Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 6 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ada, Ireneusz
| | |

Strona główna » Aktualności » 

wielkość tekstu:A | A | A

„Dziękujemy Bogu za dar niepodległej ojczyzny. Wolność została nam dana ale i zadana. Lecz tu na Świętym Krzyżu przeżywamy radość z wolności przez łzy. Duch zaborcy ciągle jest obecny w myśleniu i działaniu ludzi, którzy uparcie nie pozwalają na zjednoczenie Świętego Krzyża” – mówił w homilii O. Zygfryd Wiecha OMI, przełożony wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, w najstarszym polskim sanktuarium w dniu 11 listopada, w narodowe święto niepodległości.

W dniu dzisiejszym, podobnie jak w innych Kościołach, także i w bazylice na Świętym Krzyżu modliliśmy się w intencji naszej ojczyzny.
Uroczystej sumie o godzinie 11.30 przewodniczył, opat świętokrzyskiego opactwa o. Zygfryd Wiecha OMI. Obecni byli także kapłani: Ks. płk Jan Mikos i Jan Rokosz, proboszcz z parafii Nowy Skoszyn oraz o. Dariusz Malajka, rektor świętokrzyskiej bazyliki. Mszę Świętą uświetnił Młodzieżowy Chór Kameralny „Portamento” z Miejskiego Domu Kultury ze Starachowic pod batutą mgr Bożeny Magdaleny Mrózek.
 

Na Mszy Świętej w intencji ojczyzny obecny był wójt Gminy Nowa Słupia Pan Wiesław Jerzy Gałka, przewodniczący Rady Gminy Pan Sylwester Kozłowski, Poczet Sztandarowy Kombatantów z Nowej Słupi, Świętokrzyski Batalion im. Czwartaków Polskich Drużyn Strzeleckich także z Nowej Słupi na czele z mjr. Jarosławem Chrobotem, Prezesem Związku Kombatantów RP i BWP w Nowej Słupi.
 

Ojciec superior Zygfryd Wiecha w homilii przedstawił m.in. przebogatą historię Świętego Krzyża, w którą wpisana jest walka o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Ale zwrócił także uwagę na to, że choć dziś Polska cieszy się z wolności, to jednak tego daru nie ma jeszcze tutaj na Świętem Krzyżu, bowiem duch zaborcy ciągle obecny jest w umysłach i sercach ludzi, którzy skutecznie utrudniają po dziś dzień zjednoczenie Świętego Krzyża w wymiarze materialnym – jakim jest jedność budynków klasztornych. W dniu dzisiejszym cała Polska raduje się z niepodległości. My także, tutaj na Świętym Krzyżu, dziękujemy Bogu za ten wielki dar, ale czynimy to przez łzy – mówił o. Wiecha.
 

Słowa Ojca Superiora zawarte w dzisiejszej homilii to odpowiedź na artykuł jaki ukazał się w dniu 29 października 2014 r., na łamach gazety „Echo Dnia” zatytułowany „Szpitalik i akwarium czekają” a dotyczył działań Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego w klasztornych zabudowaniach zagrabionych przez rosyjskiego zaborcę w XIX wieku. Jako, że nie dane było Misjonarzom Oblatom ze Świętego Krzyża ustosunkować się na łamach tej gazety do treści i zawartych we wspomnianym artykule nieprawdziwych sformułowań, dziś przedstawiono wiernym wiadomości i fakty świadczące o zakłamanych i „zaborczych” zamiarach Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego jakimi od lat kieruje się wobec mieszkańców klasztoru.
 

Po Mszy Świętej licznie zebrani wierni wysłuchali koncertu w wykonaniu Chóru „Portamento”. Pieśni o tematyce patriotyczno-religijnej jeszcze bardziej ożywiły ducha i sprawiły, że licznie zebrana widownia żywo reagowała podczas występu. Wspólny śpiew sprawił, że świętokrzyska bazylika choć na chwilę stała się miejscem, w którym ożyła historia i pamięć tych, którzy oddali życie za naszą niepodległą dziś ojczyznę.
Po koncercie zostały złożone wieńce i zapalone znicze przy tablicach upamiętniających ofiary ostatniej wojny światowej.

POSŁUCHAJ HOMILII O. ZYGFRYDA WIECHY OMI - 11.11.2014

czytano: 1210 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 11 listopada 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej