Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

BAZYLIKA MNIEJSZA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU ODZYSKAŁA BAROKOWĄ WIEŻĘ!!!

Strona główna » Aktualności » BAZYLIKA MNIEJSZA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU ODZYSKAŁA BAROKOWĄ WIEŻĘ!!!

wielkość tekstu: A | A | A

Nad kompleksem klasztornym świętokrzyskiego sanktuarium góruje już barokowa wieża, którą sto lat temu zniszczyli Austriacy. Wielka radość dla tych, którzy od wielu już lat wyczekiwali zrealizowania tego wielkiego projektu. Jak widać na załączonych zdjęciach wieża robi niesamowite wrażenie. Brakuje tylko krzyża wieńczącego budowlę. Pojawi się on na dniach.

Odbudowa wieży stanowi część projektu unijnego "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z odnową zabytków Świętego Krzyża". Starania, aby odbudować wieżę kościelną, zniszczoną w 1914 r. trwały od lat 70. ubiegłego stulecia.

Prace na dobre rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku. Zamontowany hełm jest obłożony drewnem i pokryty blachą miedzianą i waży około 18 ton. Sama konstrukcja ma aż 17 m, a to tylko część obiektu. Wszystko robi ogromne wrażenie. W sumie zrekonstruowana wieża  ma 52 metry wysokości. Koncepcja odbudowanej wieży zakładała jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży sprzed stu lat, czyli z 1914 roku, kiedy to została zniszczona przez wojska austriackie. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia. Do rekonstrukcji wieży użyto 660 ton kamienia w wyrobie gotowym (około 28 tirów), 30 ton stali.

Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej to– 85% środków. Wkład własny, który zapewnia klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu to 15%.  Całość projektu to blisko 7,5 miliona złotych.
Realizowana inwestycja odbudowy wieży w ogromnej części jest dofinansowana ze środków unijnych. Po stronie Misjonarzy Oblatów, kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium, pozostaje kwota tzw. wkładu własnego. Na dzień dzisiejszy kilkadziesiąt osób wsparło nas wykupując marmurowe tabliczki, na których widnieją imiona i nazwiska ofiarodawców.
Tabliczki zostaną umieszczone wewnątrz odbudowanej wieży i będą świadectwem dla pokoleń o wielkim sercu i przyjaźni naszych Dobrodziejów i Przyjaciół. Koszt takiej tabliczki marmurowej dla osób indywidualnych wynosi 2 tys. złotych a dla firm i przedsiębiorstw od 5 tys. złotych.
Ufamy, że dzięki ofiarności wielu wiernych i ludzi dobrej woli uda się nam zebrać potrzebną kwotę dla pokrycia wkładu własnego.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to wielkie dzieło, jakim jest odbudowa wieży kościelnej mogą to uczynić wpłacając ofiary na konto
71124013721111001021225384 z dopiskiem „NA ODBUDOWĘ WIEŻY”.
Każdego miesiąca - w pierwszą niedzielę – na sumie o godzinie 11.30 modlimy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Polecamy Bogu tych, którzy wspierają naszą pracę duszpasterską swoją modlitwą, cierpieniami i darami serca.

 

 

→  Galeria zdjęć  ←

Okiem Drona - filmik

16

LIP

2014

4716

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.