Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 18 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
| | |

Strona główna » Aktualności » TYDZIEŃ ODPUSTOWY - CZWARTEK - DZIEŃ KAPŁAŃSKI

TYDZIEŃ ODPUSTOWY - CZWARTEK - DZIEŃ KAPŁAŃSKI

wielkość tekstu:A | A | A

Trwa tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium  na Świętym Krzyżu, którego kustoszami od niemal 80. lat są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
W czwartek - piątym dniu trwania uroczystości odpustowych - na modlitwę do świętokrzyskiego sanktuarium przybyli kapłani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Wśród przybyłych kapłanów byli obecni ojcowie duchowni diecezji sandomierskiej. Blisko piećdziesięciu prezbiterów modliło się podczas Eucharystii, której przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Bp Jacek Pyl OMI, sufragan diecezji odeska-symferopolskiej na Krymie.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej kapłani zgromadzili się w bazylice świętokrzyskiej by wysłuchać konferencji Ks. kan. dr Jana Biedronia, który jest Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz Wikariuszem Biskupim ds. Duchowieństwa Diecezjalnego.  Prelegent przywołując nauczanie Ojców Kościoła,  św. Jana Pawła II, a szczególnie papieża Franciszka zwrócił uwagę na posługę miłości wobec biednych i potrzebujących: Kapłan powołany jest do służby, do tego by dzisiejszemu człowiekowi nieść Carits – szczególnie tym, których sytuacja życiowa jest bardzo trudna; mamy być jak Chrystus – nasze ręce, ramiona mają być przedłużeniem Jego miłości, Jego posługi; wskazał także  na współczesne zagrożenia jakie dotykają, bądź mogą dotykać kapłanów w tym wymiarze posługi i duszpasterstwa. Przypomniał, że tylko przylgnięcie do Jezusa Chrystusa, wierność modlitwie i trwanie we wspólnocie kapłańskiej oraz bliska współpraca ze świeckimi pomoże każdemu stawić czoło, temu co złe i co może prowadzić do zagubienia w posłudze miłosierdzia i miłości. Tylko autentyczne świadectwo naszego życia, otwarcie na biednych i ubogich może być szczególną okazją także do budzenia w młodych sercach chęci pójścia za Jezusem, do rozbudzenia powołania kapłańskiego, zakonnego – mówił Ks. Jan Biedroń.
Uroczystej Eucharystii dla zgromadzonego prezbiterium oraz ludu wiernego przewodniczył Biskup Jacek Pyl OMI, biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej na Krymie. W swoim słowie skierowanym do uczestników Mszy Świętej mówił m.in. o osobistym doświadczeniu w przezywaniu kapłaństwa: … to wielki dar od Boga. Trzeba nam tego daru strzec. Tu w cieniu Relikwii Drzewa Krzyża Świętego chcemy dziś prosić dla siebie nawzajem o wierność naszemu powołaniu. Postawa posłuszeństwa wobec przełożonych jest najwłaściwszą dla nas. Tak jak Chrystus był posłuszny woli Ojca i przyjął Krzyż. Dziś kiedy doświadczamy nagonki ze strony mediów na naszą posługę, nasze życie, nie możemy się dać sprowokować. Oni nie powiedzą o naszych spracowanych dłoniach, nie powiedzą o naszej gorliwości w duszpasterstwie, ale będą szukać sensacji, słabości kapłana, byle tylko ośmieszyć, zmarginalizować naszą posługę. Módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy wpatrzeni w Chrystusa, w Jego Krzyż, potrafili z nową gorliwością podejmować naszą kapłańską posługę – apelował biskup Pyl.
Na zakończenie Mszy Świętej biskup pobłogosławił wszystkich relikwią Drzewa Krzyża Świętego, która następnie uczestnicy liturgii adorowali i ucałowali. W imieniu wspólnoty prezbiterium, księdzu biskupowi podziękował o. superior Zygfryd Wiecha OMI. Po wspólnej modlitwie wszyscy kapłani udali się do klasztoru na wspólny posiłek.
Odpust na Świętym Krzyżu będzie trwał jeszcze do niedzieli 21 września. W dniu jutrzejszym zapraszamy na wspólną modlitwę młodzież. Jeszcze w piątek o godzinie 20.00 przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej rozpocznie się Świętokrzyskie Nocne Czuwanie animowane przez wspólnotę Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. O godz. 23.00 Mszy Świętej będzie przewodniczył Biskup Edward Frankowski z Sandomierza.
Natomiast w sobotę do sanktuarium przybędą rolnicy, sadownicy, działkowcy i plantatorzy truskawek. Msze Święte będą celebrowane o godzinie 12.00 i 18.00. Głównej sumie o godz. 12.00 będzie przewodniczył i wygłosi homilię J.E. Ks. Bp Jacek Pyl OMI.
Niedziela 21 września będzie ostatnim dniem tegorocznych uroczystości odpustowych. Msze Święte będą celebrowane o godzinie 8.00, 10.00, 12.00, 15.00 i 17.00. Na Mszach o godz. 8.00, 10.00, 15.00 i 17.00 będzie można przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Ostatni dzień odpustu jest bowiem dniem modlitwy za chorych, cierpiących i ludzi w podeszłym wieku.poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1849 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 18 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej