Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Pielgrzymka Duszpasterstwa Trzeźwości

Strona główna » Aktualności » Pielgrzymka Duszpasterstwa Trzeźwości

wielkość tekstu: A | A | A

W piątek z kościoła parafialnego w Nowej Słupi wyruszyła na Święty Krzyż pielgrzymka Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kieleckiej. Pątnicy wyruszyli do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w ramach 55. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu (27 II - 5 II 2022) pod hasłem "Posłani - Trzeźwi - Wolni", aby modlić w swoich intencjach.

Przewodniczy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, kierując swoje słowo z okazji 55. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, napisał:

- "Kto buduje w sobie trzeźwość w myśleniu i postępowaniu‚ ten rzeczywiście dba o swoją wolność‚ a przez to podejmuje coraz mądrzejsze decyzje. Wolność to coś innego niż robienie tego‚ co chcę. Ludzie uzależnieni są zniewoleni‚ czyli czynią to‚ czego już nie chcą i co ich niszczy właśnie dlatego‚ że wcześniej czynili to‚ co chcieli‚ zamiast czynić to‚ co dobre i mądre. Pierwszym krokiem ku dojrzałej wolności jest zachowywanie Dekalogu‚ bo przykazania Boże chronią nas przed wyrządzaniem krzywdy samemu sobie i bliźnim. A pełnią wolności jest miłość. To dlatego św. Augustyn pisze: „Kochaj i czyń‚ co chcesz!” Największy stopień wolności osiąga ten człowiek‚ który ma władzę nad samym sobą: nad swoim ciałem‚ popędem‚ emocjami‚ słabościami‚ skłonnościami do zła. Jedynie taki człowiek jest w stanie używać wolności w błogosławiony sposób‚ czyli wyłącznie po to‚ żeby chronić siebie i innych ludzi przed każdym złem i przed każdym zagrożeniem‚ w tym przed dramatem pijaństwa i przed tragedią popadania w alkoholizm‚ który radykalnie rani rodziny i osłabia Ojczyznę".

Wraz z pielgrzymami, którzy przybyli aby wziąć udział w pielgrzymce trzeźwiejących alkoholików i członków ich rodzin, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej udział wzięli także duszpasterz Wspólnot AA. Pośród nich był ksiądz biskup Jan Piotrowski, Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Rozważania do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej poprowadzili trzeźwiejący alkoholicy.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu o godzinie 2030 została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Kalety, którą poprzedziła spowiedź święta. Wraz z księdzem biskupem Eucharystię koncelebrowali kapłani diecezji kieleckiej. W Liturgię słowa włączyli się pielgrzymi a śpiew podczas sprawowanej Mszy świętej animował Chór "Masłowianie" z Masłowa.

W homilii skierowanej do pielgrzymów, ks. biskup Andrzej, w kontekście usłyszanej Ewangelii (J 15,9-17), mówił m.in. o znaczeniu postu w naszym codziennym życiu:

- "Sens postu polega na wyrzeczeniu, na odrzuceniu egoizmu, samolubstwa, nienawiści, wyjściu z konkretną pomocą ku drugiemu człowiekowi. Post to zakwestionowanie siebie. To przyznanie, że mogę nie mieć racji, że prawda nie zawsze jest po mojej stronie. Post to zerwanie ze złem i pójście za dobrem. A więc można by postawić znak równości pomiędzy postem a nawrócenie. Poszczę, to znaczy że pracuję nad sobą, wyciągam wnioski z błędów, porażek, zmieniam swój charakter, swoje przyzwyczajenia; uczę się, by w przyszłości żyć godniej" - mówił kaznodzieja.

Pod koniec Eucharystii ksiądz biskup Andrzej Kaleta pobłogosławił różańce, które przynieśli ze sobą uczestnicy pielgrzymki. Sam też został obdarowany pięknym krzyżem, który otrzymał od wspólnoty pątników.

Tuż przed błogosławieństwem głos zabrał także ks. Kamil Banasik wyrażając podziękowania wszystkim pątnikom za ich świadectwo, modlitwę, przyjęte sakramenty święte. Podziękował także księżom biskupom Janowi Piotrowskiemu i Andrzejowi Kalecie za ich modlitwę podczas tegorocznej pielgrzymi. Wyraził wdzięczność za okazaną pomoc w organizacji transportu, dzięki któremu pielgrzymi mogli dotrzeć do Nowej Słupi oraz bezpiecznie powrócić Kielc. Dzięki uprzejmości Pana Prezydenta Miasta Kielc‚ został zorganizowany bezpłatny autobus MPK na trasie Kielce - Nowa Słupia; Święty Krzyż - Kielce. Również dzięki uprzejmości Pana Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia‚ został udostępniony na dzisiejszą okoliczność bezpłatny autobus, który po Mszy świętej odwiózł część pielgrzymów ze Świętego Krzyża do Nowej Słupi.

Liturgię i pielgrzymkę zakończyło indywidualne błogosławieństwo Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, którego udzielił o. Krzysztof Czepirski OMI - rektor bazyliki na Świętym Krzyżu.

W czasie trwającej pielgrzymki każdy z uczestników miał możliwość podjęcia abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ która została wyłożona w bazylice. Do księgi pielgrzymi wpisywali swoje imię i nazwisko oraz intencję w jakiej podjęli abstynencję oraz okres zobowiązana. Pątnikom podczas Drogi Krzyżowej towarzyszył potężny krzyż, który przed laty ufundowali i wykonali trzeźwiejący alkoholicy. Już od kilku lat ten sam krzyż niesiony jest Traktem Królewskim od kościoła w Nowej Słupi aż do sanktuarium na Świętym Krzyżu.

(mt / fot. OMI Święty Krzyż)

04

MAR

2022

898

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.