Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Rozpoczęliśmy Triduum Paschalne. Od dzisiejszego wieczoru towarzyszymy Jezusowi w misterium Jego przejścia ze śmierci do życia. Te trzy dni tworzą jedną całość obejmującą mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W paschalnej tajemnicy Jezusa Chrystusa dzięki sakramentalnym znakom i my mamy mieć swój udział. Wierzymy, że jeśli ze śmierci, jaką jest grzech, będziemy przechodzić do życia w łasce Bożej, to w ostatnim dniu naszej ziemskiej pielgrzymki przez śmierć przejdziemy do nowego życia z Bogiem. Drogę uczniów Chrystusa ukazuje Jego nauczanie i osobisty przykład, a jest to droga krzyża wiodąca do zmartwychwstania. Misterium Paschalne, którego doroczny obchód przeżywamy w Triduum, staje się dla nas programem na kolejne dni naszego życia.
 

Mszy Wieczerzy Pańskiej w świętokrzyskiej bazylice przewodniczył i wygłosił homilię O. Wojciech Popielewski OMI, Mistrz Nowicjuszy. W homilii przypomniał o postawie służby, pokory i miłości w życiu kapłanów, by byli dla świata znakiem zwycięskiej miłości Chrystusa, która nie cofa się przed niczym.

Liturgia celebrowanej dziś Eucharystii przeniosła nas do Wieczernika i przywołała na pamięć ucztę paschalną, ostatnią wieczerzę, jaką Chrystus spożywał z uczniami przed swoją męką i śmiercią. Dla Żydów rytualna wieczerza paschalna była przypomnieniem ich wyjścia z niewoli egipskiej oraz przymierza zawartego z Bogiem. Krew baranka, którą Izraelici skropili drzwi swoich domów, ocaliła ich, bo stała się znakiem dla Anioła Śmierci przechodzącego przez Egipt. Uświadamiamy sobie, że to Jezus jest prawdziwym „barankiem”, którego krew ratuje od śmierci wiecznej.

W wielkoczwartkowy wieczór poprzedza swoją krzyżową ofiarę. Pozostawia jej wieczną pamiątkę oraz znaki nowego przymierza zawartego z Bogiem. Tymi znakami są chleb i wino, przemienione w Ciało i Krew Chrystusa, a pamiątką każda sprawowana Msza Święta. Dzięki niej stajemy się uczestnikami tych samych, co Apostołowie, wydarzeń.
 

Chrystus poleca Apostołom celebrację tej wyjątkowej Uczty i Ofiary, mówiąc: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19; 1 Kor 11,24n). Tak oto ustanawia, sakrament kapłaństwa. Koncelebra wszystkich Ojców  posługujących w świętokrzyskiej bazylice była wyrazem jedności Chrystusowego kapłaństwa, w którym udział otrzymali w chwili święceń.

Dziękujemy wszystkim, którzy w dniu dzisiejszym pamietając o nas, spieszyli nam z życzeniami. Wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów polecamy łaskawości Boga.
 

 

→  Zobacz galerię zdjęć  ←

czytano: 834 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 17 kwietnia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej