Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 5 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » EKUMENICZNE NOCNE CZUWANIE - AKATYST DO KRZYŻA ...

EKUMENICZNE NOCNE CZUWANIE - AKATYST DO KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu:A | A | A

W piątkowy wieczór, 20 czerwca o godzinie 20.00 przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, u podnóża świętokrzyskiego sanktuarium rozpoczęło się kolejne, modlitewne czuwanie. Pielgrzymi i pątnicy z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej wraz ze swoimi duszpasterzami rozważali Drogę Krzyżową, którą animowała wspólnota Domowego Kościoła z diecezji kieleckiej na czele z ks. Adamem Paciuchem, który w parafii św. Wojciecha w Kielcach jest opiekunem kręgów Domowego Kościoła.
Pielgrzymi po przybyciu do świętokrzyskiej bazyliki modlili się Akatystem do Krzyża Świętego. Tej modlitwie przewodniczył o. Grzegorz Cebulski, polski duchowny z Kościoła Prawosławnego, protodiakon, współzałożyciel, dyrygent i kierownik artystyczny chóru „Oktoich” przy parafii św. Cyryla i Metodego z Wrocławia, który towarzyszył o. Grzegorzowi podczas wieczornej modlitwy ku czci Krzyża Świętego. Wierni, trzymając w rękach zapalone świece, w postawie stojącej, uwielbiali Boga za dar Jezusa Chrystusa i Jego mękę, za znak zbawienia i zwycięstwa jakim jest Chrystusowy Krzyż. Wykonanie Akatystu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Modlitewna atmosfera została przedłużona przez występ zespołu śpiewaczego z Bielin „Echo Łysicy”, który wykonał utwory pasyjne i pokutne. Zespół ten zdobył nagrodę Grand Prix w I Świętokrzyskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej jaki miał miejsce w Wielkim Poście tego roku w sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Modlitwa chóru „Oktoich” z Wrocławia jak i zespołu „Echo Łysicy” z Bielin pozwoliła wszystkim zebranym jeszcze bardziej wejść w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W ten wyjątkowy, ekumeniczny modlitewny wieczór, wszyscy czuliśmy się braćmi Chrystusa, który na drzewie Krzyża dokonał zbawienia całego świata. Owocem modlitewnego spotkania, które miało miejsce podczas czerwcowego Świętokrzyskiego Nocnego Czuwania będzie płyta CD z zapisem Akatystu do Krzyża Świętego w wykonaniu chóru „Oktoich” z Wrocławia oraz pieśni pasyjnych i pokutnych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy” z Bielin. Płyta już niebawem będzie do nabycia w naszym sanktuarium.
Następnie licznie zgromadzeni wierni, przed rozpoczęciem Eucharystii mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Mszy Świętej przewodniczył i wygłosił homilię ks. Adam Paciuch z parafii św. Wojciecha z Kielc. W homilii zachęcał zebranych aby każdego dnia zwracać szczególną uwagę na to, jak przeżywamy naszą codzienność, jakimi wartościami kierujemy się jako chrześcijanie, katolicy, czy mamy odwagę gromadzić skarby w niebie, do czego zachęca nas Jezus w Ewangelii? Bądźmy odważnymi ludźmi, którzy się nie boją dawać autentycznego świadectwa o wierze, o Bogu, o Jego miłości, która najpełniej objawiła się na Krzyżu, na który dziś spoglądamy w tym świętokrzyskim sanktuarium. Nasze rodziny niechaj przenika mądrość płynąca z Ewangelii. Chrystus, któremu oddawaliśmy chwałę podczas procesji eucharystycznych w dzień Bożego Ciała, niech naprawdę znajdzie w naszych sercach mieszkanie – zachęcał kaznodzieja.
Eucharystia zakończyła się uroczystym błogosławieństwem relikwiami drzewa Krzyża Świętego. Wierni na zakończenie oddali cześć świętej relikwii przez ucałowanie.
 

 

Zadanie pod nazwą: "Wzbogacenie i promocja ofert kulturalnej Świętego Krzyża poprzez realizację koncertu - Akatyst do Krzyża Świętego" - zostało zrealizowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

→  Zobacz galerię zdjęć  ←

czytano: 1198 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 czerwca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 14
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej