Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

DROGA KRZYŻOWA I CEREMONIE WIELKIEGO PIĄTKU

Strona główna » Aktualności » DROGA KRZYŻOWA I CEREMONIE WIELKIEGO PIĄTKU

wielkość tekstu: A | A | A

Dziś przeżywamy dzień, w którym wspominamy i czcimy mękę oraz śmierć naszego Pana. Czynimy to poprzez post i modlitwę, a szczególnie, gromadząc się na sprawowanie liturgii Męki Pańskiej. Jest to dzień, kiedy od najdawniejszych czasów nie sprawuje się Eucharystii. W centrum dzisiejszej liturgii przeżywamy adorację krzyża. Dzisiaj uświadamiamy sobie, że powodem śmierci Chrystusa są ludzkie grzechy. Zarówno te, które stały się udziałem całej ludzkości na przestrzeni dziejów, jak i te indywidualne, każdego z nas. Odkrywamy na nowo odpowiedź Boga, a jest nią Syn Boży wydany w nasze ręce. Chrystus ukrzyżowany jest największym znakiem Bożej miłości bez granic. To odpowiedź miłości i wierności silniejszej niż nasza ludzka nienawiść i niewierność.
Świątynia pozbawiona wszelkich ozdób oraz obnażony ołtarz wskazują nam na uniżenie Chrystusa i odarcie Go z wszelkiej godności. Dzisiejsza liturgia składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii Świętej i procesji do grobu. Rozpoczynajaprocesją wejścia w pełnym powagi i jakże przejmującym milczeniu. Wobec śmierci zadanej Synowi Bożemu przez człowieka nie mamy nic na swoje usprawiedliwienie. Możemy tylko, milcząc, liczyć na Boże miłosierdzie.

Liturgia wielkopiątkowa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego rozpoczęła się od Świętokrzyskiej Drogi Krzyżowej, która już po raz dziesiąty podążała królewskim szlakiem z Nowej Słupi do sanktuarium świętokrzyskiego. Tegorocznej wspólnej pasyjnej modlitwie, na którą przybyły tłumy pątników, przewodził ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz. Rozważania pasyjne o tematyce wychodzącej z tekstów ewangelicznych i nawiązującej do współczesnych realiów życia codziennego przygotował O. Krzysztof  Jamrozy OMI, zaś krzyż symbol Męki Zbawiciela od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów.
Podążając już po raz dziesiąty królewskim szlakiem przez jodłową puszczę przy pięknej wiosennej pogodzie pielgrzymi dotarli na górę Krzyża Świętego do stóp sanktuarium, gdzie zakończyła się wspólna modlitwa.
Wieńcząc pasyjne rozważania bp K. Nitkiewicz zwrócił uwagę na duchowe odniesienie krzyża w życiu człowieka wierzącego oraz konsekwencje płynące z codziennego podejmowania osobistego krzyża w łączności Chrystusem.  
Pielgrzymi podkreślali wyjątkowość drogi, którą przybyli. – To moja kolejna Droga krzyżowa tą trasą. Dziś naprawdę było szczególnie. Mimo trudności i dość ciężkiej drogi zawsze wracam z tych chwil modlitwy usatysfakcjonowany i dużo mocniejszy duchowo. Duży wysiłek fizyczny sprzyja głębszej refleksji i intensywnej modlitwie – mówił Włodzimierz Staszewski z Ostrowca Świętokrzyskiego. Droga krzyżowa była dla wielu pielgrzymów wprowadzeniem w liturgię wielkopiątkową, która rozpoczęła się o 15.00 w godzinie Miłosierdzia Bożego. We wspólnej modlitwie pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza sandomierskiego uczestniczyła wspólnota Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, na czele z superiorem o. Zygfrydem Wiechą, kapłani diecezjalni, alumni seminarium oraz licznie przybyli pielgrzymi. Momentem szczególnym wielkopiątkowej liturgii Słowa była odczytana Męka Pańska według przekazu św. Jana.
- Uczmy się od Chrystusa dźwigania naszego krzyża. Nie uciekajmy od niego, nie wkładajmy go na ramiona innych. Krzyż przyjęty z wiarą nie jest przekleństwem, ale naszą szansą. On uszlachetnia nasze człowieczeństwo, przybliża nas do drugiego człowieka, jest naszym udziałem w dziele zbawienia świata. Bez krzyża nie ma pełni życia – mówił bp K. Nitkiewicz podczas homilii do zebranych wiernych.
Następnie ordynariusz sandomierski dokonał uroczystego odsłonięcia Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, któremu wszyscy zebrani adorując oddali cześć. Po zakończeniu wielkopiątkowego nabożeństwa Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie wierni będą mogli modlić się do Wigilii Paschalnej.

(ks. Tomasz Lis, Sandomierz)


 

→  Zobacz galerię zdjęć  ←

18

KWI

2014

1731

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.