Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Dziękczynienie w rocznicę zatwierdzenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów M.N.

Strona główna » Aktualności » Dziękczynienie w rocznicę zatwierdzenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów M.N.

wielkość tekstu: A | A | A

Za trzy dni, 17 lutego, świętować będziemy 195. rocznicę zatwierdzenia przez Kościół Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz aprobatę naszych Konstytucji i Reguł życia zakonnego przez papieża Leona XII. Wydarzenie to miało miejsce w 1826r.

Decyzja Ojca Świętego, papieża Leona  XII, która była publicznym uznaniem w Kościele naszego sposobu życia i posługiwania, została przyjęta z radością i wdzięcznością. Odtąd każdy oblat na pamiątkę tego dnia dziękuje Bogu za powołanie zakonne, odnawia złożone śluby czystości, ubóstwa, posłuszeństwa a także wytrwałości w Zgromadzeniu zakonnym i oddaje się pod opiekę Maryi Niepokalanej, Patronce naszego Zgromadzenia.

Z racji tego, że dzień 17 lutego przypada w tym roku w środę popielcową, dziś pośród Was, modlących się w tym sanktuarium, my oblaci, postanowiliśmy celebrować nasze święto. Dziękujemy Bogu za powołanie naszego Ojca Założyciela, świętego Eugeniusza de Mazenoda, i za naszą Rodzinę Zakonną. Wielką wdzięczność wyrażamy za wszystkich ludzi żyjących charyzmatem świętego Eugeniusza. Dziękujemy Bogu za Honorowych Oblatów, naszych Przyjaciół Misji. Dla Zmarłych prosimy o życie wieczne, a dla Żywych o wszelką Bożą i ludzką pomyślność.

Mszy świętej dziękczynnej za dar powołania naszego Zgromadzenia Zakonnego do służby w Kościele przewodniczył o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu. Homilię wygłosił o. superior Marian Puchała OMI. W czasie homilii mówił:

- Na Świętym Krzyżu Misjonarze Oblaci obecni są od 1936 roku. Znacie nas, ale dla przypomnienia zapytajmy, kto był Założycielem naszej Rodziny zakonnej? Jakie to były czasy, jaki jest nasz charyzmat zakonny i styl życia? - mówił o. Marian.

Przełożony klasztoru świętokrzyskiego przedstawił postać świętego Eugeniusza de Mazenod, Założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kontekst, w którym powstawało to zakonne Zgromadzenie. Mówił:

- Początki naszego Zgromadzenia, sięgają XIX wieku i są umiejscowione we Francji, na południu, w pięknej Prowansji. To czasy porewolucyjne. Rewolucja francuska, jak każda rewolucja pozostawiła po sobie ogromne spustoszenie; ponad tysiąc księży zabitych, tysiące uwięzionych albo wygnanych z ojczyzny, wokół ubóstwo i nędza. Francja przeżywa głęboki kryzys; religijny, gospodarczy, polityczny, społeczny. W tych niezwykłych okolicznościach rodzi się wielki dzień dla Eugeniusza de Mazenoda - zatwierdzenie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którego jest Założycielem. Oto człowiek pochodzący z arystokratycznej rodziny, mający przed sobą perspektywę bogatego małżeństwa do czego namawiała go matka, albo wielkiej kariery wojskowej, do której z kolei nakłaniał go ojciec, w pewnej chwili swego młodego życia słyszy głos Bożego powołania; „Pójdź za Mną” - wspomniał o. Marian.

Zwieńczeniem całego życia o. Eugeniusza de Mazenoda była jego kanonizacja. W niedzielę misyjną, 3 grudnia 1995 r., święty Jan Paweł II, ogłasza w Rzymie całemu światu, że odtąd o. Eugeniusz de Mazenod, zostaje włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego i ukazuje Go jako wzór życia. Prosi przełożonego generalnego o relikwie świętego Eugeniusza, które umieszcza na swoim biurku. Eugeniusza de Mazenod nazywa człowiekiem adwentu i ogłasza patronem nowej ewangelizacji.

Podczas homilii, którą dziś w świętokrzyskiej bazylice wygłosił przełożony naszego klasztoru, o. Marian Puchała OMI, zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnej modlitwy:

- W tej Eucharystii, którą dziś sprawujemy, módlmy się za wszystkich misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię na krańcach świata, z dala od swoich najbliższych, swojej rodziny i ojczyzny, by byli godnymi świadkami Jezusa Chrystusa, by mogli wzrastać duchowo, nabierać odwagi i samozaparcia w misjonarskiej służbie. Módlmy się także o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne, by nie brakowało gorliwych pracowników w winnicy pańskiej, którzy chcieliby pracować dla Chrystusa, cierpieć i umierać dla Chrystusa, którzy bardziej słuchaliby Boga niż ludzi.

Na zakończenie Mszy świętej, wszyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, ponowili swoje zakonne śluby.

Dzisiaj Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 3658 zakonników. W Zgromadzeniu posługuje 461 oblatów z Polski. Polscy oblaci posługują w 58 placówkach zagranicznych. Na terenie Polski oblaci pracują w 21 zakonnych placówkach. Głosimy Ewangelię wśród najuboższych tego świata, począwszy od Afryki, poprzez Madagaskar aż po daleką północ wśród Indian i Eskimosów, w sumie w 68 krajach świata.

(mt, mp / zdj.: OMI Święty Krzyż / materiał filmowy: rt, PMK w Luksemburgu, OMI Word)

14

LUT

2021

785

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Kanonizacja św. Eugeniusza de Mazenoda

Święty Eugeniusz de Mazenod

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.