Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Tysiąclecie urodzin św. Emeryka

Strona główna » Aktualności » Tysiąclecie urodzin św. Emeryka

wielkość tekstu: A | A | A

Odsłonięcie tablicy przy ołtarzu węgierskim

Oblaci ze Świętego Krzyża na specjalne zaproszenia biskupa Spányi Antala z Węgier udali się na obchody 1000-lecia urodzin Świętego Emeryka. W uroczystościach w miejscu urodzenia świętego księcia z dynastii Arpadów weźmie udział Episkopat Węgier na czele z prymasem kard. Péterem Erdö. Na prośbę biskupa Spáiny Antal za zgodą ordynariusza sandomierskiego została zabrana do Székesfehérvár cząstka Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jak powiedział biskup Antala „sprawi to szczególną radość oraz podniesie rangę milenijnych uroczystości”.

W specjalnym liście do oblatów poseł Parlamentu Republiki Węgierskiej Mikolós Solisz również wyraził radość z obecności Relikwii Krzyża Świętego na uroczystościach 18 sierpnia w Székesfehérvár. Podkreślił, że z pewnością ten gest umocni i pomoże w pielęgnowaniu ważnej przyjaźni polsko-węgierskiej. W sobotnich uroczystościach na Węgrzech weźmie także udział wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś.

Podczas obchodów milenium urodzin świętego księcia węgierskiego zostanie otwarta wystawa zdjęć promujących Święty Krzyż. Węgrzy będą mogli także zobaczyć makietę figury św. Emeryka, której oryginał znajduje się przy wejściu na „szlak królewski” w Nowej Słupi.

W ubiegłym roku ponad trzystu Węgrów przybyło na obchody milenium życia monastycznego na Świętym Krzyżu. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył wówczas prymas Węgier Péter Erdö, a biskup Andrzej Dzięga przekazał na ręce prymasa Węgier ołtarz św. Emeryka w kościele Trójcy Świętej. Obecnie na Węgrzech trwa rok św. księcia Emeryka, który według tradycji benedyktyńskiej miał zostawić zakonnikom na Łysej Górze relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

W czasie uroczystej Mszy św. 11 czerwca 2006 roku przy ołtarzu znajdowały się Relikwie Krzyża Świętego i przywiezione z Węgier przez kard. Pétera Erdö relikwie św.Emeryka.

7 lipca b.r. na Świętym Krzyżu odsłonięto przed kościołem popiersie świętego Emeryka i poświęcono tablicę przy ołtarzu węgierskim. W tych uroczystościach udział wzięli: Lesk Sándor, wiceprzewodniczący Parlamentu Węgier, a także Dürr Sándor, konsul węgierski.

Z każdym rokiem coraz więcej pielgrzymów z Węgier przybywa na Święty Krzyż do jedynego miejsca w Polsce, gdzie szerzony jest kult św. Emeryka

 

Według legendy, syn króla węgierskiego św. Stefana, książę Emeryk wybrał się do Polski, do swojego wuja Bolesława Chrobrego. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem zabrał ze sobą mały relikwiarz, jako rękojmię bezpieczeństwa. Bolesław Chrobry wyjechał na spotkanie swego krewnego i w Górach Świętokrzyskich urządził polowanie na jego cześć.

Osiemnastoletni Emeryk był zachwycony polowaniem w nieprzebytej puszczy. Jednak w pogoni za jeleniem oddalił się od reszty orszaku i zabłądził. Wtedy złożył ślub, że jeśli ocaleje i odnajdzie drogę, to zostawi na tym miejscu relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które miał przy sobie, zawieszone na szyi. Po ocaleniu rzeczywiście relikwiarz pozostawił na Świętym Krzyżu w nowo wybudowanym klasztorze. Od tego też czasu zaczęto góry te nazywać Górami Świętokrzyskimi.

Nieco odmienne podanie mówi, że gdy w pogoni za jeleniem miał go zabić, zauważył między rogami jelenia podwójny krzyż, a wielka jasność go oślepiła. Ukazał mu się anioł, który polecił zostawić w pobliskim klasztorze relikwie Krzyża Świętego, którą miał na piersiach.

PONIŻEJ ZDJĘCIA:

17

SIE

2007

1646

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.