Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Święty Krzyża oraz Osada Średniowieczna w nowym blasku

Strona główna » Aktualności » Święty Krzyża oraz Osada Średniowieczna w nowym blasku

wielkość tekstu: A | A | A

W murach pobenedyktyńskiego klasztoru, którego gospodarzami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, w Kaplicy Oleśnickich, 2 września, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na realizcję zadania "Rozbudowa Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o Świętokrzyską Zagrodę Kultury" (obiekt Harmonii) w ramach projektu "Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej" współfinansowanego ze środków RPO WŚ na lata 2014-2020.

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem ku czci Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które poprowadził o. Krzysztof Czepirski OMI, rektor Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu. Podczas nabożeństwa, przed Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, kierując do Boga słowa modlitwy, o. rektor prosił o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy zaangażowali się w dzieło, które obejmuje całe przedsięwzięcie powzięte przez gminę Bieliny i klasztor na Świętym Krzyżu. Pod koniec nabożeństwa wszystkim zebrany zostało udzielone błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Chrystusowego.

Dalszą część uroczystości poprowadziła Daria Dyktyńska.

Na początek Pani Anna Łubek, Dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich zaprezentowała główne założenia projektu oraz zakres działań dotyczących budowy "Harmonii" oraz prac, które w najbliższym czasie rozpoczną się na terenie klasztoru i sanktuarium: W multimedialny sposób zaprezentujemy tradycje, zwyczaje oraz codziennie życie świętokrzyskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Będzie to budynek całoroczny, w związku z czym znacząco podniesie się atrakcyjność turystyczna Gór Świętokrzyskich. Wydłuży się sezon turystyczny. Stworzymy ofertę, która pozwoli nam funkcjonować poza sezonem letnim - zaznacza Anna Łubek. W ramach projektu realizowanego przez Gminę Bieliny w partnerstwie z klasztorem Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu w Osadzie Średniowiecznej powstanie nowy budynek, w którym znajdzie się nowoczesna wystawa przybliżająca kulturę dawnej wsi świętokrzyskiej. Bryła budynku będzie nawiązywała do zagrody wiejskiej oraz instrumentu ludowego – harmonii jako symbolu sielskich zabaw i uczt. Powierzchnia ekspozycji wyniesie ok. 600 m². W piwnicach budynku powstanie sala widowiskowa. Budynek będzie pełen multimedialnych funkcjonalności i rozwiązań - mówiła.

Podczas uroczystości w imieniu samorządu gminy Bieliny umowę o wykonanie inwestycji w Osadzie Średniowiecznej podpisał Wójt Sławomir Kopacz, w imieniu wykonawcy - firmy budowlanej Anna Bud Sp. z o.o. - prezes Anna Bartel.

Umowa o wykonanie prac związanych z realizacją projektu w klasztorze na Świętym Krzyżu została podpisana w środę, 19 sierpnia 2020 r. Wówczas reprezentantem klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej był o. Marian Puchała OMI, superior Domu Zakonnego, a przedstawicielem Przedsiębiorstwa Budowlanego Rystal-Bud Sp. z o.o. w Kielcach, którego prezesem jest inż. Aleksander Kaczmarczyk, był pełnomocnik, mgr inż. Paweł Drogosz, Dyrektor ds. technicznych.

Podczas uroczystości ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, mówił: Bardzo się cieszę, że ten projekt, który był długo wyczekiwany, doczeka się realizacji. Wiadomo, że musimy iść z biegiem czasu, dlatego cieszę się, że wreszcie zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, które utrudniają dostęp do kościoła osobom na wózkach. Przy tej okazji o. Marian Puchała uspokaja, że w trakcie realizacji inwestycji klasztor będzie dostępny dla zwiedzających: Kościół musi funkcjonować. Nie możemy zatrzymać pielgrzymów czy turystów. Musi się z tym liczyć wykonawca - zauważa.

Prace na Świętym Krzyżu obejmą: bazylikę, kaplicę Oleśnickich, krużganki oraz klasztor. W planach są renowacje posadzek, konserwacje ołtarzy, starych mebli i fresków. Zainstalowane zostanie nowe oświetlenie, nagłośnienie, wymienione zostaną także główne drzwi wejściowe do bazyliki. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne utrudniające dostęp do kompleksu klasztornego osobom z różnym stopniem niepełnosprawności, pojawią się również audio przewodniki dla turystów.

Gośćmi wydarzenia byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Skarbnik Gminy Bieliny Emilia Bąk, Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Józef Gawęcki oraz przedstawiciele firmy realizującej zadanie dotyczące Świętego Krzyża na czele z Prezesem Firmy Rystal-Bud Sp. z o.o., Aleksandren Kaczmarczykiem.

Podczas uroczystości wystąpił Zespół śpiewaczy "Echo Łysicy" przy akompaniamencie akordeonowym Grzegorza Michty.

(mt / fot. kj)

02

WRZ

2020

1695

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.