Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Wystawa fotograficzna o Świętym Krzyżu w katedrze sandomierskiej

Strona główna » Aktualności » Wystawa fotograficzna o Świętym Krzyżu w katedrze sandomierskiej

wielkość tekstu: A | A | A

Wystawę fotograficzną powstałą z racji obchodów milenium życia monastycznego na Świętym Krzyżu zatytułowaną „Święty Krzyż 595” można oglądać w bazylice katedralnej w Sandomierzu.

Wystawa najpierw została zaprezentowana w Sejmie, gdzie została otwarta 7 czerwca 2006 przez marszałka Sejmu Marka Jurka oraz Magdalenę Kusztal, dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury, współorganizującego ekspozycję. Wystawę stanowi 30 fotografii.

Jak mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, historyk sztuki ks. Andrzej Rusak: „Kiedy ujrzałem wystawę w tamtym miejscu odczułem wzruszenie. Wreszcie to miejsce zostało zauważone. Dostrzegali je królowie polscy, pora, aby dostrzegły je współczesne pokolenia Polaków. To przecież nasza prawdziwa historia. Wychowany w cieniu Góry Świętokrzyskiej, w duchu pielgrzymowania do stóp Ukrzyżowanego, w duchu legend o Emeryku i Pielgrzymie przesuwającym się o ziarnko maku na górę, aż po kres czasów, nagle zobaczyłem w Sejmie na Wiejskiej jej wierną kopię. Już wówczas ustaliłem z panią dyrektor, że wystawa trafi do Sandomierza po Lublinie, Budapeszcie. Po drodze postanowiłem, aby zaprezentowano ją w moim prawie rodzinnym Opatowie i tak się stało w holu starostwa dzięki dyr. M. Rozszczypale z muzeum Geodezji mogli ją oglądać dzieci i młodzież, i opatowianie. Myślę, że to dobra akcja edukacyjna dostarczająca również duchowych przeżyć. Teraz możemy spojrzeć na piękno tego miejsca zatrzymane w kadrze chwili w sercu naszej diecezji. Nie ma pielgrzyma. Jest nim każdy z nas. Bóg dał nam znak Krzyża, klucz, znak słońca poranka i pusty grób i groby naszych bliskich lub wielkich minionych czasów. Jest też znak jesieni i wieża głosząca dawne utopijne ideologie jak przestroga przed nowymi ideologiami szczególnie scjentyzmem, ezoteryzmem, konsumpcjonizmem etc. Wystawę kończą słowa Sługi Bożego Jana Pawła II wskazujące na ten skrawek Polskiej Ziemi skrywający Najdroższy Skarb. Zapraszamy do oglądania i medytacji. Szczęść Boże”.

Ks. Andrzej Rusak

14

LIP

2007

397

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia

NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 70 21
tel. 41 317 82 78
tel. +48 503 629 739 lub +48 503 629 734
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: administrator.strony@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy