Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy celebrację Triduum Paschalnego będącego szczytem całego roku liturgicznego i jego sercem.

Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła Msza Wieczerzy Pańskiej a swoje centrum ma w Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę i kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

Chrystus gromadził nas na świętej górze w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego jak niegdyś zgromadził Apostołów w Wieczerniku. Uroczystej Eucharystii  przewodniczył i wygłosił homilię o. Zygfryd Wiecha OMI, superior wspólnoty oblackiej na Świętym Krzyżu. Razem z nami modlili się także: o. Antoni Bochm OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Stanisław Jankowicz OMI, przełożony wspólnoty Oblackiej z Lublina oraz nasi oblaccy scholastycy z Obry i Rzymu.
 
Po homilii miał miejsce wzruszający obrzęd umycia nóg. Kapłan naśladując Chrystusa obmył nogi dwunastu mężczyznom. Obrzęd ten tp znak miłości  i wzajemnej służby, która powinna cechować i wyróżniać każdego chrześcijanina. 
 
Po modlitwie po Komunii świetej kapłan przeniósł procesyjnie Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji. Wierni mu towarzyszyli we wspólnej modlitwie i razem uczciliśmy Jezusa, naszego Pana. Pamiątka Wielkiego Czwartku nie może nas napełniać smutkiem i przerażeniem, lecz radością i wdzięcznością. Trwajmy przy Chrystusie, Który oczekuje i przygotowuje się na śmierć, ale przede wszystkim oczekujmy Jego chwalebnego zmartwychwstania, które jest podstawą naszej wiary i pełnią nadziei, a do którego prowadzi droga Bożej miłości.

czytano: 968 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 25 marca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej