Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » XV RAJD PIELGRZYMKOWY

XV RAJD PIELGRZYMKOWY

wielkość tekstu:A | A | A

Od wczesnych godzin rannych, aura za oknem nie pozwalała nam z optymizmem myśleć o dzisiejszym XV jubileuszowym Rajdzie Pielgrzymkowym. Mgła i deszcz oraz zimny porywisty wiatr jednak nie zniechęciły wielu pielgrzymów, pątników i turystów, którzy zdecydowali się wyruszyć na szlaki świętokrzyskiej ziemi, wiodące do stóp Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Ponad 5 tys. uczestników Rajdu zgromadziło się w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Koncelebrowanej Mszy Świętej z udziałem biskupów z diecezji sandomierskiej – Krzysztofa Nitkiewicza, z diecezji radomskiej – Henryka Tomasika, i biskupa pomocniczego z Kielc Mariana Florczyka – przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Kazimierz Ryczan. Wraz z księżmi biskupami koncelebrowało blisko 80. kapłanów z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. Homilię wygłosił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
W homilii hierarcha pytał zgromadzone dzieci, młodzież i starszych: W jakiego Boga wierzę? Kim jest dla mnie Chrystus? Bóg ma słabość do ludzi kruchych i grzesznych. Nie stawia prawdy, zasady, przepisu, przed sobą. Podobnie jak uczniowie i my związaliśmy nasze losy z Chrystusem. Chrzest, Komunia Święta, bierzmowanie, zawarcie sakramentalnego małżeństwa czy przyjęcie święceń kapłańskich, wyznaczają kolejne etapy naszego życia. Czy nasze drogi podążają w tym samym kierunku co Chrystusowa droga? Następnie Biskup Krzysztof zachęcał: … Pozwólmy Chrystusowi aby nas poprowadził. Pozwólmy aby pokierował naszymi krokami. On chce abyśmy oddali się mu całkowicie i w zamian daje całego siebie. Nie bójmy sie tej niezwykłej wymiany: wszystko za wszystko. Bez względu na nasze grzechy zbliżmy się z ufnością do Chrystusa. Ucałujmy świętą relikwię Krzyża, na którym w morzu cierpienia i poniżenia oddał za każdego z nas Swoje życie.
Najliczniejszą grupą była ta, która wyruszyła z Bielin – 1171 osób. Na jej czele szedł włodarz gminy pan wójt Sławomir Kopacz. Wśród pielgrzymów nie zabrakło pana prof. Stanisława Adamczaka, rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Obecny był także z dalekiej Syberii o. Karol Lipiński OMI, który przed laty był przełożonym i ekonomem klasztoru na Świętym Krzyżu, a obecnie od 4. lat posługuje w Wierszynie k. Irkucka. W poszczególnych trasach wędrowało 50. Kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc.
Z roku na rok liczba uczestników Rajdu nie spada, wręcz przeciwnie rośnie. To wspaniała okazja, aby poznawać piękno naszej świętokrzyskiej ziemi, ale też odkrywać obecność Boga Stwórcy w otaczającym nas świecie, we wspólnocie ludzi wędrujących do duchowej stolicy naszego regionu – na Święty Krzyż, by pokłonić się Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i Bogu w tajemnicy Krzyża zawierzać swoje dziś i swoje jutro.

 

czytano: 2530 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 27 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej