Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » KOLEJNI PIELGRZYMI ŚDM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

KOLEJNI PIELGRZYMI ŚDM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

W czwartek – 21 lipca br., kilkuset uczestników Światowych Dni Młodzieży spotkało się na Świętym Krzyżu. Młodzież z Francji, Kanady, Hiszpanii i Ukrainy, która przebywa w diecezji sandomierskiej wędrowała szlakiem Królewskim rozważając Drogę Krzyżową, następnie uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył biskup Xavier Novell Gomá, ordynariusz diecezji Salsony w Hiszpanii. Obecni byli także biskupi Marc Aillet z diecezji Bayonne, Krzysztof Nitkiewicz i Edward Frankowski z Sandomierza.
Homilię wygłosił ks. Nick Meisl z Kanady, który zauważył jak ważnym i często przełomowym czasem dla naszej wiary mogą stać się wspólnie przeżywane spotkania młodzieży. Każdy z nas potrzebuje często jakiegoś momentu, aby popatrzeć inaczej na własne życie, na otaczający nas świat. Tak jak Neo, bohater filmu „Matrix”, który dopiero po przełomowym momencie swojego życia zaczął odkrywać na nowo otaczający go świat, tak my potrzebujemy takich chwil jak Światowe Dni Młodzieży, żeby popatrzeć innymi oczyma, oczyma wiary na nasz świat, na Pana Boga, na drugiego człowieka. Nie zmarnujmy tego wspaniałego czasu i tych wielkich okazji, aby wzajemnie budować się wiarą i obdarzać miłością – zachęcał ks. Nick.
Na zakończenie Mszy świętej, która była celebrowana na błoniach świętokrzyskich pasterz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę, że Światowe Dni Młodzieży to doskonała okazja do tego, aby młodzi katolicy pokazali jak wiele ich łączy: Mimo różnych języków i krajów pochodzenia jesteśmy wszyscy uczniami Chrystusa. Ta jedność w Jego imię, a zarazem otwartość, wręcz ciekawość w nawiązywaniu wzajemnych relacji, uwiarygodniają nasze chrześcijańskie świadectwo, a jednocześnie pozwalają przezwyciężyć zaściankowość, krótkowzroczność i lęk przed nowymi wyzwaniami – stwierdził biskup Nitkiewicz.

Po Eucharystii młodzi pątnicy zostali poczęstowani posiłkiem przygotowanym przez pracowników nadleśnictwa Łagów, które zorganizowało dla pielgrzymów piknik na błoniach świętokrzyskich. Leśnicy przygotowali także koncert sygnalistów myśliwskich, zaprezentowali pokazy oswojonych ptaków drapieżnych.
Następnie każdy mógł zwiedzić i zapoznać się z historią sanktuarium. Młodzi nawiedzili bazylikę, kaplice relikwii Drzewa Krzyża Świętego, krużganki, gołoborze i podziwiali ziemię świętokrzyską z platformy widokowej odbudowanej wieży kościelnej.
Niemal wszyscy zatrzymywali się i robili sobie zdjęcie przy papamobile, którym Jan Paweł II jeździł podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.    
W diecezji sandomierskiej diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży spędza około 800 pielgrzymów z Francji, Hiszpanii, Włoch, Kanady, Ukrainy i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Święty Krzyż od wtorku jest odwiedzany przez pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z trzech diecezji: radomskiej, sandomierskiej i kieleckiej.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej – kustosze sanktuarium - wspólnie ze służbami zadbali o bezpieczeństwo przybywających pielgrzymów. W Hucie Szklanej policja kontrolowała wszystkie pojazdy jadące w kierunku Świętego Krzyża.

czytano: 940 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 22 lipca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej