Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

TRIDUUM SACRUM WIELKI PIĄTEK - Droga Krzyżowa oraz Liturgia na cześć Męki Pańskiej

Strona główna » Aktualności » TRIDUUM SACRUM WIELKI PIĄTEK - Droga Krzyżowa oraz Liturgia na cześć Męki Pańskiej

wielkość tekstu: A | A | A

...
Wielki Piątek jest szczególnym dniem dla wspólnoty świętokrzyskiej. Tego dnia z różnych stron Polski przybywają pielgrzymi by uczestniczyć w Drodze Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż oraz uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku.

Tegoroczne ceremonie mimo deszczowej i chłodnej pogody zgromadziły ponad dwa tysiące pątników. Wśród nich byli obecni kapłani diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, nowicjusze z klasztoru na Świętym Krzyżu, Ojcowie i Bracia Oblaci, parlamentarzyści, samorządowcy, władze gminne,  leśnicy, osoby starsze, młodzież, dzieci.

Krzyż do poszczególnych stacji nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów, między innymi ofiarodawcy, wykonawcy i ci, którzy przyczynili się do tego, że na skalnym wzgórzu od wschodniej strony naszego klasztoru stanął 18. metrowy Krzyż z modrzewia.

Rozważania podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej czytali także przedstawiciele życia społecznego a wśród nich Pan Stanisław Adamczak Rektor Politechniki Świętokrzyskiej

Także biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przemawiając do pielgrzymów i uczestników nabożeństwa zwrócił uwagę na znaczenie krzyża w życiu społecznym i osobistym: Podczas drogi na Golgotę oraz przez śmierć Chrystusa nastąpiła swoista transformacja krzyża. To narzędzie do uśmiercania ludzi i symbol hańby skazańców stało się znakiem najwyższej miłości, znakiem Boga, który troszczy się o człowieka. Krzyże stojące przy wiejskich drogach, i górujące z wież kościołów, krzyże zawieszone w szkolnych salach, szpitalach i urzędach oraz w naszych domach uszlachetniają nasze obyczaje, zachęcają do ofiarności, do mężnego pokonywania trudności i znoszenia cierpień. Bo one są uczestnictwem w męce Chrystusa i prowadzą do Jego chwały.
Może ci, którym przeszkadza krzyż umieszczony w miejscach publicznych odczuwają to inaczej, może nie wiedzą, że Chrystus umarł na krzyżu również za nich. Ogarniamy ich naszą modlitwą i chcemy prosić: Jeśli krzyż dla was nic nie znaczy, zostawcie go w spokoju, nie znieważajcie tego znaku, który jest dla nas święty, pozwólcie abyśmy mogli umacniać się jego widokiem i czerpać z niego nadzieję - podkreślił ordynariusz sandomierski.

Na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej Ks. Biskup pobłogosławił 18. metrowy Krzyż u stóp świętokrzyskiego sanktuarium, który został ufundowany z okazji jubileuszu 75-lecia posługi duszpasterskiej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w najstarszym polskim sanktuarium.

O godzinie 15.00 w kościele sanktuaryjnym rozpoczęły się ceremonie ku czci Męki Pańskiej. Przewodniczył im także ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz. Homilię wygłosił o. Damian Dybała OMI, Rektor świętokrzyskiej świątyni. Przypomniał wszystkim zebranym przesłanie dzisiejszego dnia, w centrum którego stoi Krzyż - znak miłości, pokory i zwycięstwa, znak życia i nadziei.
Ojciec Zygfryd Wiecha OMI, superior klasztoru świętokrzyskiego w imieniu wspólnoty oblackiej oraz wszystkich pielgrzymów podziękował Ks. Biskupowi za obecność, za wielką życzliwość oraz pasterską troskę jaką otacza to szczególne miejsce jaki jest Święty Krzyż.
Na zakończenie liturgii Ks. Biskup przeniósł najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji - Grobu Pańskiego.

06

KWI

2012

3388

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.