Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ZAKOŃCZENIE DOROCZNEGO ODPUSTU W SANKTUARIUM

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE DOROCZNEGO ODPUSTU W SANKTUARIUM

wielkość tekstu: A | A | A

Niedzielą 21 września, zakończył się doroczny odpust na Świętym Krzyżu. Był to dzień modlitwy za osoby starsze, w podeszłym wieku, schorowane. Na każdej Mszy Świętej wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Głównej sumie, kończącej tegoroczny odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, przewodniczył ks. kan. Jerzy Beksiński, dziekan świętokrzyskiego dekanatu, na terenie którego znajduje się nasze sanktuarium.
Słowo Boże w tym dniu głosił o. Wojciech Popielewski OMI, Mistrz Nowicjatu. W homilii skierowanej do licznie zebranych wiernych mówił: Przychodzimy na Święta Górę, aby oddać cześć Chrystusowi Ukrzyżowanemu. Przybywamy, by tutaj kształtować nasze człowieczeństwo. Tu się go uczymy, Święte Drzewo Krzyża, zapuszcza korzenie w każdym pokoleniu, aby nam otwierać niebo. Patrzymy na ukrzyżowanego Chrystusa. On nas kocha. Gdy Krzyż stanął na Golgocie, otwarło się niebo. Z tajemnicy śmierci zrodziło się nowe człowieczeństwo. Uczymy się tutaj odwagi, aby nie godzić się na kulturę odrzucenia, nie dać się obojętności, by umieć zapłakać z płaczącymi. Dziś chcemy sobie obiecać pociechę przez obecność w rodzinach, z chorymi, cierpiącymi, odrzuconymi. Bo to Bóg pierwszy przychodzi do nas z pocieszeniem. Przywołując słowa św. Jana Pawła II, kaznodzieja zwrócił się do chorych obecnych w bazylice świętokrzyskiej: Drodzy chorzy! Wielką wartość mają wasze modlitwy, wasze cierpienie, ofiarujcie je za Kościół, świat, za misje, wasze cierpienie nigdy nie jest niepotrzebne.
W tym roku doroczny odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego został poprzedzony wystawą Rękopisu Kazań Świętokrzyskich z I. poł. XIVw. ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie. Blisko 3 tys. pielgrzymów i turystów obejrzało Kazania Świętokrzyskie, które w dniu 13 września były wystawione w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej.
Tegoroczne obchody odpustu rozpoczęły się w niedzielę 14 września. Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00, która była celebrowana na błoniach świętokrzyskich, przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup Kazimierz Ryczan z Kielc. Uroczystą Eucharystię uświetnił chór „Sabbaton” z Bielin. Dzień rozpoczęcia odpustu był zarazem dniem dorocznej pielgrzymki parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych województwa świętokrzyskiego. W dniu inauguracji odpustu, wieczorem o godzinie 21.00 w bazylice  rozpoczęło się Ogólnopolskie Modlitewne Czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów, na które przybyło ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Eucharystii o północy przewodniczył Ks. Biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza.
W środę, w piątym dniu trwania odpustu,  do wspólnej modlitwy na godzinę 12.00 i 18.00 zaprosiliśmy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. Na zakończenie Mszy Świętej odmawiając specjalne modlitwy, polecaliśmy Panu Bogu przybyłych rodziców wraz z dziećmi i prosiliśmy o wszelkie łaski dla oczekujących potomstwa.
W czwartek 18 września już tradycyjnie modliliśmy się za  kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Eucharystii o godzinie 12.00  przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Bp Jacek Pyl OMI, sufragan diecezji symferopolskiej na Ukrainie. Eucharystia była poprzedzona konferencją nt. powołania, którą wygłosił Ks. kan. dr Jan Biedroń, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz Wikariusz Biskupi ds. Duchowieństwa diecezjalnego. 50 kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej, dziękowało za dar powołania.
Piątek 19 września, był poświęcony  młodzieży. Na wspólną modlitwę przybyła młodzież z okolicznych miejscowości wraz z katechetami i wychowawcami. Szczególnie modliliśmy się w intencji tegorocznych maturzystów, którzy przybyli na Święty Krzyż, aby prosić o wszelkie łaski i dary Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych. Tego samego dnia wieczorem, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, o godzinie 20.00 rozpoczęło się tradycyjne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie, które było animowane przez członków Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Ponad tysiąc członków i sympatyków tego ruchu u stóp Świętej Relikwii modliło się o pokój na świecie, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz w intencji naszej Ojczyzny.
 Natomiast w sobotę 20 września modliliśmy się wraz z rolnikami, ogrodnikami, sadownikami, plantatorami truskawek. Głównej sumie o godzinie 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup Jacek Pyl OMI, sufragan diecezji symferopolskiej na Ukrainie. Wśród licznie obecnych kapłanów był ks. prałat Mieczysław Murawski, diecezjalny duszpasterz rolników z diec. sandomierskiej. Na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele z gminy Nowa Słupia oraz z gminy Bieliny przynosząc ze sobą dożynkowe wieńce: z Serwisu, Baszowic, Cząstkowa oraz z Kakonina, Czaplowa-Zofiówki, Napękowa. Obecne były także panie w strojach ludowych z Huty Starej.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w minionym tygodniu nawiedzili nasze świętokrzyskie sanktuarium, aby Bogu w tajemnicy Krzyża zawierzać swoje dziś i jutro. Było nas bardzo wielu… dzieci, młodzież, starsi, rodzice, kapłani, rolnicy, chorzy… dziękujemy za dar wspólnej modlitwy… wielu z pielgrzymów w tych dniach skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania… to dowód na to, że Pan Bóg swoją łaską, miłością miłosierną na tej Górze dotyka wielu serc, które odnajdują drogę do Źródła prawdziwej Miłości i Pokoju…

22

WRZ

2014

1968

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.