Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 19 października 2019 r., imieniny obchodzą: Michalina, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA GIMNAZJALISTÓW III KLAS I UCZNIÓW ...

PIELGRZYMKA GIMNAZJALISTÓW III KLAS I UCZNIÓW KLAS 8 SP

wielkość tekstu:A | A | A

Tradycyjnie już w ostatni piątek maja przybyli w pielgrzymce na Święty Krzyż uczniowie klas III gimnazjum oraz uczniowie klas 8 SP z diecezji sandomierskiej. W sumie w dziękczynnej pielgrzymce przybyło ponad 700 dziewcząt i chłopców a wraz z nimi nauczyciele, katecheci i dyrekcje szkół.

Pątnicy pielgrzymując do świętokrzyskiego sanktuarium rozważali drogę krzyżową. Po przyjściu na Święty Krzyż wzięli udział w koncercie zespołu Full Power Spirit, podczas którego wysłuchali także świadectw muzyków tworzących ten zespół ewangelizacyjny.

O godzinie 13.00 rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana z udziałem blisko 40 kapłanów pod przewodnictwem ks. biskupa seniora Edwarda Frankowskiego z Sandomierza.

Wszystkich uczestników Eucharystii przywitał rektor bazyliki świętokrzyskiej o. Dariusz Malajka OMI: Gorąco i serdecznie witam Was droga młodzieży. Już po raz 9 gościmy młodzież z diecezji sandomierskiej, która przybywa by podziękować w tym świętym miejscu za sakrament bierzmowania ale także za kończący się etap formacji szkolnej na poziomie gimnazjum czy szkoły podstawowej. To ważne by umieć dziękować za wszelkie dobro jakie w ostatnich latach otrzymaliście od waszych nauczycieli, wychowawców oraz katechetów i waszych rodziców. Tu pod krzyżem chcemy prosić o mądrość dla was, o dary Ducha Świętego w wyborze szkół przed jakim stoicie. Niech modlitwa w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego umocni Was wszystkich w dobru i mądrych wyborach życiowych.

W homilii ksiądz biskup Edward wskazał, że doroczne spotkanie uczniów kończących gimnazjum czy szkołę podstawową odbywa się w szczególnym miesiącu poświęconym Matce Bożej oraz przypomniał o wielkiej roli i działaniu Ducha Świętego w życiu wierzącego:

- Cała piękna jesteś Maryjo – najpiękniejszy Tobie jest ofiarowany miesiąc maj. Mamy przed sobą tych, którzy są w najpiękniejszym okresie swego życia, młodości, która jest wiosną życia. Są pośród nas osoby, które przystąpiły do sakramentu bierzmowania, albo przystąpią w najbliższym czasie. Tutaj jesteśmy zgromadzenia jak Apostołowie, by w wieczerniku na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa, otworzyć swoje umysły i swoje serca, na obecność i moc Ducha Świętego.

- Duch Święty jest Miłością Boga Ojca i Syna Bożego. Potrzeba, aby ogień miłości Bożej wstąpił w serca Wasze. Potrzeba, aby wstąpiła w Was Boża Miłość i ta potężna mądrość Boża, abyście zło dobrem mogli zwyciężać. Ten ogień Bożej Miłości daj nam możliwość mówienia takim językiem, który wszyscy będą rozumieć. Kiedy mówimy do siebie językiem miłości ten język jest przez wszystkich zrozumiały. To właśnie sakrament bierzmowania dał wam tę zdolność, abyście do siebie nawzajem przemawiali z wielkim szacunkiem, miłością, życzliwością.

- Grzech, który nas zwodzi jest tym całym nieszczęściem naszym, bo udaje dobro, a gdy człowiek w to rzekome dobro zaplącze się staje się jak mucha w pajęczynie, każdy ruch tylko pogarsza jej sytuację. Wtedy Jezus, w naszym imieniu, zaczyna toczyć walkę na drzewie krzyża, aby była w nas ta moc, która sprawi byśmy umieli wymagać od siebie, nawet, jeśli już nikt od nas nie wymaga – jak mówił św. Jan Paweł II. My sami z siebie słabi jesteśmy, mocni możemy być tylko mocą Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, mocni możemy być tylko mocą wiary. Stoimy w obliczu bitwy, która opanowała świat. Bitwa ta ma za zadanie zlikwidować Boga, chce Go usunąć z naszej świadomości, z umysłów naszych, z życia społecznego. W końcu wszystko prowadzi do wyboru: albo Bóg, albo nic. Bez Boga stajemy się niczym. W Bogu możemy wszystko - zachęcał młodych biskup Edward.

Na zakończenie Mszy świętej podziękował wszystkim ks. Marian Bolesta - Diecezjalny Duszpasterz Dzieci i Młodzieży. Dziękował młodzieży, katechetom, nauczycielom, wychowawcą i dyrekcjom poszczególnych placówek oświatowych z diecezji sandomierskiej za wszelką życzliwość, pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki i za obecność na Eucharystii. Słowa podziękowań skierował także do licznie zebranych prezbiterów diecezji sandomierskiej oraz wobec osoby księdza biskupa Edwarda Frankowskiego określając mianem "Wielkiego Przyjaciela Młodzieży".

Ksiądz biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie wszyscy uczestnicy liturgii oddali cześć świętej relikwii Krzyża przez ucałowanie.

Doroczna pielgrzymka uczniów klas III gimnazjum oraz uczniów klas VIII SP zakończyła się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

czytano: 341 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 24 maja 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej