Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Modlitwa za Ojczyznę przy Krzyżu na Kopcu Czartoryskiego

Strona główna » Aktualności » Modlitwa za Ojczyznę przy Krzyżu na Kopcu Czartoryskiego

wielkość tekstu: A | A | A

Mszą świętą w świętokrzyskiej Bazylice rozpoczęły się dziś uroczystości związane z osobą księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny przewodniczył przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu o. Marian Puchała OMI.

Witając przybyłych na dzisiejszą uroczystość gości, ojciec superior przypomniał, że:

- Święty Krzyż, sanktuarium w którym od wieków czczone są Relikwie Drzewa Chrystusowego, Relikwie Męki Pańskiej, jest streszczeniem historii chrześcijaństwa w Polsce, w którym jak w soczewce skupiają się losy narodu polskiego, jego wzloty i upadki, jego uporczywa walka o wolność i powrót do istnienia, powrót na mapę Europy.

- Cieszymy się z tej dzisiejszej uroczystości patriotyczno - narodowej, z tego wspomnienia postaci Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i całej emigracji Polaków, którzy tak ofiarnie zabiegali o wskrzeszenie Polski. Radujemy się z tej modlitwy pod Krzyżem Jezusa Chrystusa w intencji Ojczyzny i jej pomyślności także dziś, w niełatwych przecież czasach - mówił.

Okolicznościową homilię wygłosił o. Krzysztof Czepirski OMI, rektor bazyliki. Dzieląc się słowem Bożym przypomniał zgromadzonym o intencji sprawowanej Eucharystii:

- Modlimy się dziś w intencji naszej Ojczyzny, której na imię Polska - tego skrawka Ziemi, gdzie chcemy żyć w pokoju, czuć się bezpiecznymi, i móc odpocząć po znoju pracy.

O rektor zadał zgromadzonym pytanie:

- Czy Polska - nasza Ojczyzna jest dzisiaj dla nas miejscem pokoju, czy czujemy się bezpieczni, czy żyjąc bezpiecznie możemy w niej pracować i odpoczywać? Wydaje się, że nie! Żyjemy jak "na wojnie", co chwilę wybucha, jak artyleryjski pocisk awantura, kłótnia, przemoc, agresja... A wszyscy zostaliśmy przecież stworzeni po to, by pracując i odpoczywając żyć w pokoju.

Najbardziej upragnionym dobrem, którego wyczekują: wszyscy mieszkańcy ziemi, poszczególne kraje i narody Europy i świata, którego wyczekuje każdy Polak i Polka, to - żyć w pokoju!

W nawiązaniu do osoby księcia Adama Czartoryskiego, kaznodzieja przypomniał o tym, że książę Czartoryski w wielu swoich wypowiedziach podkreślał wagę wiary w życiu człowieka oraz znaczenie więzi łączącej go z Bogiem. Głosił, że czymś ważnym w życiu człowieka, rodziny, wspólnoty i narodu jest Religia. Słowo "religia" zawsze pisał dużą literą.

Po zakończonej Eucharystii w siedzibie Wystawy Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego odbyła się sesja naukowa zatytułowana "Dziedzictwo Góry Krzyża Świętego - Łyśca w Górach Świętokrzyskich w aspekcie funkcji patriotyczno - religijnych: 1831 - 1861 - 2021", którą poprowadził Zbigniew Wacław Pękala.

W czasie panelu naukowego można było wysłuchać trzech referatów. Pierwszy wygłosił Zbigniew Wacław Pękala na temat "Krzyż na Kopcu na Gorze Świętego Krzyża - Łyścu w Górach Świętokrzyskich". Kolejny wykład poprowadził Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj. Prelekcję poświęcił związkom Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ze Świętym Krzyżem. Ostatnim podjętym tematem było zagadnienie związane z obywatelskimi inicjatywami odbudowy krzyża na Kopcu Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. To zagadnienie podjęli ks. Jan Mikos, Antoni Pawlik i  Zbigniew Wacław Pękala.

Na koniec dzisiejszego wydarzenia uczestnicy spotkania udali się pod krzyż na Kopcu Adama Czartoryskiego, aby złożyć tam wiązankę kwiatów i zapalić symboliczny znicz.

(mt / fot. OMI Święty Krzyż)

28

SIE

2021

1232

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.