Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » NIEDZIELNE SPOTKANIE Z MUZYKĄ U OBLATÓW...

NIEDZIELNE SPOTKANIE Z MUZYKĄ U OBLATÓW...

wielkość tekstu:A | A | A

Drodzy Pielgrzymi i Turyści!

 
W najbliższą niedzielę 9 sierpnia serdecznie zapraszamy na dwa koncerty muzyczne do bazyliki świętokrzyskiej. 

Pierwszy koncert rozpocznie się zaraz po zakończeniu sumy o godz. 12.30. W ramach XIX Kameralnych Zamkowych Spotkań z Muzyką wystąpi Warszawskie Trio Wiolonczelowe w składzie: Andrzej Wróbel, Elżbieta Piwkowska-Wróbel oraz Anna Wróbel.

Natomiast w godzinach popołudniowych o godzinie16.00 zapraszamy do naszej bazyliki na prapremierowy koncert, w czasie którego wrocławscy kameraliści z Chóru Stoltzer Ensemble wykonają śpiewy z XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego. Podczas tego koncertu usłyszymy także utwory m.in. J. Libana, Mikołaja z Radomia, T. Stoltzera.

Pragniemy także poinformować, że od czwartku 6 sierpnia muzycy na Świętym Krzyżu będą pracować nad nagraniem płyty CD, na której znajdą się fragmenty Graduału Wiślickiego oraz utwory o tematyce pasyjnej i pokutnej w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, który zdobył nagrodę Grand Prix podczas II Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu.
 
Organizatorem i producentem przedsięwzięcia jest firma Busferie Kielce reprezentowana przez Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego, która wsławiła zrealizowaniem koncertu i nagraniem płyty „Kazania Świętokrzyskie”.
 
Współorganizatorem jest wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba. Patronatem honorowym koncert jak i nagranie płyty objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Prof. Stanisław Adamczak.
 
Obecnie Graduał Wiślicki znajduje się zbiorach Biblioteki Seminarium Duchownego w Kielcach. Ta zabytkowa księga datowana jest na 1300 rok. Ofiarowana była Kapitule Wiślickiej przez ks. Jana Długosza. Zawiera ona śpiewy i modlitwy liturgiczne, stosowane ówcześnie w formie chorału gregoriańskiego.
 

czytano: 855 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 05 sierpnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej