Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 19 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Henryk, Marta
| | |

Strona główna » Aktualności » BAZYLIKA MNIEJSZA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU ODZYSKAŁA ...

BAZYLIKA MNIEJSZA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU ODZYSKAŁA BAROKOWĄ WIEŻĘ!!!

wielkość tekstu:A | A | A

Nad kompleksem klasztornym świętokrzyskiego sanktuarium góruje już barokowa wieża, którą sto lat temu zniszczyli Austriacy. Wielka radość dla tych, którzy od wielu już lat wyczekiwali zrealizowania tego wielkiego projektu. Jak widać na załączonych zdjęciach wieża robi niesamowite wrażenie. Brakuje tylko krzyża wieńczącego budowlę. Pojawi się on na dniach.

Odbudowa wieży stanowi część projektu unijnego "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z odnową zabytków Świętego Krzyża". Starania, aby odbudować wieżę kościelną, zniszczoną w 1914 r. trwały od lat 70. ubiegłego stulecia.

Prace na dobre rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku. Zamontowany hełm jest obłożony drewnem i pokryty blachą miedzianą i waży około 18 ton. Sama konstrukcja ma aż 17 m, a to tylko część obiektu. Wszystko robi ogromne wrażenie. W sumie zrekonstruowana wieża  ma 52 metry wysokości. Koncepcja odbudowanej wieży zakładała jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży sprzed stu lat, czyli z 1914 roku, kiedy to została zniszczona przez wojska austriackie. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia. Do rekonstrukcji wieży użyto 660 ton kamienia w wyrobie gotowym (około 28 tirów), 30 ton stali.

Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej to– 85% środków. Wkład własny, który zapewnia klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu to 15%.  Całość projektu to blisko 7,5 miliona złotych.
Realizowana inwestycja odbudowy wieży w ogromnej części jest dofinansowana ze środków unijnych. Po stronie Misjonarzy Oblatów, kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium, pozostaje kwota tzw. wkładu własnego. Na dzień dzisiejszy kilkadziesiąt osób wsparło nas wykupując marmurowe tabliczki, na których widnieją imiona i nazwiska ofiarodawców.
Tabliczki zostaną umieszczone wewnątrz odbudowanej wieży i będą świadectwem dla pokoleń o wielkim sercu i przyjaźni naszych Dobrodziejów i Przyjaciół. Koszt takiej tabliczki marmurowej dla osób indywidualnych wynosi 2 tys. złotych a dla firm i przedsiębiorstw od 5 tys. złotych.
Ufamy, że dzięki ofiarności wielu wiernych i ludzi dobrej woli uda się nam zebrać potrzebną kwotę dla pokrycia wkładu własnego.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to wielkie dzieło, jakim jest odbudowa wieży kościelnej mogą to uczynić wpłacając ofiary na konto
71124013721111001021225384 z dopiskiem „NA ODBUDOWĘ WIEŻY”.
Każdego miesiąca - w pierwszą niedzielę – na sumie o godzinie 11.30 modlimy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Polecamy Bogu tych, którzy wspierają naszą pracę duszpasterską swoją modlitwą, cierpieniami i darami serca.

 

 

→  Galeria zdjęć  ←

Okiem Drona - filmik

czytano: 2448 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 16 lipca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej