Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Poświęcenie kaplicy zakonnej

Strona główna » Aktualności » Poświęcenie kaplicy zakonnej

wielkość tekstu: A | A | A

W sobotę, 26 lutego, podczas porannej Eucharystii, o. prowincjał Paweł Zając OMI, dokonał uroczystego poświęcenia kaplicy zakonnej na Świętym Krzyżu.

W czasie wspólnej modlitwy obecni byli nie tylko zakonnicy i nowicjusze ze Świętego Krzyża, ale także Pielgrzymi, który w tym dniu przyjechali do sanktuarium, aby uczestniczyć w porannej Mszy świętej sprawowanej w ich intencjach.

Tuż przed rozpoczęciem Mszy świętej, wszyscy zgromadziliśmy się na krużganku klasztornym za klauzurą zakonną. Ojciec prowincjał odmówił modlitwę poświęcenia kaplicy. Poświęcona została zarówno kaplica zakonna, jak i oratorium, w którym sprawowany będzie sakrament pokuty i pojednania oraz Eucharystia. Nowa kaplica zakonna przypominam nam oblatom dawne miejsce naszej modlitwy, jeszcze przed jej przeniesiem i remontem. Oratorium nawiązuje swoim wyposażeniem do trudnych i bolesnych czasów dla Świętego Krzyża. Przy ołtarzu Eucharystii znajdują się trzy figury i krzyż, które zachowały się z nieistniejącego już dziś ołtarza tzw. kaplicy więziennej z czasów, kiedy Polska była pod zaborami. Figury te, oraz krzyż, jak i nieistniejący już dziś ołtarz kaplicy więziennej, wykonali więźniowie osadzeni w tamtych czasach na Świętym Krzyżu, kiedy tu, w murach klasztornych mieściło się ciężkie carskie rosyjskie więzienie. W czasie II wojny światowej wojsko hitlerowskie zamieniło to więzienie na obóz zagłady dla jeńców radzieckich, a kaplicę więzienną spalono. Cudem z tej kaplicy zachowały się krucyfiks, figury świętych Piotra i Pawła oraz figura świętego Michała Archanioła.

W homilii podczas Eucharystii, w nawiązaniu do obecnej sytuacji, w której znajduje się nie tylko Ukraina, ale i cały świat o. Paweł Zając OMI mówił:

- W tym czasie, w którym przyszło nam teraz żyć, słowo Boże wybrzmiewa ze szczególną mocą, bo widzimy najpierw kontrast z jednej strony, kiedy włączymy telewizor albo jakąś stronę internetową, to patrzymy na obraz uzbrojonych po zęby zbirów, ludzi którzy są pełni pychy z uwagi na swoją siłę militarną i gardzą drugim człowiekiem i jego życiem. Patrzymy na obraz ludzi, którzy – wydaje się – są "wszechpotężni". W Ewangelii zaś mamy obraz dziecka, bezbronnego, delikatnego, szczerego, pełnego zaufania. Bóg wybiera właśnie takie dziecko. Pokazuje nam to dziecko jako wzór. Jest to bardzo wymowny kontrast i Bóg pozwala, aby dotarł on do naszego serca - mówił przełożony oblatów w Polsce.

Nawiązując do ceremonii poświecenia nowej kaplicy zakonnej, jak i sytuacji na Ukrainie, ojciec Paweł przypominał o potrzebie modlitwy w życiu zakonnym, także w intencji pokoju na świecie:

- W czasie agresji na Ukrainę, staramy się w naszych klasztorach dodatkowo modlić modlitwą Różańcową z takim zaufaniem, że jest czas kiedy trzeba walczyć. Są ci, których obowiązkiem jest bronić, a w wielu sytuacjach naszym obowiązkiem jest modlić się, jest towarzyszyć pełną ufności wiary modlitwą. Może się wydawać: cóż tu modlitwa może pomóc, jak jedzie czołg?; cóż może Różaniec? Tymczasem Bóg wprowadza nas w tę tajemnicę modlitwy, która ma wielką moc: "Wielką moc ma wytrwałą modlitwa sprawiedliwego". Dlatego nie ustawajmy w modlitwie, odnówmy w sobie pragnienie codziennej modlitwy, codziennego Różańca, modlitwy do Boga, modlitwy o nawrócenie ludzkich serc...

O potrzebie modlitwy Różańcowej, o jej wielkiej mocy i łasce, przypomniał ojciec prowincjał przyzywając orędownictwa Matki Bożej Fatimskiej.

Poranną Eucharystią rozpoczęła się także wizytacja kanoniczna naszego Domu Zakonnego na Świętym Krzyżu, którą przeprowadzi przełożony Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. prowincjał Paweł Zając OMI.

(mt / fot. OMI Święty Krzyż)

26

LUT

2022

933

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.