Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

DZIEŃ MODLITWY ZA ROLNIKÓW, SADOWNIKÓW, OGRODNIKÓW...

Strona główna » Aktualności » DZIEŃ MODLITWY ZA ROLNIKÓW, SADOWNIKÓW, OGRODNIKÓW...

wielkość tekstu: A | A | A

W siódmym dniu, trwającego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego modliliśmy się w intencji rolników, ogrodników, sadowników oraz plantatorów truskawek. Na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele gmin Nowa Słupia oraz Bieliny. Przynieśli ze sobą wieńce żniwne, które pobłogosławił i poświęcił Bp Jacek Pyl OMI, który przewodniczył Eucharystii celebrowanej w samo południe w świętokrzyskiej bazylice. Obecni byli także kapłani z diecezji sandomierskiej na czele z diecezjlanym duszpasterzem rolników ks. Mieczysławem Murawskim oraz inni kapłani, którzy towarzyszyli pielgrzymom na pątniczym szlaku.

W wygloszonej homilii hierarcha powiedział: Wyrażam wielką radość, że dzisiaj w świętokrzyskim sanktuarium mogę pozdrowić rolników, ogrodników, sadowników i plantatorów truskawek, ludzi związanych z ziemią, z polską ziemią. Ludzi, którzy nas żywią i bronią. Człowiek – rolnik, ogrodnik, sadownik jest bowiem współpracownikiem Stwórcy. O głębi tego powołania myślał Norwid, gdy pisał, że "rolnik jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świętych myśli wydobywa z nieba". Jest jednak jedna zasadnicza różnica, która wyraźnie wydziela rolników z wszechobecnej sfery produkcji. Rolnicy, a na swój sposób także i hodowcy, ludzie wsi, mają na co dzień do czynienia z tajemnicą życia, ukrytą w symbolu ziarna i jajka. Wszystko można wyprodukować, ale nie da się w fabryce czy laboratorium stworzyć ani ziarna, ani jajka. W tych sprawach człowiek jest bezsilny i zdany na naturę. A właściwie na Boga, który sam jeden jest Twórcą i Dawcą życia. Rolnik doskonale wyczuwa, że życie jest święte, jest darem Bożym, nad którym człowiek nie ma władzy. Rolnicy z tą tajemnicą obcują na co dzień, są świadkami Boga i Jego działania w świecie. Praca na roli uczy człowieka pokory i szacunku dla Boga, dla natury. Rolnik jest współpracownikiem Boga: wypełnia odwieczną misję uprawiania ziemi, by przynosiła plony, rodziła pokarm i podtrzymywała życie ludzi. Wszyscy mamy świadomość znaczenia tej służby i dlatego tak ją cenimy. Praca na roli pokazuje też, jak ważna jest współpraca człowieka z Bogiem i jak potrzebne jest harmonijne współistnienie ze światem przyrody. Kochani rolnicy, ogrodnicy i sadownicy – ludzie ciężkiej, ale pięknej pracy – dziękuję wam za waszą pracę w imieniu swoim i wszystkich, którzy korzystają z owoców waszej pracy. I przepraszam was w imieniu tych, którzy nie potrafią lub nie chcą uszanować waszego trudu. Ale proszę też was o to, abyście szanowali wzajemnie swoje owoce pracy, a przede wszystkich siebie i pracę innych ludzi. I abyście w takim duchu wychowywali wasze młode pokolenie, o którym Ojciec święty Jan Paweł II mówił, że jest przyszłością i nadzieją świata i Kościoła. Szczęść wam Boże w dalszej pracy i Bóg zapłać za tegoroczny chleb, warzywa i owoce i za wszystko!

Tradycją jest, że sobota w czasie trwania tygodniowych uroczystości odpustowych na Świętym Krzyżu jest dniem szczególnej modlitwy za ludzi pracujących na roli. Dziękujemy przedstawicielom gminy Nowa Słupia i Bieliny za obecność i uświetnienie dzisiejszej liturgii.

 

20

WRZ

2014

1801

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.