Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 17 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Antoni, Jan
| | |

Strona główna » Aktualności » KONCERT GALOWY III REGIONALNEGO PRZEGLĄDU ...

KONCERT GALOWY III REGIONALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ

wielkość tekstu:A | A | A

W piątą niedzielę Wielkiego Postu 13 marca 2016 roku w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbył się Koncert Galowy III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej.

Organizatorami przeglądu byli Wójt i Rada Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na czele z panem dyrektorem Piotrem Sepioło. 
 
Laureaci przeglądu zostali wyłonieni podczas eliminacji, które miały miejsce w sobotą 12 marca br., w świętokrzyskiej bazylice. 
 
Jury w składzie: dr Maria Zawartko i dr Iwona Polak (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego z Wrocławia) oraz Michał Stachurski (Wojewódzki Dom Kultury z Kielc) spośród 46 podmiotów wykonawczych (w sumie 530 osób!), wyłoniło następujących laureatów:
a. w kategorii Soliści: 1 miejsce Lisowska Amelia, 2 miejsce Piotr Kędziora i 3 miejsce Wiktoria Gruszka;
b. w kategorii Zespoły Wokalne: 1 miejsce Zespół Wokalny Golica; 2 miejsce Schola to My, 3 miejsce Szkolne Nutki;
c. w kategorii chóry: 1 miejsce Chór z Parafii św. Józefa z Zagnańska, 2 miejsce Chór z Parafii Matki Bożej Bolesnej z Korytkowa Dużego i 3 miejsce Chór Nowina;
d. w kategorii Zespoły Ludowe: 1 miejsce Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin, 2 miejsce „Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej”, 3 miejsce „Zespół Śpiewaczy Górnianecki” z Górna i wyróżnienie „Zespół Śpiewaczy Chełmowianki” z Nowej Słupi.
Jury przyznało także nagrodę Grand Prix dla Chóru Antidotum. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki. Dodatkowo jury przyznało wyróżnienia: dla akompaniatora Zespołu „Echo Łysicy” Grzegorza Michty oraz dla Macieja Łasińskiego i Krzysztofa Korbana.
Koncert Galowy uświetnili swoją obecnością: w imieniu Starosty Powiatu Kieleckiego obecny był radny Bogdan Gierada. Obecny był także Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Przewodniczący Rady Gminy Nowa Słupia Sylwester Kozłowski oraz Radni i Wójt z Bielin Sławomir Kopacz. 
Patronatem Honorowym III Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej objęli Biskup Krzysztof Nitkiewicz - Ordynariusz Sandomierski, Agata Wojtyszek -  Wojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Michał Godowski - Starosta Powiatu Kieleckiego.
Patronat Medialny nad Przeglądem sprawowali: TVP 3 Kielce, Radio Kielce oraz Echo Dnia. 
Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej - Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Atmosfera jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i dzisiejszego koncertu pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty. Treść, tematyka i wysoki poziom wykonania zaprezentowanych utworów pozwoliły niewątpliwie jeszcze bardziej zgłębić tematykę pasyjną i pokutną jaka towarzyszy w okresie Wielkiego Postu, który jest czasem przygotowania do Świąt Paschalnych.
 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2032 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 13 marca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej