Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

UPAMIĘTNIENIE OFIAR PACYFIKACJI HUTY SZKLANEJ - PAMIĄTKOWA TABLICA

Strona główna » Aktualności » UPAMIĘTNIENIE OFIAR PACYFIKACJI HUTY SZKLANEJ - PAMIĄTKOWA TABLICA

wielkość tekstu: A | A | A

MINISTER OBRONY NARODWEJ BEATA OCZKOWICZ OBECNA NA ODSŁONIĘCIU PAMIĄTKOWEJ TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ OFIARY HITLEROWSKIEGO LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO W DNIU 22 KWIETNIA 1943 ROKU NA MIESZKAŃCACH WSI HUTA SZKLANA.
 

W drugi dzień świąt wielkanocnych, w naszej świętokrzyskiej wspólnocie przeżywaliśmy dzień modlitwy za pomordowanych mieszkańców wsi Huta Szklana, która leży u podnóża świętokrzyskiego sanktuarium. W przededniu kolejnej rocznicy hitlerowskiego ludobójstwa dokonanego na niewinnych mieszkańcach została na krużgankach odsłonięta tablica upamiętniająca tych, którzy doświadczyli nagłej i niespodziewanej śmierci.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. superior Zygfryd Wiecha OMI. Homilię wygłosił o. Dariusz Malajka OMI, rektor świętokrzyskiej bazyliki.
Ojciec Dariusz w homilii mówił: Trwamy w radości zmartwychwstania. Od sobotniego wieczoru, od liturgii Wigilii Paschalnej w naszych uszach rozbrzmiewa radosne Alleluja, które oznajmia światu zwycięstwo życia nad śmiercią. Nasza obecność dziś na Eucharystii to umocnienie naszej wiary w tę prawdę, aby nią żyć i ją głosić, dawać o niej świadectwo. Do takiej postawy, do takiego działania zachęca nas św. Piotr i inni uczniowie, o których usłyszeliśmy w pierwszym czytaniu. Piotr stojąc na czele uczniów Chrystusa donośnym głosem mówił do Judejczyków, mieszkańców Jerozolimy o tym co stało się w poranek wielkanocny: Jezusa wskrzesił Bóg. Tego, którego wydali, przybili rękami bezbożnych do krzyża i zabili, Bóg wskrzesił, zerwawszy więzy śmierci. Piotr ogłasza i przepowiada fundamentalną prawdę naszej wiary – fakt zmartwychwstania Chrystusa. Piotr czyni to po spotkaniu z Jezusem w Wieczerniku. On nie może inaczej – musi dzielić się tą radością. Piotr umocniony darem Ducha Świętego – wygłasza mieszkańcom Jerozolimy radosną katechezę o zmartwychwstałym Jezusie i zarazem podkreśla, że wszyscy apostołowie są świadkami żywego Chrystusa.
Podobna postawa charakteryzuje niewiasty. Choć najpierw przeżywają wielki smutek z powodu śmierci Jezusa, to jednak po spotkaniu z aniołem, pospiesznie oddaliły się od miejsca pamięci – grobu by radosną wieść o tym, że Jezus żyje, zanieść Jego uczniom. Mało tego, sam Jezus zmartwychwstały prosi je, aby oznajmiły to uczniom. Przepełnione radością, biegną powiedzieć o zmartwychwstałym Jezusie nie tylko apostołom, ale wszystkim napotkanym ludziom. Co za entuzjazm, co za radość!
Ale dzieje chrześcijaństwa, historia wspólnoty kościoła, ukazuje nierzadko heroicznych świadków sprawy Jezusa, którzy nie cofnęli się nawet przed męczeństwem. Tak, bo kto idzie za prawdą Ewangelii, będzie musiał prędzej czy później stać się znakiem sprzeciwu. Bo być świadkiem Chrystusa, to nic innego jak być świadkiem Jego Zmartwychwstania. Takich świadków nigdy nie brakowało w kościele. To ci znani z imienia i nazwiska ale i ci bezimienni, cisi i nad wyraz wierni uczniowie Jezusa, którzy nie cofnęli się przed złożeniem ofiary ze swego życia.
Pamiętamy dwudzieste stulecie, czas II wojny światowej, kiedy to ateistyczna ideologia hitleryzmu przysporzyła Kościołowi męczenników. Z tego właśnie okresu wspominamy dziś w naszej wspólnocie świętokrzyskiej mieszkańców wsi Huta Szklana, i mieszkankę Jeziorka. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu osób, chcących upamiętnić ofiarę ich życia, dziś w murach najstarszego w naszej ojczyźnie sanktuarium odsłonimy tablicę, na której widnieją nazwiska tych, którzy 22 kwietnia 1943 roku zostali rozstrzelani przez hitlerowskich oprawców: mieszkańcy wsi Huta Szklana oraz mieszkanka wsi Jeziorko Maria Dwojewska, która w tym dniu szła na modlitwę do sanktuarium na Świętym Krzyżu oraz nazwiska tych, którzy zostali aresztowani i osadzeni w hitlerowskich obozach i więzieniach, a których mogił nie udało się odnaleźć do dnia dzisiejszego.
Tak, te ofiary mordu, który miał miejsce 71. lat temu u podnóża Świętego Krzyża oraz ci, którzy zginęli w więzieniach i obozach hitlerowskiego okupanta należą do olbrzymiej rzeszy odważnych świadków Dobrej Nowiny w miejscach kaźni i pogardzania ludzką godnością. Dzięki dzisiejszej uroczystości ich odwaga, konsekwentna wiara, a nade wszystko nieludzki ból, cierpienie i poniżenie nie zostaną zapomniane. Tablica z ich imionami i nazwiskami, wmurowana na świętokrzyskich krużgankach będzie przypominać, każdemu pielgrzymowi ofiarę ich życia.
Siostry i Bracia. Trwamy w radości Zmartwychwstania. Po raz kolejny w naszym życiu przeżywamy te najradośniejsze święta mówiące o nadziei i życiu. Zmartwychwstały Pan, podobnie jak do niewiast zwraca się do nas z prośbą: Dariuszu, Zygfrydzie, Bartoszu, Krzysztofie, Władysławie, Mario, Zofio, Małgorzato, Ewo, Barbaro idźcie i oznajmijcie moim braciom: Ja żyję, Zmartwychwstałem. Zatem do dzieła: dzielmy się z innymi doświadczeniem naszej wiary, by ułatwić wątpiącym  i niewierzącym w naszych domach, sąsiedztwie, miejscach pracy spotkanie ze Zmartwychwstałym. I prośmy za siebie nawzajem, aby Słowo Boże, które usłyszeliśmy oraz Komunia Święta, którą przyjmiemy rozpaliły nasza wiarę
– mówił o. Dariusz.
Na uroczystej Eucharystii obecni byli: Poczty sztandarowe organizacji kombatanckich z Nowej Słupi i Bielin; Minister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz ;Członek Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Kombatantów w Kielcach Zdzisław Dobrut.; Wójt Gminy Bieliny, Sławomir Kopacz; Żyjący świadkowie pacyfikacji wsi Huta Szklana: Teresa Klimek z domu Kopacz, Irena Brożyna z domu Iwan, Krystyna Kozłowska z domu Czerny,  Teresa Kusińska z domu Jasińska, Barbara Mazur z domu Rączka, Czesława Mazur  z domu Jasińska, Czesław Mazur syn Walentego, Aleksander Mazur syn Piotra, Józef Mazur, sołtys wsi Huta Szklana oraz rodziny zamordowanych mieszkańców: Dwojewskich z Jeziorka, Kalwatów, Kopaczów, Parabców, Raków, Rączków, Zielińskich.
Obecna na uroczystości Minister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, zwracając się do zebranych powiedziała: Pragnę podziękować ojcu superiorowi Zygfrydowi i jego współbraciom, za to, że Święty Krzyż jest miejscem, gdzie upamiętnia się tak ważne wydarzenia z historii naszego narodu. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że to miejsce jest miejscem pamięci o wielkiej tragedii jakiej doświadczyli mieszkańcy Huty Szklanej w okresie II wojny światowej. Z tej lekcji historii zechciejmy zapamiętać o wielkiej ofierze, cierpieniu i bólu naszych rodaków, ale niech i mobilizuje nas to tego, by nieustannie przywoływać na pamięć i przekazywać młodemu pokoleniu nawet najboleśniejsze prawdy, które pokazują do czego może być zdolny człowiek pozbawiony miłości, pokoju i ludzkiej wrażliwości.

Żyjący świadkowie tamtych wydarzeń oraz wspólnota Misjonarzy Maryi Niepoklanej na Świętym Krzyżu i firma pana Krzysztofa Furmanka z Daleszyc zostali odznaczeni medalami przyznamnymi przez płk inż. Henryka Strzeleckiego Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Wręczenia medali dokonał pani Minister Beata Oczkowicz oraz pan Zdzisław Dobrut Prezes Zarządu Wojewódzkiego Zarządu Kombatantów w Kielcach.
Inicjatorami powstania pamiątkowej tablicy są: Zofia Kołodziejska-Mazur, żona Aleksandra Mazura, Józef Mazur, syn Walentego, najstarszy mieszkaniec Huty Szklanej, płk dr Aleksander Mazur, historyk, publicysta, pracownik Polskiego Radia S.A.
 

 

→  Zobacz galerię zdjęć  ←

21

KWI

2014

1620

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.