Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ZAKOŃCZYLIŚMY TYGODNIOWY ODPUST KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZYLIŚMY TYGODNIOWY ODPUST KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu: A | A | A

Dobiegły końca tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium, gdzie od 75 lat kustoszami Świętej Relikwii są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Sumie odpustowej przewodniczył J. E. Ks. Bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej.
Na sumę przybyło ponad pół tysiąca pielgrzymów zorganizowanych i indywidualnych. Liturgię uświetnił chór z parafii św. Floriana ze Stalowej Woli. Swoje dziękczynienie za 45 lat istnienia podczas Mszy Świętej złożyło Koło Łowieckie z Kielc. Obecni byli także: Wojewoda świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka-Koruba, Starosta kielecki Pan Zdzisław Wrzałka, Świętokrzyski Kurator Oświaty Pani Małgorzata Muzoł, Poseł na Sejm RP Henryk Milcarz oraz Wójt Gminy Bieliny Pan Sławomir Kopacz.
Ks. Biskup witając licznie zebranych wiernych wyraził słowa wdzięczności wobec Ojców Oblatów i podziękował za ich 75 letnią posługę i duszpasterstwo w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Homilię wygłosił o. dr Wojciech Popielewski OMI, Biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W swoim słowie nawiązując do słów z Księgi Proroka Zachariasza: będą patrzeć na Tego, którego przebili przypomniał zebranym, ze słowa te wypowiedziane na sześć wieków przed męką i śmiercią Jezusa są wciąż aktualne: od ubiegłej niedzieli po dziś dzień do tego najstarszego Polskiego sanktuarium pielgrzymowały rzesze pielgrzymów by spoglądać na tego, Którego przybiliśmy. Podnosimy dziś nasze oczy by spojrzeć na Chrystusa ukrzyżowanego. A Krzyż uczy nas. Przede wszystkim uczy, że wiara kosztuje. Dziś we współczesnym świecie powrócili męczennicy, którzy przelewają krew za Chrystusa. Dziś w wielu krajach Europy dyskryminuje się chrześcijan. To jest prześladowanie subtelne. Nasi Bracia i Siostry w wierze niejednokrotnie są szykanowani, opluwani, nawet zwalnia się ich z pracy za to, że publicznie wyznają swą wiarę w Chrystusa. Trzeba nam żyć w solidarności z tymi, którzy cierpią z powodu wiary z Chrystusa. Trzeba nam modlić się za nich. Nie wolno nam milczeć, kiedy jako chrześcijanie jesteśmy marginalizowani w mediach, ustawodawstwie. My jesteśmy spod znaku Krzyża. Brońmy, zatem tych wartości, o których ten Znak zbawienia nam przypomina. I bądźmy zawsze gotowi stanąć w obronie Krzyża, Chrystusa, na którego dziś spoglądamy, którego przebiliśmy – zachęcał homilista.
Po modlitwie po Komunii Świętej przed błogosławieństwem przemówił o. Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiego klasztoru: dziękujemy Ks. Biskupowi Edwardowi za Jego pasterską posługę w minionym tygodniu odpustowym. Dziękujemy za słowo, które do nas kierowałaś Ekscelencjo. Pozdrawiamy naszych biskupów sandomierskich Ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza oraz ks. Bp Wacława Świerzawskiego, seniora. Dziękujemy Wam drodzy pielgrzymi, za Wasz trud i za Waszą przyjaźń jaką żywicie do tego miejsca naznaczonego obecnością Świętej Relikwii.
Także na zakończenie przemówił Ks. Biskup w sposób szczególny zwracając się do obecnej na Mszy Świętej Pani Wojewody: Cieszę się, że razem z nami jest obecna Pani Wojewoda. Jest Pani jedynym wojewodą w Polsce, który ma szczęście służyć obywatelom na ziemi naznaczonej Krzyżem Zbawiciela. Ziemia świętokrzyska jest szczególną, gdzie Krzyż powinien być broniony na pierwszym miejscu. Gdzie o Krzyż trzeba walczyć, bo to jest znak miłości i przebaczenia. Dziękujemy Ojcom Oblatom za to, że rozsławiają Krzyż. Obyśmy wszyscy mieli odwagę stanąć po stronie Krzyża, którego nie chcą pewne środowiska w niedalekiej Stalowej Woli. Módlmy się za tych, którzy walczą z Krzyżem!  - mówił hierarcha.
Na zakończenie uroczystej sumy Ks. Biskup udzielił wszystkim pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego a wierni oddali cześć Relikwiom przez ich ucałowanie.
Pragniemy wszystkim podziękować za udział w tygodniowym odpuście ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Dziękujemy kapłanom, którzy jako duchowi przewodnicy pielgrzymowali z bliska i daleka wraz ze swymi parafianami. Dziękujemy poszczególnym grupom, jak Akcji Katolickiej, Wspólnotom dla Intronizacji NSPJ za nocne czuwania. Dziękujemy Diakonom i Klerykom z II i I roku z naszego oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego z Obry za posługę wśród pielgrzymów. Dziękujemy nowicjuszom i Braciom zakonnym.
 W sumie przez cały odpustowy tydzień nasze świętokrzyskie sanktuarium nawiedziło ponad 10 tys. pielgrzymów i pątników. Niewątpliwie z roku na rok liczba wiernych uczestniczących w uroczystościach odpustowych zwiększa się, a to ze względu na to, że dzięki życzliwości Pana Starosty Zdzisława Wrzałki wjazd w dniach odpustu na górę Świętego Krzyża jest możliwy własnym środkiem lokomocji. Jako kustosze tego miejsca dziękujemy w imieniu pielgrzymów, dla których to miejsce jest szczególnym miejscem modlitwy i spotkania z Bożą mocą i siłą. Bogu niech będą dzięki, za wielkie rzeczy, jakie w minionym tygodniu odpustowym dokonały się w murach najstarszego Polskiego sanktuarium.

18

WRZ

2011

669

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 10

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.