Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

DROGA KRZYŻOWA I LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU

Strona główna » Aktualności » DROGA KRZYŻOWA I LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU

wielkość tekstu: A | A | A

Grób Pański
Dziś sprawowaliśmy liturgię na cześć Męki Pańskiej. Wspominaliśmy o Chrystusie, który wziął na siebie ludzkie grzechy i zaniósł je na wzgórze golgoty. Tam został ukrzyżowany, przelał swoją krew i oddał życie, aby nam otworzyć bramy życia wiecznego. Na krzyżu pokonał śmierć i szatana. Jego poniżenie w oczach ludzi było potrzebne, aby lepiej mogła się objawić Boża chwała. Ceremoniom wielkopiątkowym przewodniczył i wygłosił homilię J. E. Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej.
Ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczęły się Liturgią Słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana.
W homilii Biskup Krzysztof Nitkiewicz zachęcając do oddania czci i adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego wskazał na wymowę tego gestu oraz mówił o duchowym znaczeniu znaku krzyża Chrystusa. - Będziemy wyznawali naszą wiarę w to, że przez Chrystusowy krzyż człowiek został pojednany z Bogiem i odzyskał właściwą sobie godność. To zbawcze dzieło trwa nadal i dotyczy każdego człowieka, w każdym czasie i w każdym miejscu na ziemi. Musimy o tym pamiętać, kiedy zawieszamy krzyże w naszych domach i miejscach pracy, powinniśmy o tym pamiętać, kiedy spoglądamy na krzyż. W przeciwnym razie jego obecność będzie tylko pustym gestem. Będzie straconą okazją na lepsze życie.
Następnymi częściami tej liturgii były: adoracja krzyża, komunia święta i procesja do Grobu Bożego.
Wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi staraliśmy się rozbudzić w sobie ducha żywej wiary, ducha powagi, miłości i wdzięczności za to, co Chrystus dla nas uczynił.
Ceremonie Wielkiego Piątku zostały poprzedzone tradycyjną Drogą Krzyżową z Nowej Słupi na Święty Krzyż, w której wzięło udział - mimo zimowej aury - ponad tysiąc pątników. Do pątników dołączył Bp Krzysztof Nitkiewicz, który na zakończenie Drogi Krzyżowej wyraził m.in.wdzięczność uczestnikom za trud i za obecność:
Tegoroczna Droga krzyżowa przebiegała w warunkach prawdziwie zimowych. Wymagała większego niż zazwyczaj wysiłku i ofiarności. Była to jednak przede wszystkim Droga krzyżowa naszych serc i umysłów towarzyszących Chrystusowi skazanemu na śmierć, dźwigającemu krzyż, ukrzyżowanemu i złożonemu do grobu – mówił do pątników bp Krzysztof Nitkiewicz u stóp sanktuarium. - Byliśmy z Nim solidarni, lecz tak naprawdę to On jest solidarny z każdym z nas, kiedy doświadczamy samotności, krzywdzących słów i sądów, bólu spowodowanego chorobą i próbami codziennego życia. Znakiem tego jest właśnie krzyż czczony od tysiąca lat na tej świętej górze. Chrystus pragnie być blisko każdego, aby przywrócić w nas piękno człowieczeństwa i przypomnieć o wielkości chrześcijańskiego powołania do bycia światłością świata i solą ziemi. Musimy przyznać, że jako katolicy jesteśmy coraz mniej wyraziści, że wyblakło w nas podobieństwo do Chrystusa, że naszym stylem życia przypominamy tych, którzy w nic nie wierzą – podkreślił pasterz diecezji. - Droga krzyżowa odbywana razem z Chrystusem daje nam szansę na przemianę, daje szansę na uleczenie naszego ducha, na odrodzenie i umocnienie wiary. Krzyż prowadzi zawsze do zmartwychwstania. Jak bardzo tego potrzebujemy, jak bardzo jest to konieczne dla Kościoła i Polski - mówił podsumowując wspólną modlitwę bp Krzysztof Nitkiewicz.

29

MAR

2013

1408

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.