Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Czas Wielkiego Postu rozpoczęty

Strona główna » Aktualności » Czas Wielkiego Postu rozpoczęty

wielkość tekstu: A | A | A

Środą Popielcową rozpoczęliśmy czas łaski od Pana. Wielki Post ma pobudzić nas do wejścia na drogę zmiany myślenia, czyli nawrócenia. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty jest posypanie głowy popiołem oraz podjęcie różnych form umartwienia.

Liturgii Mszy świętej na Świętym Krzyżu przewodniczył dziś o. Krzysztof Czepirski OMI - rektor bazyliki na Świętym Krzyżu. W czasie homilii wygłoszonej na rozpoczęcie czasu pokuty, wspomniał o związku pomiędzy obrzędem posypania głów popiołem a momentem naszego chrztu, mówił::

- Obrzęd posypania głowy popiołem jest przypomnieniem zobowiązań chrzcielnych. Jest wypowiedzeniem, przez dojrzałego już chrześcijanina, jego ponownej zgody na to, że będzie żył jak chrześcijanin. Nie jak poganin, nie jak człowiek niewierzący, nie jak ateista - ale właśnie jak chrześcijanin. Posypanie głowy popiołem jest powrotem do tego, do czego każdy z nas zobowiązał się przyjmując chrzest - mówił o. Krzysztof.

Wielki Post jest czasem pokuty, wyrzeczenia i modlitwy. Ma służyć naszemu nawróceniu, przygotowując nasze serca na błogosławione przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przykazanie kościelne zobowiązuje katolika do tego, aby w tym czasie powstrzymać się od udziału z zabawach oraz zobowiązuje do przystąpienia do spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

Jezus w Ewangelii dał nam wskazówkę do tego, jak przeżyć ten rozpoczynający się czas odnowy. Wskazał na post, modlitwę i jałmużnę. W homilii o. Krzysztof podkreślił, że od początku Kościoła, od ziemskich czasów Jezusa, te trzy praktyki miały miejsce. Praktykowali je Apostołowie, uczniowie Apostołów i całe pokolenia chrześcijan żyjących przed nami. Wyraził też pewną obawę, zadając wszystkim zgromadzonym na liturgii pytanie:

- Czemu dziś niektórzy z nas chcą zrezygnować i rezygnują z tego, czym chrześcijanie oddają cześć Bogu? Nie jest zatem ścisłe twierdzenie, niektórych z nas, że modlitwa, jałmużna zachowały swoją wartość, natomiast post, dla wielu, stracił znaczenie przed Bogiem. Kto tak myśli - zaznaczył - stopniowo będzie także oceniać jako religijnie bez znaczenia modlitwę i jałmużnę, a znaczące uzna tylko to, co on sam sądzi o Bogu, religii i życiu wiecznym. Niech nas Bóg zachowa przed tego rodzaju wnioskami! - mówił rektor bazyliki.

Czas Wielkiego Postu w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu jest szczególnym czasem pielgrzymowania pątników, czcicieli Męki Pańskiej. Wielu przybędzie, aby pokłonić się Krzyżowi Świętemu. Wielu w kornej modlitwie przy Krzyżu będzie prosiło o rozpalenie na nowo wiary, żywej nadziei i gorącej miłości. Skorzystajmy z daru Bożej łaski.

(mt, kc / zdj. OMI Święty Krzyż)

17

LUT

2021

702

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 9

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.