Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » TŁUMY WIERNYCH NA DOROCZNYM ODPUŚCIE KRWI ...

TŁUMY WIERNYCH NA DOROCZNYM ODPUŚCIE KRWI PRZENAJDROŻSZEJ - 06.07.2014

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu dzisiejszym w naszym świętokrzyskim sanktuarium przeżywaliśmy doroczny odpust ku czci Krwi Przenajdroższej połączony z VIII Diecezjalną Pielgrzymką Rodzin. Świętokrzyska bazylika wypełniła się licznie przybyłymi pielgrzymami m.in. z Sandomierza, Tarnobrzega, Łagowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Nowej Słupi. Obecna była, podobnie jak w roku ubiegłym, Wspólnota Krwi Chrystusa z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Od wczesnych godzin rannych dało się zauważyć wzmożony ruch pielgrzymów, którzy w dniu dzisiejszym tak licznie nawiedzili świętokrzyskie sanktuarium. To piękna, słoneczna pogoda niewątpliwie sprawiła, że mogliśmy gościć na Świętym Krzyżu tak wielu pielgrzymów i turystów.
Na Mszy Świętej o godzinie 10.00 w sposób szczególny modliliśmy się w intencji Wspólnoty Krwi Chrystusa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Członkowie tej grupy modlitewnej animowali liturgię słowa oraz przygotowali procesję z darami. Naszej wspólnej modlitwie towarzyszył śpiew chóru parafialnego z Waśniowa (diec. sandomierska).
O godzinie 11.00 pielgrzymi mieli okazję zobaczyć montaż słowno muzyczny w wykonaniu młodzieży należącej do sekcji teatralnej staszowskiego Ośrodka Kultury. Montaż zatytułowany „Kocham Cię życie” przybliżył temat życia ludzkiego i współczesnych zagrożeń wobec życia jak choćby aborcja. Spektakl ten oparty jest na podstawie  książki "Dzieciom, które chciały żyć" autorstwa pani Doroty Sobolewskiej - Bieleckiej.
Uroczystej sumie o godz. 12.30 przewodniczył Ks. dr Jan Biedroń, Wikariusz Biskupi ds. Duchowieństwa diecezjalnego oraz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Słowo powitania na początku Eucharystii wygłosił o. Zygfryd Wiecha OMI – przełożony klasztoru na Świętym Krzyżu, który wyraził wszystkim wdzięczność i słowo podziękowań za obecność na dzisiejszym dorocznym odpuście.
W homilii Ks. Rektor przypomniał, że krew Chrystusa, której dziś w świętokrzyskim sanktuarium oddajemy cześć jest bardzo ściśle związana z Krzyżem Zbawiciela, którego cząstki przechowywane są w tym najstarszym polskim sanktuarium. Chrystus zaprasza nas pod krzyż. Pozwólmy skropić się najdroższą Krwią, która jest krwią odkupienia. Dzisiejszy odpustowy dzień to także doroczna pielgrzymka Rodzin naszej sandomierskiej diecezji. Każdego roku przybywają na to święte miejsce rodzice wraz z dziećmi, aby tutaj od Krzyża Chrystusowego uczyć się ofiary i służby. Dziś, kiedy życie ludzkie jest tak atakowane, wyśmiewane i wystawiane na próbę chcemy prosić Boga o świętość polskich rodzin. Brońmy naszej wiary. Do takiej postawy zachęca nas św. Jan Paweł II – mówił ks. Jan Biedroń.     

Na uroczystej sumie odpustowej obecni byli także ks. Wiesław Surma, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin oraz ks. prof. Adam Kończak, wykładowca Pisma Świętego z sandomierskiego seminarium oraz kapłani z diecezji sandomierskiej szczególnie z naszego świętokrzyskiego dekanatu.
Po zakończonej Eucharystii, tradycyjnie już, udaliśmy się na błonia świętokrzyskie, do Golgoty Nienarodzonych, gdzie odmówiliśmy  Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewaliśmy Suplikacje. Ks. Rektor udzielił Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego błogosławieństwa i wierni mieli okazję ucałować Świętą Relikwię.
Dopełnieniem dzisiejszych uroczystości odpustowych był Koncert Galowy I Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich, zorganizowany z inicjatywy Rektora Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisława Adamczaka, dr h.c. O godzinie 16.00 w murach naszej świętokrzyskiej bazyliki wystąpiły: Chór Politechniki Lubelskiej, Chór Politechniki Łódzkiej, Chór Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Chór Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Chór Politechniki Świętokrzyskiej, który pełnił rolę gospodarza Przeglądu. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Rektora Stanisława Adamczaka i Pani Małgorzaty Banasińskiej – Barszcz, dyrygentce chóru Politechniki Świętokrzyskiej.
Nasza świętokrzyska wspólnota oblacka w dniu dzisiejszym witała nowego współbrata o. Michała Tomczaka OMI, który od 1. lipca br., decyzją naszego ojca Prowincjała należy do świętokrzyskiego komunitetu. Ojciec Michał dziś na wszystkich Mszach Świętych głosił Słowo Boże, za co serdecznie dziękujemy i życzymy błogosławieństwa Bożego, wszelkich łask i darów Ducha Świętego w posłudze duszpasterza pielgrzymów i turystów na Świętym Krzyżu.
 

 

 

→  Galeria zdjęć - Msza  ←

 

→  Galeria zdjęć - koncert chórów  ←

czytano: 1124 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 06 lipca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej