Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż


Warning: getimagesize(zdjecia/artykuly/IMG_9726.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/am1x1705261216/domains/swietykrzyz.pl/private_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 100

Warning: getimagesize(zdjecia/artykuly/male/IMG_9726.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /home/am1x1705261216/domains/swietykrzyz.pl/private_html/podstrony/aktualnosci.inc.php on line 103

"Śpiewane kazania świętokrzyskie"

Strona główna » Aktualności » "Śpiewane kazania świętokrzyskie"

wielkość tekstu: A | A | A

Ojciec Superior oraz Pan Jan Taranowski - jeden z producentów koncertu...

„Kazania świętokrzyskie” – najstarszy zabytek literacki języka polskiego pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku, należący do biblioteki klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu, odnaleziony w 1890 roku przez Aleksandra Brucknera a obecnie przechowywany w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie 22 września br., zaśpiewany przez muzyków w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej na Świętym Krzyżu.

Z inicjatywą nietypowego koncertu wystąpili Jan Tarnawski – współwłaściciel biura turystycznego Busferie oraz Marcin Majewski z Kielc. 12 listopada 2010 roku po jednym z koncertów zespołu SBB (Silesian Blues Band) swoim pomysłem podzielili się z liderem tego zespołu Panem Józefem Skrzekiem, który zdecydował się wziąć na swe barki opracowanie koncertu. Swoją inicjatywę przedstawili także superiorowi świętokrzyskiego klasztoru o. Zygfrydowi Wiecha OMI, który z radością i entuzjazmem przyjął rodzący się pomysł

Dziś w naszym klasztorze odbyło się kolejne spotkanie osób zaangażowanych w organizację wrześniowego koncertu na Świętym Krzyżu. Obecni byli: Józef Skrzek, o. Zygfryd Wiecha OMI, Prof. Krzysztof Brach z Zakładu Historii Średniowiecza Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz producenci koncertu Jan Taranowski i Marcin Majewski.

Do udziału w koncercie zostali zaproszeni chórzyści prawosławnego chóru Oktioch z Wrocławia oraz wokalista z grupy TSA Marek Piekarczyk i kielecki multiinstrumentalista Włodzimierz „Kinior” Kiniorski.

Tekst kazań zostanie zaśpiewany w całości przez Józefa Skrzeka i Marka Piekarczyka. Nieoceniony wkład w przygotowanie tekstu dla artystów ma Pan Prof. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który korzystał z pracy prof. Wiesława Wydry z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który to dokonał transliteracji Kazań Świętokrzyskich oraz z pracy prof. Wacława Twardzika z Krakowa, który dokonał transkrypcji tekstu kazań.

Obecnie Józef Skrzek pisze muzykę do Kazań Świętokrzyskich a dziś będąc w kościele i klasztorze świętokrzyskim badał akustykę obiektu i śpiewał fragmenty kazań świętokrzyskich.

Producenci chcą by koncert został zarejestrowany przez Telewizję Polską, nagrać płytę DVD a po premierze na Świętym Krzyżu myślą o koncertach w innych miastach naszej ojczyzny i za granicą, aby w ten sposób promować nasz region, który swoje początki bierze z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, i gdzie są początki języka polskiego.

Prace nad organizacją koncertu idą pełną parą. Dochód ze sprzedaży biletów z koncertu na Świętym Krzyżu zostanie przekazany na odbudowę wieży klasztornej.

 

 

25

LUT

2012

920

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.