Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

KAZANIE ŚWIĘTOKRZYSKIE KU CZCI ŚW. KATARZYNY... INFORMACJE O KONCERCIE

Strona główna » Aktualności » KAZANIE ŚWIĘTOKRZYSKIE KU CZCI ŚW. KATARZYNY... INFORMACJE O KONCERCIE

wielkość tekstu: A | A | A

Aktor Marcin Brykczyński - kazanie ku czci św. Katarzyny
Od kilku miesięcy trwają przygotowania do koncertu podczas, którego będą śpiewane Kazania Świętokrzyskie. Koncert zaplanowano na dzień 22 września br., w godzinach wieczornych w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Twórcą muzyki do tekstu Kazań jest Pan Józef Skrzek, lider znanego zespołu SBB, muzyk, kompozytor multiinstrumentalista. Do tej pory miały miejsce pierwsze próby z udziałem kompozytora i wykonawcy śpiewanych Kazań Świętokrzyskich.
Natomiast w minioną niedzielę w sanktuaryjnym kościele p.w. Trójcy Świętej z inicjatywy opata świętokrzyskiego O. Zygfryda Wiechy OMI oraz Dyrektora Kieleckiego Oddziału TVP Marka Mikosa odbyło się spotkanie na temat Kazań Świętokrzyskich.
Na temat historii i znaczenia dla literatury polskiej Kazań Świętokrzyskich swoją wiedzą naukową dzielił się z pielgrzymami i turystami prof. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wykład był wprowadzeniem w klimat koncertu wrześniowego. Licznie zebrani pielgrzymi i turyści mogli m.in. usłyszeć:
- Był czas, kiedy Biblioteka Świętokrzyska Opactwa Świętokrzyskiego w swych licznych zbiorach zawierała całą wiedzę ówczesnej Europy, by wspomnieć choćby kronikę Wincentego Kadłubka, Rocznik Świętokrzyski, Statuty Kazimierza Wielkiego. Niewątpliwie najcenniejszym, najsłynniejszym skarbem były "Kazania Świętokrzyskie" napisane przez anonimowego mnicha - mówił prof. Krzysztof Bracha.
Naukowiec zwracał uwagę, że Kazania stanowią narodową relikwię języka polskiego, a dziś - najcenniejszy skarb Biblioteki Narodowej, zabezpieczony w skarbcu o numerze 8001. Nie wiemy, kiedy i gdzie powstały "Kazania Świętokrzyskie". Najprawdopodobniej w połowie XIV wieku, bądź też mogą być kopią tekstu pochodzącego z XIII wieku. Tekst kazań jest nietuzinkowy, to arcydzieło - podkreślił prof. Bracha.

Uczony uczestniczył w przygotowaniu tekstu "Kazań Świętokrzyskich" dla Józefa Skrzeka. Profesor skorzystał z transliteracji zabytkowego utworu dokonanej przez prof. Wiesława Wydrę z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i transkrypcji tekstu kazań dokonanego przez prof. Wacława Twardzika z Krakowa.

Podczas wykładu profesor odczytał fragment Kazania na Boże Narodzenie. Natomiast Kazanie na dzień św. Katarzyny, które zachowało się prawie w całości, zaprezentował aktor kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego Marcin Brykczyński.

Już dziś pragniemy zaprosić wszystkich na wrześniowy koncert. Organizatorzy koncertu oraz producenci zaplanowali nagranie płyty, na której zostanie zapisane to wyjątkowe wydarzenie. Z inicjatywą nietypowego koncertu wystąpili Jan Tarnawski – współwłaściciel biura turystycznego Busferie oraz Marcin Majewski z Kielc.

Do udziału w koncercie zostali zaproszeni chórzyści prawosławnego chóru Oktioch z Wrocławia oraz wokalista z grupy TSA Marek Piekarczyk i kielecki multiinstrumentalista Włodzimierz „Kinior” Kiniorski.

Prace nad organizacją koncertu idą pełną parą. Dochód ze sprzedaży biletów z koncertu na Świętym Krzyżu zostanie przekazany na odbudowę wieży klasztornej.

28

LIP

2012

1334

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.