Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ZAKOŃCZENIE TYGODNIOWEGO ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE TYGODNIOWEGO ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu: A | A | A

Wierni podczas Eucharystii
W naszym sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego dobiegły końca doroczne, tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

Przypomnijmy, że inicjatorem tygodniowego odpustu  na Świętym Krzyżu był bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Przez cały miniony tydzień (od poniedziałku do soboty) nasze sanktuarium nawiedziło blisko 1,5 tys. pątników w grupach zorganizowanych i indywidualnie zarówno z okolicy jak i z najdalszych zakątków naszej ojczyzny oraz z zagranicy. Gościliśmy m.in. pielgrzymów z Białorusi i Ukrainy. Każdego roku, dzięki temu, że przez cały tydzień jest wolny wjazd na świętokrzyski szczyt odnotowujemy zwiększony ruch pielgrzymkowy. Wierni mają w tym szczególnym czasie, jakim jest czas odpustu, okazję pokłonić się Czcigodnej Relikwii, uczestniczyć w Eucharystiach i skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Szczególnymi dniami w minionym tygodniu był dzień modlitw w intencji chorych, cierpiących, ludzi w podeszłym wieku. W czasie Eucharystii sprawowanej w minioną środę udzieliliśmy blisko stu osobom sakramentu namaszczenia; natomiast czwartek był dniem modlitwy w intencji kapłanów i o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. W tym dniu na Mszy Świętej o godz. 12.00 obecni byli kapłani z dekanatu świętokrzyskiego na czele z Ks. kanonikiem Jerzym Beksińskim - dziekanem oraz kapłani z diecezji kieleckiej i radomskiej. W piątkowy dzień odpustowy, modliliśmy się w intencji rodzin oczekujących potomstwa i w intencji dzieci. Po każdej Mszy Świętej odbyło się błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa i dzieci. Tego dnia wieczorem rozpoczęło się ostatnie w tym roku Świętokrzyskie Nocne Czuwanie, które tym razem prowadziła Akcja Katolicka z różnych diecezji w Polsce. Eucharystii podczas nocnego czuwania przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Bp Kazimierz Gurda - sufragan kielecki.  W sobotę natomiast polecaliśmy w naszych modlitwach trud pracy i poświęcenia rolników, ogrodników i sadowników.

W dzisiejszą niedzielę zakończyliśmy obchody dorocznego odpustu. Głównej sumie o godz. 12.00 przewodniczył J. E. Ks. Bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej. W słowie skierowanym do bardzo licznie zebranych wiernych - ponad pół tysiąca - hierarcha podkreślił znaczenie świętokrzyskiego sanktuarium dla kościoła w Polsce i dla naszej ojczyzny: "... tu jest szkoła miłości i mądrości Krzyża. To sanktuarium daję początek ziemi świętokrzyskiej, górom świętokrzyskim. Tu uczymy się pokory". Nawiązując do wypowiedzi papieża Benedykta XVI biskup Edward przypomniał, ze celem Kościoła nie jest sukces, ale priorytetem dla nas chrześcijan, katolików musi być przejrzystość, by w Kościele było widać przede wszystkim Chrystusa. By widzieć Zbawiciela trzeba wejść każdemu z nas w ducha pokuty, pokory i absolutnej szczerości".

Ks. Bp odniósł się także, do wydarzeń związanych z Krzyżem upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem: "... z bólem przyjmujemy to co dzieje się na placu przed pałacem Prezydenckim w Warszawie. To miejsce wyznaczone zostało przez rzesze żałobników, to oni na placu postawili Krzyż, pod którym modlono się, czyniono refleksję nad swoim życiem, tam się wielu nawróciło (...) Społeczeństwo Polskie ma prawo znać prawdę o przyczynach katastrofy pod Smoleńskiem, domagać się prawdy. Skandalicznym jest zachowanie tych, którzy w kabaretach, skeczach ośmieszają i opluwają Krzyż. Modlimy się za tych, którzy dali się zmanipulować, modlimy się za tych młodych ludzi, którzy pod wpływem alkoholu, narkotyków wyśmiewali się z Krzyża. Krzyż był świętością dla tych którzy w 1980 roku tworzyli solidarność, a dla nie których współczesnych żyjących w 2010 roku Krzyż stał się przedmiotem drwin, pogardy. Władza usunęła Krzyż, uczyniła to z zaskoczenia, o poranku, jak w komunizmie. Zignorowano głos narodu i głos Episkopatu Polski. Krzyż ma prawo być widoczny! Teraz dzieje się to co działo się w stanie wojennym: ludzie teraz układają Krzyż ze zniczy i kwiatów. Dlatego trzeba, by w kościołach w całym kraju były odprawiane nabożeństwa ekspiacyjne, wynagradzające za te wszystkie zniewagi wobec Chrystusowego Krzyża" - mówił hierarcha.

Po homilii Ks. Biskup pobłogosławił Krzyże, które otrzymali członkowie bractwa Drzewa Krzyża z diecezji lubelskiej, którzy od dziewięciu lat każdego roku pielgrzymują do świętokrzyskiego sanktuarium.

Jako kustosze sanktuarium pragniemy bardzo gorąco podziękować wszystkim pielgrzymom za wzięcie udziału w tygodniowym odpuście ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego. Dziękujemy za wasze modlitwy, ofiarowane cierpienia i dary serca złożone na rozwój sanktuarium. ZDJĘCIA PONIŻEJ:


19

WRZ

2010

684

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.