Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTOKRZYSKIE NOCNE CZUWANIE Z AKCJĄ ...

ŚWIĘTOKRZYSKIE NOCNE CZUWANIE Z AKCJĄ KATOLICKĄ

wielkość tekstu:A | A | A

Tradycyjnie już, wrześniowe Świętokrzyskie Nocne Czuwanie animowane było przez wspólnoty Akcji Katolickiej trzech diecezji, na styku których leży Święty Krzyż: sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Blisko tysiąc członków i sympatyków tego ruchu przybyło wczoraj, aby w tajemnicy Krzyża Bogu powierzać swoje dziś i jutro.
Spotkanie modlitewne rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim u stóp Łyśca, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej. Następnie pątnicy zdążając do sanktuarium rozważali Drogę Krzyżową. Po przybyciu do świętokrzyskiej bazyliki miało miejsce nabożeństwo pokutne, przygotowujące pielgrzymów do spotkania z miłosiernym Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania.
O godzinie 23.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył J.E. Ks. Biskup senior Edward Marian Frankowski z Sandomierza. Mszę Świętą koncelebrowało ponad 20 prezbiterów. Wśród nich obecni byli diecezjalni asystenci Akcji Katolickiej: Ks. Artur Barański z Sandomierza, ks. Andrzej Jędrzejewski , ks. Grzegorz Wójcik z Radomia, Ks. Waldemar Wiśniowski z Kielc oraz parafialni asystenci z wymienionych diecezji. Nie zabrakło także kapłanów z naszego świętokrzyskiego dekanatu na czele z ks. Dziekanem kan. Jerzym Beksińskim z Łagowa i wicedziekanem ks. kan. Jerzym Kubikiem z Baćkowic.
Biskup Edward w homilii powiedział: Dziś tak licznie gromadzicie się na Świętym Krzyżu. Członkowie Akcji Katolickiej. To wy jesteście wielkim wsparciem dla biskupa. Przypomina nam o tym nauczanie Soboru Watykańskiego II. Każdego roku pielgrzymujecie do tego świętego miejsca, by w cieniu relikwii Drzewa Krzyża Świętego, przypominać sobie prawdę, że właśnie Krzyż Jezusa uczy nas miłości Boga wobec wszystkich, uczy nas pokory, prawdy. I tego Krzyża trzeba nam bronić przed tymi, którzy chcą aby zniknął z przestrzeni publicznej. Atakują rodzinę, kapłanów, Kościół. Widzimy jak na naszych oczach próbuje się zniszczyć wiarę w Boga, wykorzenić ją z serca. Depcze się Dekalog. Zakłamanie na szczeblach władzy państwowej, które prowadzi do wielkiej tragedii. Bez Boga, każdy jest bogiem. Patrzymy z niepokojem na naszych Braci i nasze Siostry na Bliskim Wschodzie – giną za wiarę w Chrystusa. A świat milczy! Także i w naszej ojczyźnie tak wiele zła. Polska umiera demograficznie. Ideologia gender niszczy rodzinę; trzeba nam wszystkim duchownym i świeckim ratować prawdziwą miłość, tą Jezusową, tą oparta na Dekalogu. Św. Jan Paweł II naucza nas, że Jezus jest Wszystkim dla wszystkich! Na Nim trzeba budować fundament życia. Nasze rodziny winna ożywiać wielka chrześcijańska radość i dążenie do jedności, pokoju oraz miłości. Akcja Katolicka, należący do tego ruchu ludzie, są zaproszeni do tego by we współczesnym świecie przypominać i promować te prawdy a przede wszystkim chrześcijańskie wartości – apelował hierarcha.
Na zakończenie Eucharystii pielgrzymi zostali pobłogosławieni relikwią Krzyża Chrystusowego i oddali jej cześć przez ucałowanie. Następnie trwaliśmy na modlitwie do wczesnych godzin rannych, którą animowali przedstawiciele sandomierskiej Akcji Katolickiej.

czytano: 1082 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 20
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej