Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Oblaci od 75 lat na Świętym Krzyżu!!!

Strona główna » Aktualności » Oblaci od 75 lat na Świętym Krzyżu!!!

wielkość tekstu: A | A | A

Klasztor od strony wschodniej oraz Krzyż misyjny postawiony na pamiątkę przybycia Ojców Oblatów
Te Deum laudamus…

16 stycznia 2011 roku mija 75. lat, kiedy  pierwszy Oblat Maryi Niepokalanej o. Jan Kulawy, przybył do świętokrzyskiego sanktuarium by w imieniu Polskiej Prowincji objąć Święty Krzyż.

Jak to się zaczęło… trochę historii

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są i wzrastają w wielkiej rodzinie zakonów od 1826 r., w Polsce od 1919, a na Świętym Krzyżu od 1936 r., to znaczy od 75 lat. Wśród oblatów z pokolenia na pokolenie krąży porzekadło: „benedyktyni ukochali góry, cystersi doliny, oblaci ruiny”. I rzeczywiście, były ruiny na Świętym Krzyżu - i my oblaci umiłowaliśmy je i przejęliśmy. Benedyktyni po haniebnej kasacie w 1819 r. powrócili na Święty Krzyż po pierwszej wojnie światowej (1920). Po 3 latach definitywnie opuszczają opactwo. Przejmuje je Kuria Sandomierska. Na Świętym Krzyżu rezyduje rektor, który opiekuje się sanktuarium i pracuje jako kapelan więzienia. W 1936 r. Oblaci przejmują Święty Krzyż. Do Polski przybyli oblaci z prowincji niemieckiej w 1919 roku. Osiedlili się w Piekarach Śląskich i włączyli w pracę misjonarską z myślą o założeniu prowincji. Po instalacji kilku domów, generał zgromadzenia erygował w 1925 r. Polską Prowincję. Rozwijała się dynamicznie. W 1936 r. posiadała już 9 domów, w tym Niższe i Wyższe Seminarium Duchowne oraz nowicjat. W jej skład wchodziło 287 członków: 57 kapłanów, 67 braci, 143 kleryków i 20 nowicjuszy. Był to już znaczny potencjał personalny i materialny, jakim dysponowała Polska Prowincja. Okrzepła już w dziele tworzenia, ale była ciągle na dorobku. W tym kontekście pojawiła się myśl przejęcia przez Oblatów sanktuarium świętokrzyskiego.

Nowe perspektywy… kustosze Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Pierwszy, z propozycją przejęcia Świętego Krzyża wystąpił ks. prałat Świetlicki z Wierzbnika. Poparli go księża diecezji sandomierskiej. Entuzjastycznie przyjęli propozycję ojcowie: Jan Kulawy i Grzesiak, którzy głosili misje w parafii księdza prałata. Ksiądz prałat zawiózł ich na Święty Krzyż. Ojciec Kulawy był oczarowany miejscem: piękne położenie, brak placówki oblackiej w tych stronach Polski, samo sanktuarium świętokrzyskie - wszystko przemawiało "za". Lecz pojawiły się liczne trudności. Przejęcie Świętego Krzyża nie leżało w charyzmacie zgromadzenia - byliśmy przecież Oblata¬mi Maryi Niepokalanej. Klasztor był całkowicie zrujnowany, wielka odległość od kolei - tak ważny element w pracy misjonarskiej - i oczywiście wielkie i ciężkie więzienie tuż przy klasztorze. Wszystkie te trudności trzeba było przezwyciężyć. Przezwyciężono. Wysyłano na "wizję lokalną" na Święty Krzyż o. Jana Cyrysa, który pozytywnie zaopiniował całą sprawę.
Dnia 2 stycznia 1936 roku zawarto umowę między diecezją sandomierską a Prowincją Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu. W umowie ks. administrator diecezji sandomierskiej "oddaje Zgromadzeniu Ojców Oblatów w administrację kościół pod wezwaniem św. Krzyża na Łysej Górze [ ... ] z całą własnością kościelną. [ ... ] Łącznie z kościołem na Łysej Górze Oblaci otrzymują pod opiekę Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Oblaci na Świętym Krzyżu "urządzą dom misyjny i będą dawać misje i rekolekcje w parafiach diecezji sandomierskiej". Oblaci mogą wznosić i przerabiać budynki kościelne, restaurować kościół wewnątrz i zewnątrz”.
W dniu 16 stycznia 1936 roku, "gdy straż więzienna zatrąbiła hejnał południowy o godz. 12-tej, ojciec Jan Kulawy wkraczał w progi klasztoru. 17 stycznia odprawił pierwszą Mszę Św. na Świętym Krzyżu w asyście ks. Piotrowicza". Tak zaczęła się wielka epopeja oblacka na Świętym Krzyżu. Pobenedyktyński klasztor ponownie ożył, ale już z duszą i charyzmatem oblackim.

"Oblaci mogą wznosić i przerabiać budynki kościelne ... "

Tę możliwość przyjęli jako najważniejsze zobowiązanie! Trzeba było rozpocząć wielkie dzieło renowacji narodowego sanktuarium świętokrzyskiego. Kroniki domowe przez wiele lat będą raczej "księgami budowlanymi" niż kronikami życia i działalności oblackiej . Do dnia dzisiejszego trwa odbudowa i restauracja najstarszego polskiego sanktuarium jakim jest Święty Krzyż. Dziś przy wielkiej pomocy i zaangażowaniu władz wojewódzkich, samorządowych, gminnych oraz naszej rodziny zakonnej i wielu pielgrzymów i turystów Oblaci przywracają wnętrzom sanktuarium ich dawną świetność oraz pragną zapewnić jednocześnie właściwe standardy dla przybywających. Niewątpliwie wielkim wyzwaniem jest odbudowa zniszczonej wierzy kościelnej i modernizacja klasztoru. Plany i nadzieje są wielkie, ale potrzeba ludzi dobrej woli, którzy zechcą wspierać inicjatywy podejmowane prze Oblatów. Dziś Święty Krzyż promieniuje jak dawniej świętością i kulturą, chociaż inaczej niż dawniej - teraz po oblacku.


Święty Krzyż – domem formacyjnym…

W 1952 r. erygowano na Świętym Krzyżu nowicjat Polskiej Prowincji. Z kilkuletnią przerwą nowicjat istnieje i kształtuje przyszłych oblatów do dnia dzisiejszego. Nowicjat jest czasem wprowadzenia w życie zakonne, czasem próby, który trwa pełne 12 miesięcy. Rozpoczyna się 7 września złożeniem przyrzeczeń nowicjackich, a kończy 8 września następnego roku obłóczynami (przywdzianiem zakonnego habitu) i złożeniem pierwszych ślubów zakonnych. To wprowadzenie w życie zakonne odbywa się pod okiem mistrza nowicjuszy. Przybliża on młodym ludziom sens ślubów zakonnych, pomaga rozeznawać powołanie i przez modlitwę oraz całkowite ofiarowanie się Bogu przygotować się do złożenia pierwszych ślubów zakonnych. Obecnie swój nowicjat przeżywa 18 młodzieńców.


Uroczystości Jubileuszowe…

Główne uroczystości związane z 75 rocznicą  pobytu Oblatów na Świętym Krzyżu zaplanowaliśmy na 19 czerwca na godz. 12.00. W tym dniu będziemy przeżywać także odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej oraz Regionalny Zjazd Przyjaciół Misji Oblackich.  Pragniemy zaprosić do wspólnej modlitwy dziękczynnej wszystkich wiernych. Niech nie zabraknie nikogo w tym szczególnym dniu by razem z nami wyśpiewać Bogu „Magnificat” za wielkie rzeczy jakie dokonał i dokonuje na Świętym Krzyżu przez posługę Ojców Oblatów.


15

STY

2011

866

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.