Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Trwają prace race renowacyjne w sanktuarium

Strona główna » Aktualności » Trwają prace race renowacyjne w sanktuarium

wielkość tekstu: A | A | A

Czujniki antywłamaniowe w kościele św.Trójcy

W naszym klasztorze prace renowacyjne w pełni. W dalszym ciągu zamknięty jest kościół Trójcy Świętej. Na chórze, w kruchcie i nawie głównej, a przede wszystkim na sklepieniach zakończono uzupełnianie ubytków i zszywanie pęknięć, naprawianie mechanicznych uszkodzeń w dekoracjach architektonicznych. Rozpoczęto także pokrywanie ścian i sklepienia impregnatem umożliwiającym malowanie. Na pilastrach odkryto cenne polichromie z 1806 roku. Wtedy to dokonano konsekracji obecnej świątyni  po pożarze z 1777 roku. Polichromie na pilastrach od strony południowej przedstawiają wizerunek relikwiarza  Krzyża Świętego, natomiast od strony północnej da się zauważyć krzyż zbliżony do maltańskiego. Są to tzw. zacheuszki, miejsca, gdzie namaszczane były mury świątyni podczas konsekracji. Poza tym odkryto polichromie we wnękach na ścianie północnej, które są niejako odbiciem - imitacją okien świątyni. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków pana Janusza Cedro odkryta  polichromia zostanie zamalowana. Wcześniej jednak zostanie sporządzona fotograficzna dokumentacja polichromii.

Ruszyły także prace remontowe w podziemiach kościoła w krypcie grobowej, w której obecnie znajduje się kilkadziesiąt trumien ze spoczywającymi tam benedyktynami. Tam też zostanie przygotowana pełna oprawa danego okresu historycznego i zostanie ona w pełni udostępniona dla zwiedzających. W południowej ścianie kościoła zostało wykute wejście do dużych podziemi. To właśnie tędy będą teraz wchodzili wszyscy zwiedzający. Utrudnieniem w przygotowaniu wejścia jest lita skała, na której zbudowany jest kościół. Niemniej jednak już w przyszłym tygodniu wejście będzie ukończone, a na wiosnę turyści i pielgrzymi zobaczą dotąd niedostępne krypty grobowe kościoła Świętej Trójcy.

Trwają w dalszym ciągu prace w kaplicy Oleśnickich. Po oczyszczeniu wczesnobarokowego pomnika nagrobnego rodziny Oleśnickich z wtórnych lakierów i warstw pozostałych po poprzednich renowacjach obiektu rozpoczęto estetyzację pomnika. Nagrobek został zawoskowany Cosmoloidem. Środek ten zabezpieczy nagrobek przede wszystkim przed kurzem i innymi zabrudzeniami.  Nadaje to także charakter hydrofobowy (nie przyjmuje wody). Ostatecznym działaniem konserwatorskim jest nadanie poleru kamieniowi, z których jest zbudowany nagrobek. W skład tej architektury nagrobnej wchodzą następujące rodzaje kamienia: alabaster, Dębnik oraz wapień zbity kielecki. Uzupełniono także elementy brakujace m.in. bonio w partii belkowania. Zamontowano odrestaurowany alabastrowy kartusz z herbem Dębno, któremu przywrócono pierwotną kolorystykę. Postać Zofii Oleśnickiej posiada uzupełnione ubytki dłoni, jak również złocenia ubioru.

Oścież drzwi z zakrystii do kaplicy również oczyszczono parą wodną i nadano połysk.

Prace przy nagrobku i ościeżach potrwają do 15 marca. Wtedy to będzie można zobaczyć całość odrestaurowanych obiektów. Następnie rozpocznie się konserwacja ołtarza głównego w kaplicy, gdzie przechowywane są Relikwie Krzyża Świętego.

Tych prac dokonuje pani Barbara Mrożkiewicz, pan Dawid Kurkowski i Michał Śliwka.

Wszystkich, którzy odwiedzają najstarsze Sanktuarium w Polsce informujemy, że w dalszym ciągu można zwiedzać zabytkowy klasztor. Wyłączony dla zwiedzających jest jedynie kościół Trójcy Świętej.

PONIŻEJ ZDJĘCIA Z RENOWACJI:

22

LUT

2007

2883

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.