Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ODPUST TRÓJCY ŚWIĘTEJ - 15 czerwca 2014

Strona główna » Aktualności » ODPUST TRÓJCY ŚWIĘTEJ - 15 czerwca 2014

wielkość tekstu: A | A | A

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu zakończyły się obchody dorocznego odpustu Trójcy Świętej. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, kustosze sanktuarium, świętowali także pierwszą rocznicę ogłoszenia kościoła Trójcy Świętej Bazyliką Mniejszą.
Podczas Mszy Świętych celebrowanych dziś w bazylice Słowo Boże głosił Ks. prałat dr hab. Zdzisław Janiec, prof. KUL. W słowie skierowanym do licznie zgromadzonych wiernych, ksiądz profesor mówił o misterium Boskości w relacji do wdzięczności za św. Jana Pawła II i Bazylikę mniejszą: Naszą wdzięczność wobec Trójcy Świętej najpierw wypowiadamy za św. Jana Pawła II. Trwa w naszej Ojczyźnie wielkie dziękczynienie za dar świętości Białego Pasterza, za Jego wyniesienie do chwały ołtarzy. Dziś tu na starożytnym wzgórzu uroczyście odsłonimy i poświęcimy tablicę ku czci naszego Rodaka. Ten zewnętrzny znak ma nas prowadzić do rzeczywistości ukrytej i przypominać piękne i święte życie Jana Pawła II, naznaczone świętokrzyskim stygmatem, zwłaszcza w ostatnich latach życia. Drugą wdzięczność wobec Trójcy Świętej wypowiadamy w przeddzień pierwszej rocznicy wyniesienia świętokrzyskiego kościoła Trójcy Świętej do rangi bazyliki mniejszej. Dziękujmy Bogu Ojcu za dar wiary, Synowi Bożemu za dzieło odkupienia, zaś Duchowi Świętemu za dzieło uświęcenia dokonujące się przede wszystkim w liturgii sprawowanej w tym świętokrzyskim sanktuarium. Tytuł i godność świętokrzyskiej bazyliki mniejszej niech będzie wezwaniem by każdy z nas stawał się „duchową bazyliką”, w której zamieszka ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan.
Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej Biskup Kazimierz Ryczan. Wraz z księdzem biskupem koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej i kieleckiej. Wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi, modlili się również diakoni z WSD z Sandomierza, którzy pod opieką Ks. Mariusza Piotrowskiego, w murach świętokrzyskiego klasztoru, przeżywają rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu. Na uroczystej Eucharystii byli obecni pracownicy Urzędu Miasta Kielce na czele z Prezydentem Wojciechem Lubawskim oraz Tomaszem Boguckim, Przewodniczącym Rady Miejskiej. To właśnie Urząd Miasta Kielce jest fundatorem pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kanonizację św. Jana Pawła II, który otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Kielc oraz Honorowego Przewodnika Gór Świętokrzyskich. Wraz z nami modlili się rektorzy wyższych uczelni z Kielc: Prof. Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej oraz prof. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Obecny był także senator Krzysztof Słoń. Gościliśmy również delegację Pań w strojach ludowych z zaprzyjaźnionych gmin z Nowej Słupi oraz Bielin.
Hierarcha w homilii mówił o tajemnicy dzisiejszej uroczystości celebrowanej w liturgii: Mój Bóg jest Bogiem miłosierdzia, to Bóg przebaczający i bardzo kochający. Mój Bóg to Syn Boży, Jezus Chrystus, który umarł na krzyżu aby mnie zbawić, abym mógł pójść do Domu Ojca. Mój Bóg, to Duch Święty, który kieruje Kościołem, pobudza młode serca do pójścia za Chrystusem. To Duch Święty sprawia, że tak wiele młodych serc chce służyć Chrystusowi i ludziom. Ten sam Duch Święty natchnął śp. Pana Jaruzelskiego, aby pojednał się z Bogiem. A ludzie tak bardzo się dziwili. Wielu pokazało swoją nienawiść, niechęć, niezadowolenie. Bóg chciał inaczej. Oto wielka tajemnica obecności Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego. O tej niezwykłej obecności, którą także możemy odczytać w otaczającej nas rzeczywistości, mówił św. Jan Paweł II, papież Polak. Tablica pamiątkowa, którą dziś odsłonimy i poświęcimy, ma być przypomnieniem dla nas i dla następnych pokoleń o tej wielkiej postaci, o jego wielkim duchu i zatroskaniu o drugiego człowieka. Czerpmy z mądrości św. Jana Pawła II, naśladujmy jego zawierzenie Bogu, niech jedność i pokój charakteryzują naszą postawę, nasze życie.
Po zakończonej Mszy Świętej w kruchcie bazyliki została odsłonięta i poświęcona tablica ku czci św. Jana Pawła II. Liturgię Mszy Świętej uświetnił Chór z parafii św. Jacka Odrowąża z Leszczyn z diecezji kieleckiej, gdzie proboszczem jest ks. Ryszard Zaborek. Chórowi towarzyszyli organista Tomasz Liszka i dyrygent Zbigniew Gącarzewicz.
 

 

→  Zobacz galerię zdjęć  ←

16

CZE

2014

1507

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.