po zakończeniu wojny rozpoczął naukę w gimnazjum w Kościanie. Przez dwa lata od 1949 r. kontynuował ją w gimnazjum w Lublińcu prowadzonym przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN. Od 1952 r. kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, tam złożył też pierwsze śluby zakonne. Śluby wieczyste złożył 8 września 1955 r. Po święceniach prezbiteratu, które przyjął z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego w 1956 r., został skierowany na rok do Lublińca na czas przygotowania pastoralnego. Następnie przez pięć lat był misjonarzem ludowym w Kodniu nad Bugiem. W kwietniu 1964 r. został przeniesiony do Poznania, gdzie zajmował się Sekretariatem Powołań oraz rozpoczął formowanie struktur Prokury Misyjnej.

czytano: 1054 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 11 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej