Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Urodziny św. Eugeniusza de Mazenoda

Strona główna » Aktualności » Urodziny św. Eugeniusza de Mazenoda

wielkość tekstu: A | A | A

Dom w Aix-en-Provence gdzie urodził się Eugeniusz de Mazenod

Dokładnie 225 lat temu w Aix-en-Provence, w arystokratycznej rodzinie francuskiej na świat przyszedł Eugeniusz de Mazenod, późniejszy kapłan ubogich, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i biskup Marsylii.

W związku z przypadającą dziś rocznicą ojcowie, bracia i nowicjusze ze Świętego Krzyża obchodzą „dzień wspólnoty”. Z tej racji zostało odprawione nabożeństwo ku czci św. Eugeniusza, Msza św. w plenerze puszczy jodłowej oraz wspólnotowy mecz piłki ręcznej na najwyżej położonym tego typu boisku w Polsce.

Pragniemy także poinformować, iż podczas zakończenia uroczystości milenijnych Generał Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów, ojciec Wilhelm Steckling, pobłogosławił w kruchcie kościoła na Świętym Krzyżu obraz Eugeniusza de Mazenod i przekazał relikwie świętego, które w tym miejscu już niebawem zostaną umieszczone na stałe, aby wierni pielgrzymi mogli wzywać wstawiennictwa świętego biskupa ubogich.

Korzystając z okazji pragniemy także przybliżyć życie, osobę oraz posługę naszego świętego Założyciela, który jak powiedział Jan Paweł II „w stopniu heroicznym był naznaczony wiarą, nadzieją i miłością apostolską. Był jednym z tych apostołów, którzy przygotowywali czasy nowożytne, nasze czasy”.

Eugeniusz de Mazenod urodził się w Aix-en-Provence, na południu Francji 1 sierpnia 1782 roku. Jako dziecko z powodu wybuchu Rewolucji Francuskiej w 1791 roku został zmuszony, wraz z rodzicami, do opuszczenia Francji. Przez 11 lat tułał się po terenie dzisiejszych Włoch.

W 1802 roku powrócił do Francji, gdzie w pewien Wielki Piątek, przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego, przeżył swoje radykalne nawrócenie. Jego konsekwencją było odkrycie w sobie powołania kapłańskiego i całkowite poświęcenie się przez resztę życia Bogu. W wieku 26 lat wstępuje do seminarium św. Sulpicjusza w Paryżu. W roku 1811 otrzymuje święcenia kapłańskie.

Zajmował się najbardziej ubogimi, ofiarami Rewolucji Francuskiej. Mieszkańcom miast i wsi prowansalskich głosi Ewangelię. Widząc, że sam nie jest w stanie prowadzić tak wielkiego dzieła odnowy, zebrawszy kapłanów gorliwych o zbawienie dusz, zakłada w 1816 roku Zgromadzenie Misjonarzy Prowansji. Głoszą oni kazania, rekolekcje i misje święte. Zgromadzenia zostało zatwierdzone przez papieża Leon XII w 1826 roku pod nazwą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1841 roku oblaci wychodzą poza granice Francji, przecierając szlaki misyjne. Udają się do Kanady Północnej, gdzie pracują wśród Indian i Eskimosów; Stanów Zjednoczonych; Meksyku; na Cejlon (Sri Lanka) i do południowej Afryki.

W roku 1837 Eugeniusz de Mazenod został mianowany biskupem Marsylii. Dla swoich diecezjan był prawdziwym ojcem. Przyjmował wszystkich, którzy tylko pragnęli się z nim spotkać. Wspierał słowem i materialnie. Nikomu nie odmawiał pomocy. Sam jednak, miło tego, że był biskupem i człowiekiem z którym liczono się w całej ówczesnej Francji, żył skromnie i prosto.

Zmarł 21 maja 1861 roku w Marsylii. Heroiczność jego miłości i gorliwości o zbawienie dusz zostały potwierdzone przez Kościół. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, w niedzielę misyjną, 19 września 1975 roku, a kanonizowany przez Jana Pawła II 3 grudnia 1995 roku.

01

SIE

2007

814

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.