Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » WIGILIA UROCZYSTOŚCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - ...

WIGILIA UROCZYSTOŚCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - MODLITWA UWIELBIENIA

wielkość tekstu:A | A | A

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego przybyło kilkuset wiernych z okolicznych parafii diecezji kieleckiej, sandomierskiej oraz radomskiej. Wśród tak licznie zebranych pątników była obecna młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP z pobliskiej parafii Świętomarz z diec. kieleckiej.
 

W tegorocznej modlitwie uwielbienia i dziękczynienia wzięli także udział przedstawiciele parafii Wszystkich Świętych z Bełchatowa – Grocholic z arch. Łódzkiej, przywożąc ze sobą relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.
 

W sumie w procesji uwielbienia, która wyruszyła spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej do świętokrzyskiej bazyliki było niesionych ponad 20 relikwiarzy świętych i błogosławionych.
Na czele procesji były niesione relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

 

Tegoroczna modlitwa miała szczególny wymiar i przesłanie. W roku jubileuszu 100 – lecia odzyskania niepodległości dziękowaliśmy Panu Bogu za dar wolnej i niepodległej Polski. Na przestrzeni dziejów i historii naszego narodu było tak wielu świętych i błogosławionych, od których możemy uczyć się jak realizować powołanie do świętości w codziennym życiu. Stąd też na czele procesji były niesione relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Jana z Dukli.
 

Gdy procesja dotarła do bazyliki relikwie zostały umieszczone przed ołtarzem na specjalnie przygotowanym podwyższeniu, przed którym umieszczono zdjęcia świętych i błogosławionych. Następnie rozpoczęło się nabożeństwo uwielbienia animowane przez o. Pawła Lemiekha OMI – socjusza, o. Krzysztofa Jamrozego OMI – mistrza nowicjatu, o. Michała Tomczaka OMI oraz naszych najmłodszych współbraci nowicjuszy.
 

Podczas trwania nabożeństwa wierni mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
 

Przed rozpoczęciem Eucharystii wszystkich przybyłych pielgrzymów powitał o. Marian Puchała OMI, superior wspólnoty oblackiej na Świętym Krzyżu.
 

O godzinie 20.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Eucharystię koncelebrowało ponad 20 kapłanów z dekanatu świętokrzyskiego, kunowskiego, ostrowieckiego – z diecezji sandomierskiej oraz  daleszyckiego i bodzentyńskiego – z diecezji kieleckiej.
 

Podczas Eucharystii oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej na czele z naszym organistom świętokrzyskim panem Mirosławem Rubakiem. Czytania mszalne oraz śpiewy wykonała młodzież z parafii Świętomarz oraz Huta Nowa.
 

Biskup Edward w homilii zwrócił uwagę, że uroczystość Wszystkich Świętych to triumf Kościoła, to dzień radości: Zgromadziliśmy się na Świętym Krzyżu, aby Boga uwielbiać za dar świętych i błogosławionych. To wielki triumf Kościoła. To wielka radość w naszych sercach, że możemy tego wieczoru uwielbiać Boga za dar tak wielu świętych. Przy ołtarzu ponad 20 relikwiarzy mocarzy Ducha. To ci, którzy przez ciasną bramę przeszli, opłukali swe szaty we krwi Baranka. Bo Jezus Chrystus jest naszym Zmartwychwstaniem, naszym życiem. Dzięki męce i śmierci dokonanej na drzewie Krzyża przez Chrystusa także i my odnosimy zwycięstwo nad śmiercią!
 

Następnie ksiądz biskup przywołał dwie postaci Sługę Bożego ks. Wincentego Granata oraz ks. Karola Antoniewicza:
 

- Wśród wielu kandydatów na ołtarze jest nasz krajan Sługa Boży ks. Wincenty Granat. Uczy nas ten Sługa Boży jak być wielkim w człowieczeństwie. Uczony, wykształcony, wielki pedagog, gorliwy kapłan. Potęga ducha, którą posiadał brała się z tego, że nieustannie wpatrywał się w Jezusa Chrystusa. Powtarzał, ze nie ma w człowieku nic lepszego niż dobry umysł. Dobra myśl. On tego wszystkiego uczył się już w domu rodzinnym w niedalekim Ćmielowie koła Ostrowca Świętokrzyskiego. To było jego pierwsze seminarium – uczył się pracowitości, pokory, służby drugiemu, prostoty, uprzejmości, skromności. Nauczył się wartości czasu. W swojej wielorakiej działalności naukowej propagował humanizm i personalizm. Żył dla drugich, wspierał ubogich i potrzebujących. Jakże cenił swoje kapłaństwo. Był mistrzem prawdy i życia. Oto przykład kolejny dla nas jak wiele można uczynić dobra kiedy jest się zanurzonym w Chrystusie. Kiedy wzrok ma się utkwiony w Krzyżu Chrystusa. On uczy nas miłości i pokory. Podobnie było w życiu księdza Karola Antoniewicza. Kiedy stracił najbliższych, których kochał, kiedy przezywał ból i cierpienie wtedy zrodziło się w nim wielkie pragnienie służenia innym, pragnienie bycia kapłanem.
 

Na zakończenie homilii biskup Frankowski wezwał do modlitwy za naszą ojczyznę, abyśmy przywołując polskich świętych prosili Boga o błogosławieństwo dla Polski:
 

- Trzeba nam wszystkim wołać do Boga za naszą ojczyznę – Polskę. Trzeba prosić o błogosławieństwo dla rządzących. Potrzebujemy dobrej zmiany. Potrzebujemy mądrych synów i córki. Polska musi obronić rodzinę. Odrzucić wszelkie zboczenia i wynaturzenia. Trzeba przywrócić ład moralny i polityczny w naszej ojczyźnie. Prośmy oto przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanej i przez wstawiennictwo świętych i błogosławionych – apelował hierarcha.
 

Po homilii wszyscy zebrani w bazylice świętokrzyskiej odnowili przyrzeczenia chrzcielne.
 

Na zakończenie Mszy świętej ksiądz biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie wierni podchodząc procesjonalnie do ołtarza mieli okazję uczcić relikwie Krzyża oraz świętych i błogosławionych przez ucałowanie.
 

Zanim pielgrzymi wyruszyli do swoich domów zostali zaproszeni przez gospodarzy uroczystości Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na słodki poczęstunek i ciepłą herbatę.
 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1089 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 01 listopada 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej