Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH PRAC ARCHEOLOGICZNYCH NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - 21.02.2013

Strona główna » Aktualności » PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH PRAC ARCHEOLOGICZNYCH NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - 21.02.2013

wielkość tekstu: A | A | A

Na zdjęciu Pan Czesław Hadamik, archeolog prowadzący badania
W dzisiejsze przedpołudnie w murach klasztoru na Świętym Krzyżu odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace archeologiczne jakie są prowadzone w jednym z krużganków klasztornego kompleksu.
Na spotkaniu obecni byli: Ojciec Superior Zygfryd Wiecha OMI, Pan Jan Cedro Wojewódzki Konserwator Zabytków z Kielc wraz ze swoimi współpracownikami, Pan dr Czesław Hadamik, archeolog prowadzący badania, Pan Krzysztof Furmanek, właściciel firmy, która prowadzi prace budowlane na terenie obiektu. Obecni byli także dziennikarze z Radia Kielce oraz Gazety Wyborczej.
Prowadzone od stycznia 2013 roku prace archeologiczne pozwolą na pogłębienie wiedzy archeologicznej na Świętym Krzyżu. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy prowadzono badania archeologiczne na Świętym Krzyżu bardziej skupiono się na badaniu wału kultowego, natomiast sam klasztor potraktowano po macoszemu – stwierdził na spotkaniu Pan Jan Cedro oraz Pan dr Czesław Hadamik.
Po wykonaniu wykopu o głębokości 4 metrów od poziomu posadzki północnego krużganku zauważono, że ściana południowa może ulec tąpnięciu. Stąd wstrzymano prace. Poproszono o konsultację Pana dr inż. Stanisława Karczmarczyka, który jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie zabytków techniki i zabytkowych obiektów budowlanych. Po koniecznych ekspertyzach zdecydowano się na zastosowanie nowatorskiej metody – iniekcji – co pozwoliło opanować sytuację. To spowodowało spowolnienie działań budowlanych oraz wzrost kosztów realizacji inwestycji.
Jak mówił Pan dr Hadamik podczas prac archeologicznych odnaleziono 9 pochówków w trumnach. Byli to prawdopodobnie zakonnicy i jeden pochówek zbiorowy datowane na schyłek XV wieku do XVIII wieku.
Odnalezione szczątki są obecnie złożone w krypcie kaplicy Oleśnickich i są do dyspozycji antropologów. Po zakończeniu prac zostanie zorganizowany dla nich pogrzeb. W trumnie benedyktyńskiej zostaną złożone przy kościele na zewnątrz, przy grobie Ojca Czesława Bartosza OMI – powiedział Ojciec Zygfryd Wiecha Superior Klasztoru na Świętym Krzyżu.
Ponad to w czasie prowadzonych prac archeologicznych we wtórnym nasypie pod posadzką krużganka odnaleziona ceramikę pochodząca z XII wieku i późniejszą oraz wiele kafli pochodzących z XVI i XVII wieku. To co udało się odnaleźć do tej pory jak również to co zostanie wydobyte w czasie trwających jeszcze prac zostanie pokazane dla pielgrzymów i turystów w zorganizowanej wystawie na Świętym Krzyżu.
Natrafiono także na piec z czasów średniowiecza, który służył do ogrzewania pomieszczeń klasztornych. Taki piec był akumulatorem ciepła. Przewodami cieplnymi ukrytymi w ścianie rozchodziło się ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Gdy palono w piecu przewody były zamknięte. Po zagaszeniu pieca otwierano te przewody, by nagromadzone ciepłe powietrze mogło dotrzeć do wyznaczonych sal, czy to do infirmerii, dormitorium bądź refektarza. Podobne piece odnaleziono w Wąchocku, Jędrzejowie i Sulejowie – relacjonował dr Hadamik. Dodał także, że spodziewa się jeszcze jednego takiego pieca w ścianie wschodniej krużganku.
Obecnie przygotowywany jest projekt na strop żelbetowy nad wykopem w rozpiętości ścian krużganku, tak by móc z jednej strony wesprzeć ścianę północną i południową, co ustabilizuje mury a z drugiej strony by móc jak najszybciej oddać krużganek do dyspozycji pielgrzymów. Na stropie zostanie ułożona posadzka kamienna z wcześniej zdemontowanych i zinwentaryzowanych płyt posadzkowych. Jak przekazał Pan inż. Paweł Krzysiek, kierownik budowy, planowane zakończenie tego etapu prac jest na koniec marca 2013 roku.
Natomiast prace poniżej poziomu krużganku trwałyby nadal. Uzyskane pomieszczenia będą służyły przede wszystkim zakonnikom w celu lepszego funkcjonowania wspólnoty ojców, braci i nowicjuszy.
Z całości prac archeologicznych ma ukazać się publikacja pod kierunkiem dr Czesława Hadamika obejmująca opis prac obecnych ale także i tych wcześniejszych, jakie były prowadzone na Świętym Krzyżu.

21

LUT

2013

953

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 9

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.