Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » IV PIELGRZYMKA KLAS III GIMNAZJUM DIECEZJI ...

IV PIELGRZYMKA KLAS III GIMNAZJUM DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu dzisiejszym w świętokrzyskim sanktuarium zgromadziło się blisko 2 tys. gimnazjalistów klas trzecich diecezji sandomierskiej. Było to już czwarta pielgrzymka uczniów kończących etap edukacji na poziomie gimnazjum. W Eucharystii koncelebrowanej, której przewodniczył ks. Bp Edward Frankowski, wzięło udział blisko 50. prezbiterów.
Młodzi pątnicy pod duchową opieką swoich duszpasterzy, katechetów, nauczycieli podążając Drogą Królewską od Nowej Słupi rozważali Drogę Krzyżową. Po przyjściu do sanktuarium zgromadzili się przy ołtarzu polowym, gdzie zostali powitani przez rektora świętokrzyskiej bazyliki o. Dariusza Malajkę OMI. Następnie miało miejsce spotkanie z „ciekawym człowiekiem” – Arkadio, raper urodzony w 1990 roku w Nowym Sączu. Przed zgromadzoną młodzieżą opowiadał o swoim życiu, o nawróceniu, o miłości Pana Boga. Za pomocą koncertów, warsztatów, konferencji, rekolekcji i innych wydarzeń ukazuje, że człowiek nie może być szczęśliwy jeśli nie robi w życiu tego co kocha.
O godzinie 13.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Bp Edward Frankowski, emerytowany sufragan sandomierski. Ks. Biskup skierował także pełne ciepła i nadziei słowo do licznie zgromadzonej młodzieży. W swojej homilii wspominał św. Jana Pawła II i stawiał papieża Polaka za przykład do naśladowania: Tak bardzo się cieszy moje serce i raduje, że mogę dziś razem z Wami modlić się w świętokrzyskim sanktuarium, gdzie kustoszami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Wy Młodzi, jesteście przyszłością naszej ojczyzny. Jaka dziś młodzież taka przyszłość Polski. Jesteście nadzieją Kościoła w Polsce. Św. Jan Paweł II, tak bardzo kochał młodych ludzi. To nasze spotkanie to już przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, jakie będziemy przeżywać za dwa lata w 2016 roku w niedalekim Krakowie. Zachęcam Was, tak jak zachęcał młodych św. Jan Paweł II – musicie od siebie wymagać, nawet jakby inni od Was nie wymagali; bądźcie twórczy i piękni miłością płynącą od Jezusa, który pragnie Waszego szczęścia i dobra. Nie bójcie się trwać przy Chrystusie, nie bójcie się angażować w różnego rodzaju ruchy kościelne, tylko przy Bogu odnajdziecie prawdziwe szczęście i prawdziwy pokój serca. Dziękuję za Wasze świadectwo wiary, za Waszą obecność i wspólną modlitwę. Jesteście bardzo ważni i Bóg Was kocha, otwórzcie dla Niego swe serca, umysły, czerpcie pełnymi garściami z Bożej mądrości i Bożego światła. Wpatrujcie się w krzyż Chrystusa tak jak uczynił to św. Jan Paweł II w czasie ostatniej Drogi Krzyżowej jaką przeżywał w swojej kaplicy papieskiej. Pamiętamy jak wtulał się w krzyż, pamiętamy Jego zsiniałe dłonie od zastrzyków tak mocno trzymające krzyż. Ten krzyż króluje na tej górze, promieniuje z niej na całą naszą Ojczyznę – mówił hierarcha.
Liturgię dzisiejszej Mszy Świętej animował dekanat świętokrzyski, który także przeżywał dzień wspólnoty. Śpiew animowała schola parafialna z parafii Nowa Słupia, służbę liturgiczną pełnili ministranci z Rudek. Procesje z darami przygotowała młodzież z Rakowa.
Po zakończeniu Eucharystii był czas na posiłek a następnie miał miejsce godzinny koncert Arkadio.
Gorące podziękowania kierujemy pod adresem ks. Mariana Bolesty, Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży i wszystkich duszpasterzy oraz dla pana Piotra Sepioło, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury z Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach za udostępnienie nagłośnienia dla potrzeb dzisiejszego spotkania.
 

 

 

→  Zobacz galerię zdjęć  ←

czytano: 899 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 23 maja 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej