Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 12 grudnia 2019 r., imieniny obchodzą: Aleksandra, Dagmara
| | |

Strona główna » Aktualności » Trwają prace race renowacyjne w sanktuarium

Trwają prace race renowacyjne w sanktuarium

wielkość tekstu:A | A | A

W naszym klasztorze prace renowacyjne w pełni. W dalszym ciągu zamknięty jest kościół Trójcy Świętej. Na chórze, w kruchcie i nawie głównej, a przede wszystkim na sklepieniach zakończono uzupełnianie ubytków i zszywanie pęknięć, naprawianie mechanicznych uszkodzeń w dekoracjach architektonicznych. Rozpoczęto także pokrywanie ścian i sklepienia impregnatem umożliwiającym malowanie. Na pilastrach odkryto cenne polichromie z 1806 roku. Wtedy to dokonano konsekracji obecnej świątyni  po pożarze z 1777 roku. Polichromie na pilastrach od strony południowej przedstawiają wizerunek relikwiarza  Krzyża Świętego, natomiast od strony północnej da się zauważyć krzyż zbliżony do maltańskiego. Są to tzw. zacheuszki, miejsca, gdzie namaszczane były mury świątyni podczas konsekracji. Poza tym odkryto polichromie we wnękach na ścianie północnej, które są niejako odbiciem - imitacją okien świątyni. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków pana Janusza Cedro odkryta  polichromia zostanie zamalowana. Wcześniej jednak zostanie sporządzona fotograficzna dokumentacja polichromii.

Ruszyły także prace remontowe w podziemiach kościoła w krypcie grobowej, w której obecnie znajduje się kilkadziesiąt trumien ze spoczywającymi tam benedyktynami. Tam też zostanie przygotowana pełna oprawa danego okresu historycznego i zostanie ona w pełni udostępniona dla zwiedzających. W południowej ścianie kościoła zostało wykute wejście do dużych podziemi. To właśnie tędy będą teraz wchodzili wszyscy zwiedzający. Utrudnieniem w przygotowaniu wejścia jest lita skała, na której zbudowany jest kościół. Niemniej jednak już w przyszłym tygodniu wejście będzie ukończone, a na wiosnę turyści i pielgrzymi zobaczą dotąd niedostępne krypty grobowe kościoła Świętej Trójcy.

Trwają w dalszym ciągu prace w kaplicy Oleśnickich. Po oczyszczeniu wczesnobarokowego pomnika nagrobnego rodziny Oleśnickich z wtórnych lakierów i warstw pozostałych po poprzednich renowacjach obiektu rozpoczęto estetyzację pomnika. Nagrobek został zawoskowany Cosmoloidem. Środek ten zabezpieczy nagrobek przede wszystkim przed kurzem i innymi zabrudzeniami.  Nadaje to także charakter hydrofobowy (nie przyjmuje wody). Ostatecznym działaniem konserwatorskim jest nadanie poleru kamieniowi, z których jest zbudowany nagrobek. W skład tej architektury nagrobnej wchodzą następujące rodzaje kamienia: alabaster, Dębnik oraz wapień zbity kielecki. Uzupełniono także elementy brakujace m.in. bonio w partii belkowania. Zamontowano odrestaurowany alabastrowy kartusz z herbem Dębno, któremu przywrócono pierwotną kolorystykę. Postać Zofii Oleśnickiej posiada uzupełnione ubytki dłoni, jak również złocenia ubioru.

Oścież drzwi z zakrystii do kaplicy również oczyszczono parą wodną i nadano połysk.

Prace przy nagrobku i ościeżach potrwają do 15 marca. Wtedy to będzie można zobaczyć całość odrestaurowanych obiektów. Następnie rozpocznie się konserwacja ołtarza głównego w kaplicy, gdzie przechowywane są Relikwie Krzyża Świętego.

Tych prac dokonuje pani Barbara Mrożkiewicz, pan Dawid Kurkowski i Michał Śliwka.

Wszystkich, którzy odwiedzają najstarsze Sanktuarium w Polsce informujemy, że w dalszym ciągu można zwiedzać zabytkowy klasztor. Wyłączony dla zwiedzających jest jedynie kościół Trójcy Świętej.

PONIŻEJ ZDJĘCIA Z RENOWACJI:

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1021 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 22 lutego 2007 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej