Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Dlaczego wydarzenie Polska pod Krzyżem nie odbędzie się na Świętym Krzyżu...

Strona główna » Aktualności » Dlaczego wydarzenie Polska pod Krzyżem nie odbędzie się na Świętym Krzyżu...

wielkość tekstu: A | A | A

W dniu 14 września 2019 roku na Świętym Krzyżu odbędą się tradycyjne coroczne uroczystości odpustowe w Święto Podwyższenia Krzyża. Uroczystości planowane są w dotychczasowej formule, która przewiduje udział kilku tysięcy pielgrzymów. W tym roku wyjątkowo władze klasztoru podjęły, w uzgodnieniu z dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego (dalej ŚPN), decyzję o autoryzowaniu wejść pielgrzymów na szczyt Łysej Góry kartami wstępu. Jest to podyktowane potrzebą wypełnienia zadań ochronnych, które wprowadzają przepisy prawa i dokumenty dotyczące ochrony ŚPN pod kątem maksymalnej ilości osób mogących przebywać jednocześnie na terenie zespołu klasztornego i w jego najbliższym otoczeniu.

 

Informujemy także, że po konsultacjach z władzami  ŚPN, Prowincjałem Oblatów Maryi Niepokalanej ordynariuszem sandomierskim, funkcjonariuszami policji oraz prawnikami, została podjęta przez władze klasztorne decyzja o rezygnacji z łączenia organizacji tradycyjnych obchodów w Święto Podwyższenia Krzyża na Świętym Krzyżu z inicjatywą „Polska pod Krzyżem”, zgłoszoną przez Fundację Solo Dios Basta. Nasze stanowisko podyktowane jest wyłącznie względami bezpieczeństwa pielgrzymów, ochroną środowiska ŚPN oraz zbyt krótkim okresem czasu dla przygotowania całej logistyki, który nie pozwala na właściwe zabezpieczenie tych uroczystości religijnych w nowej formule, zakładającej przybycie na Święty Krzyż nawet 100 tysięcy pielgrzymów. Dlatego też podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od współorganizacji tego wydarzenia z Fundacją Solo Dios Basta w 2019 roku, gdyż nie jesteśmy w stanie podołać nowym wyzwaniom organizacyjnym w tak krótkim czasie, który pozostał do 14 września.

Organizując tak wielkie wydarzenie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę specyfikę tego miejsca i jego położenie. Święty Krzyż leży w sercu Gór Świętokrzyskich, w sercu ŚPN. Nie ma tutaj żadnej infrastruktury technicznej i społecznej; brak dostępu do wody pitnej, brak toalet publicznych, brak punktów gastronomicznych, nie ma nawet żadnego hydrantu. Poza jedyną, wąską drogą z Huty Szklanej na Święty Krzyż, nie ma żadnych innych dróg ewakuacyjnych. Do Nowej Słupi prowadzi tylko prastara Droga Królewska, szlak turystyczny, którym jest wąska ścieżka kamienno - brukowa ze schodami. Wzgórza okolone są gołoborzami. Nie ma też możliwości zorganizowania parkingów. Trzeba o tym wszystkim wiedzieć.

Organizacja kultu publicznego i jego sprawowanie podlega wyłącznie władzy kościelnej, którą na Świętym Krzyżu sprawuje Superior Domu Zakonnego. Publiczne sprawowanie kultu w miejscach publicznych podlega uzgodnieniom z właściwymi organami sprawującymi zarząd nad tymi miejscami. W przypadku uroczystości odpustowych w Święto Podwyższenia Krzyża takie uzgodnienia zawsze były podejmowane z władzami ŚPN i policją, która niezawodnie zabezpieczała te cykliczne religijne wydarzenia. Po konsultacjach z dyrekcją ŚPN uzgodniliśmy, że nie dysponujemy aktualnie żadnym opracowaniem w formie planu bezpieczeństwa i porządku, aby należycie zabezpieczyć obecność na ternie ŚPN większej ilości pielgrzymów. Nie wystarczą nam argumenty, że regulacje parkowe w sprawie zasad ochronnych nie wprowadzają ograniczeń co do ilości osób przebywających na szlaku niebieskim Nowa Słupia-Święty Krzyż w przypadku uroczystości religijnych. Oczekujemy od naszych partnerów, ale także od samych siebie, jako kustoszów zespołu klasztornego i organizatorów ważnych dla Kościoła wydarzeń religijnych, że każda nowa formuła imprezy religijnej, która przekraczać będzie dotychczasowe ramy uczestników, wymagać będzie każdorazowo wypracowania konsensusu z władzami ŚPN w formie zatwierdzonego planu bezpieczeństwa, wpisującego się w zadania ochronne ŚPN. Na dzień dzisiejszy nie mamy takiego planu. Brak jest także pewności, czy organizatorzy zdążą opracować i skutecznie zaopiniować przez policję całą logistykę obsługi ruchu pielgrzymów, który może wygenerować różne ryzyka, trudne do wyeliminowania pod wszelką wątpliwość.

Podkreślamy, że idee przyświecające pomysłodawcom inicjatywy „Polska pod Krzyżem” są nam bliskie, szczególnie w dobie ataków na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk oraz bluźnierstw szerzonych na wielką skalę. Oczekujemy zatem zrozumienia ze strony Fundacji Solo Dios Basta, a także zrozumienia ze strony wszystkich osób, które wyraziły swoje zainteresowanie uczestniczeniem w inicjatywie „Polska pod Krzyżem”. Ufamy, że w przyszłości będziemy w stanie przystąpić do tego wielkiego wyzwania, ale dzisiaj musimy od niego odstąpić z uwagi na bezpieczeństwo pielgrzymów oraz ochronę środowiska przyrodniczego.  

Mamy wreszcie nadzieję, że planowane przez nas uroczystości odpustowe 14 września 2019 roku dotkną istoty Święta Podwyższenia Krzyża, którego celem jest ukazanie tajemnicy Krzyża, jako ceny zbawienia człowieka. Serdecznie zapraszamy naszych pielgrzymów.

 

Superior

O. dr Marian Puchała

 

 

 

 

29

LIP

2019

2320

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.