Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » Ostrowieccy piesi pielgrzymi na Jasną Górę i ...

Ostrowieccy piesi pielgrzymi na Jasną Górę i uczestnicy Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego w Bałtowie

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 5 sierpnia br., w sanktuarium na Świętym Krzyżu gościliśmy pątników 34. Ostrowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pond stu pielgrzymów wraz z kapłanami, diakonem oraz osobami życia konsekrowanego modliło się podczas uroczystej Eucharystii celebrowanej w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej w świętokrzyskim sanktuarium.

Do pielgrzymów z Ostrowca Świętokrzyskiego dołączyli także uczestnicy Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego, który w tych dniach odbywa się w niedalekim Bałtowie. Ponad stu osobowa grupa motocyklistów z kraju i z zagranicy przybyła na doroczną pielgrzymkę. Przy wjeździe do sanktuarium – przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej – zostali powitani przez O. Michała Tomczaka OMI. Tam także zostały odmówione modlitwy w intencji kierowców i podróżujących. Gdy kawalkada ruszyła do sanktuarium – wszyscy zostali pokropieni wodą święconą.

Mszy świętej sprawowanej w bazylice na Świętym Krzyżu przewodniczył ks. Mirosław Nakonieczny. Koncelebrowali: ks. Mariusz Góra, ks. Mariusz Wasil, ks. Michał Powęska oraz o. Dariusz Malajka OMI – rektor świętokrzyskiej bazyliki. Obecni byli także: dk. Damian Blacha, siostry zakonne Franciszkanki Rodziny Maryi.

Kazanie podczas Mszy świętej wygłosił o. Dariusz Malajka OMI. W swoim słowie zwrócił uwagę jak wielkim świadectwem dla dzisiejszego świata jest wspólne pielgrzymowanie dzieci, młodzieży i dorosłych: Tak wielu w tych dniach nadziwić się nie może, że jak Polska długa i szeroka – od Bałtyku po gór szczyty – to słychać wszędzie śpiew, widać radosnych, rozmodlonych ludzi. Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszą Wam słowa: „Nieście światło Ewangelii”. Podjęliście trud pielgrzymiego szlaku – idziecie do tronu Matki. Idziecie stąd  - z góry Krzyża – a właśnie pod Krzyżem, na Golgocie otrzymaliśmy dar Matki – dar szczególnej orędowniczki i pośredniczki. Na tym szlaku chciejcie na nowo usłyszeć Jej głos, ten sam, który rozbrzmiewał w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko co powie wam mój Syn”. My bardzo dobrze wiemy co mówi nam Jezus – znamy przykazania, znamy Ewangelię – lecz by wcielić je w życie potrzebujemy pomocy – potrzebujemy bliskości Jezusa, Maryi i potrzebujemy siebie nawzajem. Potrzebujemy sobie nawzajem nieść światło Ewangelii – serce Ewangelii tzn. miłość, pocieszenie i przebaczenie. Potrzebujemy to wszystko zanieść światu – temu światu, który broni się przed miłością pokorną, służebną, czystą – Jezusową miłością. Waszą obecnością na drogach wiodących na Jasną Górę – dajecie świadectwo i przypominajcie wszystkim, których spotkacie, którzy Was będą mijać –, że jest Bóg, jest Jego miłosierdzie; jest Bóg łaskawy, kochający; ludzie szukajcie Boga, nawróćcie się, Bóg jest naszą opoką, Bóg najwyższy jest naszym Zbawicielem, On gniew swój często powściąga, powstrzymuje swoje wzburzenie.

Dziś wpatrujemy się w Niepokalane Serce Maryi – do tego serca przytulamy się, bo to jest serce Matki, która wskazuje nam na swego Syna – Chrystusa. Od Niej uczymy się jak wsłuchiwać się w głos Boga, jak rozważać w sercu Jego miłość, jak ją przyjmować jak nią żyć. Od Maryi uczmy się widzieć dobro wokół siebie oraz zło nazywać złem – pamiętając o prawdzie wyrażonej kiedyś w słowach – człowiek przestaje być człowiekiem, kiedy nie umie radować się i ciszyć z dobra oraz kiedy nie widzi zła w sobie i wokół siebie.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz uczcili Krzyż Zbawiciela przez ucałowanie. Następnie pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę – do Porąbek gdzie będą mieli nocleg.

 

czytano: 772 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 06 sierpnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej