Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 6 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ada, Ireneusz
| | |

Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE Z DZIENNIKARZAMI - UROCZYSTOŚĆ ...

SPOTKANIE Z DZIENNIKARZAMI - UROCZYSTOŚĆ NADANIA TYTUŁU BAZYLIKI MNIEJSZEJ

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejsze przed południe w sali opackiej w klasztorze na Świętym Krzyżu odbyło się spotkanie z dziennikarzami ziemi świętokrzyskiej w związku z uroczystością ogłoszenia kościoła Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu Bazyliką Mniejszą, jaka będzie miała miejsce w dniu 16 czerwca br.

Na zaproszenie świętokrzyskich oblatów przybyli dziennikarze lokalnych mediów oraz starosta powiatu kieleckiego Zdzisław Wrzałka i wójtowie gmin Nowa Słupia Wiesław Jerzy Gałka i Bielin Sławomir Kopacz.

Ojciec superior witając zebranych gości przedstawił zakres podjętych już działań przygotowujących czerwcową uroczystość. Przede wszystkim podał garść informacji dotyczących logistyki dnia 16 czerwca. Przekazał informację na temat ruchu i dojazdu w tym dniu na Święty Krzyż. W dzień uroczystości wjazd na górę Świętego Krzyża będzie ograniczony.
Między parkingiem w Hucie Szklanej a sanktuarium będą kursować dwa autobusy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z Kielc jako tzw. wahadło. Pielgrzymi, którzy przybędą od strony Kielc na Święty Krzyż zostawią swój środek lokomocji na parkingu i od parkingu bezpłatnie zostaną zawiezieni do klasztoru - mówił o. Zygfryd.
W niedzielę 16 czerwca już od godzin rannych będą kursować autobusy z Kielc do Huty Szklanej. Od poniedziałku przyszłego tygodnia w autobusach komunikacji miejskiej w Kielcach będą rozwieszone plakaty i rozkłady jazdy autobusów na trasie Kielce – Huta Szklana w dniu 16 czerwca.
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będą czuwać policjanci i strażacy. Dodatkowo będzie uruchomiony punkt medyczny.
Ogromną pomoc w przygotowaniach uroczystości zapewnili wójtowie gmin Nowa Słupia i Bieliny. Zapewnią zaplecze sanitarno-porządkowe oraz przedstawiciele tych gmin włączą się aktywnie w przeżywanie liturgii uroczystości.
Ojciec superior zwracając się do dziennikarzy powiedział: Zaprosiliśmy dzisiaj w mury naszego klasztoru was, którzy współtworzycie wizerunek ziemi świętokrzyskiej. Chcemy was prosić byście pomogli nam dotrzeć do jak najszerszego gremium. Tak to już jest, że na tym miejscu głównym reżyserem uroczystości jest pogoda. Mamy nadzieję, że w dniu uroczystości będzie świecić słońce. Nasze błonia pomieszczą ok 50. tysięcy pątników i pielgrzymów. Czy tylu przybędzie?. Nie wiemy. Ale ufamy, że rzetelne informacje promujące dzień 16 czerwca pozwolą by jak najwięcej pielgrzymów przybyło na Święty Krzyż.
Także starosta powiatu kieleckiego Zdzisław Wrzałka zaprosił wszystkich dziennikarzy do włożenia wszelkich starań by w ostatnim tygodniu przed uroczystością jak najwięcej informacji docierało do mieszkańców ziemi świętokrzyskiej: Jesteśmy dumni, że na terenie naszego powiatu kieleckiego jest Święty Krzyż. To dla nas wielkie wyróżnienie. Dlatego włączyliśmy się w przygotowania tej wielkiej uroczystości. Prosimy was, abyście dołożyli wszelkich starań i informowali na bieżąco o tym wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniu jakim będzie podniesienie tutejszego kościoła do godności Bazyliki Mniejszej.
Na spotkaniu z dziennikarzami zaprezentowano także plan Triduum przed uroczystością.
- W czwartek 13 czerwca o godz. 18.00 bedzie celebrowana Eucharystia za fundatorów, budowniczych, przyjaciół i dobrodziejów klasztoru i sanktuarium. Po Mszy Świętej w kościele odbędzie się koncert zespołu kleryckiego "Kerygmat" z WSD z Kielc.
- W piątek natomiast 14 czerwca o godzinie 18.00 będziemy celebrować modlitwę za zmarłych biskupów, kapłanów, ojców oblatów i pomordowanych na Świętym Krzyżu. Po Mszy Świętej odbędzie się koncert chóru Politechniki Świętokrzyskiej.
- W sobotę 15 czerwca na godzinę 18.30 zapraszamy na uroczyste nieszpory a po nich na koncert Zespołu kameralnego Filharmonii Świętokrzyskiej. We wszystkie te dni wjazd na górę będzie wolny.

 

czytano: 1040 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 05 czerwca 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej