Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA OBLACKICH NOWICJUSZY - ...

PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA OBLACKICH NOWICJUSZY - 08.09.2014

wielkość tekstu:A | A | A

W liturgiczne święto Narodzenia NMP, 13 nowicjuszy z klasztoru na Świętym Krzyżu złożyło pierwsze śluby zakonne. Uczynili to podczas uroczystej Eucharystii celebrowanej przez o. Andrzeja Kordę OMI w świętokrzyskiej bazylice.

Jak każdego roku w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Świętym Krzyżu odbyła się uroczysta Eucharystia w czasie, której nowicjusze kończący roczny nowicjat złożyli swoje pierwsze śluby zakonne. W tym roku 13 młodzieńców wypowiedziało swoje „Tak” Panu Bogu składając pierwszą profesje zakonną.  Mszy świętej przewodniczył ojciec Andrzej Korda OMI – pełniący obowiązki Prowincjała, który jako delegat Ojca Superiora Generalnego przyjął śluby nowicjuszy.

Nasza oblacka reguła zakonna mówi, iż: „Czas nowicjatu kończy się dobrowolnym i pełnym wiary aktem, jakim jest zobowiązanie w Zgromadzeniu. Nowicjusz, który już doświadczył miłości Ojca w Jezusie, poświęca swe życie, aby tę miłość uwidocznić. Zawierza swoje życie Temu, z którym dzieli krzyż i którego obietnicom ufa” (K 59).

W homilii ojciec Andrzej zwrócił uwagę na to, że śluby zakonne są dla nas pomocą, aby jeszcze bardziej w życiu codziennym naśladować Chrystusa. Poprzez ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa mam dawać radosne świadectwo przeżywania mojej przyjaźni z Jezusem. To świadectwo musi być czytelne, radosne, tak by inni mogli w moich słowach, postawach odnależć drogę do Boga.

W czasie Mszy św. w najstarszym sanktuarium w Polsce o tysiącletniej tradycji monastycznej prosiliśmy Boga, aby umacniał tych, którzy złożyli pierwszą profesję zakonną, by mogli wytrwać w swym świętym powołaniu.

Neoprofesi po krótkim pobycie w rodzinnych domach rozpoczną sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze k. Wolsztyna (woj. wielkopolskie).

Natomiast w dniu 6 września swą roczną formację w nowicjacie na Świętym Krzyżu rozpoczęło 14 nowicjuszy. Przez 12 miesięcy będą oni poznawali zakonne życie oblackie, pogłębiali i rozeznawali swoje powołanie przygotowując się do złożenia pierwszych ślubów zakonnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

czytano: 1153 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej