Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

wielkość tekstu:A | A | A

Licznie przybyli wierni z regionu świętokrzyskiego i z kraju, wzięli udział w Poranek Wielkanocy w procesji rezurekcyjnej, która odbyła się na świętokrzyskim wzgórzu oraz we Mszy świętej rezurekcyjnej celebrowanej w najstarszym polskim sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w diecezji sandomierskiej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Marian Puchała OMI, przełożony wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu a homilię wygłosił ojciec Krzysztof Jamrozy OMI, Mistrz Nowicjuszy.

O. Jamrozy  w kazaniu  przypomniał, że prawda o zmartwychwstaniu radykalnie odmieniła życie uczniów Jezusa. Z zalęknionej, przestraszonej i ukrywającej się przed światem grupki ludzi uczyniła odważnych i nieugiętych głosicieli Dobrej Nowiny, których żadne groźby i przeciwności nie potrafiły złamać. Nie lękali się niczego, bo cóż mógł uczynić z nimi świat? Zabić? Oni wiedzieli, że dzięki wierze w Chrystusa mają życie wieczne, do którego śmierć jest tylko bramą.

- A my, siostry i bracia? Jak prawda o zmartwychwstaniu wpływa na nasze życie? Czy wyzwala nas z naszych lęków i pomaga całkowicie zaufać Bogu? Można bowiem obchodzić święta Wielkiej Nocy bez Tego, który tym świętom nadaje sens. Wszak wystawy naszych sklepów, telewizyjne studia czy nawet i nasze domy pełne są świątecznych akcentów. Kosze kolorowych pisanek, kurczaczki i zajączki, bukiety kwiatów, baranki z ciasta, wszystko to przypomina nam o świętach. Ale jakże często, pośród tych ozdób i symboli próżno by szukać Chrystusa zmartwychwstałego. A przecież to pamiątkę Jego powstania z martwych czcimy, Jego zmartwychwstania, będącego zadatkiem, obietnicą i zapowiedzią zmartwychwstania naszego.

- Zmartwychwstały żyje i działa pośród nas. Trzeba, aby ta prawda przeniknęła nasze życie. Trzeba, aby naszemu życiu nadała właściwy kierunek. Trzeba wreszcie, byśmy się ją do głębi przejęli i nie zachowali ją tylko dla siebie, lecz zanieśli ją światu, który woła o miłość i nadzieję -  mówił o. Krzysztof.

Po Komunii świętej odśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum. Następnie o. superior Marian Puchała OMI złożył  świąteczne życzenia dołączając także życzenia przesłane przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora.

Przez cały dzisiejszy, świąteczny dzień, do sanktuarium przybyło wielu pielgrzymów: dzieci wraz z rodzicami, młodzież i osoby w podeszłym wieku. Gościliśmy pątników nie tylko z pobliskich miast i wiosek ale i z odległych zakątków ojczyzny i z zagranicy.

 

czytano: 512 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 21 kwietnia 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej