Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ODSZEDŁ PO WIECZNĄ NAGRODĘ OJCIEC WALENTY ZAPŁATA OMI

Strona główna » Aktualności » ODSZEDŁ PO WIECZNĄ NAGRODĘ OJCIEC WALENTY ZAPŁATA OMI

wielkość tekstu: A | A | A

W ubiegłym tygodniu, w środę 6 listopada 2013 r. w godzinach porannych, w 86 roku życia, zmarł w Poznaniu O. Walenty Zapłata OMI. Był założycielem Prokury Misyjnej, Sekretariatu Powołań i Stowarzyszenia Przyjaciół Misji Oblackich. Przez blisko pół wieku z tą naszą poszerzoną Rodziną Oblacką wspierał działalność misyjną polskich oblatów posługujących na misjach zagranicznych m.in. na Madagaskarze, w Kamerunie, Argentynie, na Ukrainie i Białorusi.

Uroczystości pogrzebowe o. Walentego Zapłaty OMI odbyły się w piątek 8 listopada 2013 r. Najpierw pożegnano zmarłego o. Walentego w Poznaniu w parafii Chrystusa Króla, a następnie w Obrze była celebrowana Msza Święta w kościele pw. Św. Jakuba oraz ceremonie pogrzebowe na przyklasztornym cmentarzu.
Mszy Świętej pogrzebowej w obrzańskim Wieczerniku przewodniczył J.E. Ks. Bp Eugeniusz Juretzko OMI, pierwszy ordynariusz diecezji Yokaduma w Kamerunie. Homilię wygłosił O. Andrzej Korda OMI, wikariusz prowincjalny. W modlitwie za zmarłego oblata uczestniczyło ponad 60 prezbiterów i wielu świeckich, którzy przybyli z bliska i z daleka by oddać ostatnią posługę O. Walentemu. Obecni byli także przedstawiciele Przyjaciół Misji Oblackich z Obry, Babimostu i Zielonej Góry.
W czasie ceremonii pogrzebowych odczytano telegramy od wspólnot Oblackich z Madagaskaru, Ukrainy i Białorusi.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu misyjnemu o. Walentego w murach naszego klasztoru świętokrzyskiego powstała w latach 70 ubiegłego wieku wystawa misyjna, która do dnia dzisiejszego ukazuje licznie przybywającym pielgrzymom i turystom dzieje klasztoru oraz zaangażowanie naszej rodziny zakonnej na polu misyjnym Kościoła powszechnego oraz przybliża charyzmat Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Ojciec Walenty Zapłata OMI urodził się 11 lutego 1928 r. w Spytkówkach (woj. wielkopolskie) jako syn Michała i Marii. Po zakończeniu wojny rozpoczął naukę w gimnazjum w Kościanie. Przez dwa lata od 1949 r. kontynuował ją w gimnazjum w Lublińcu prowadzonym przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN. Od 1952 r. kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, tam złożył też pierwsze śluby zakonne. Śluby wieczyste złożył 8 września 1955 r. Po święceniach prezbiteratu, które przyjął z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego w 1956 r., został skierowany na rok do Lublińca na czas przygotowania pastoralnego. Następnie przez pięć lat był misjonarzem ludowym w Kodniu nad Bugiem. W kwietniu 1964 r. został przeniesiony do Poznania, gdzie zajmował się Sekretariatem Powołań oraz rozpoczął formowanie struktur Prokury Misyjnej.

11

LIS

2013

2448

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.