Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

Strona główna » Aktualności » WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

wielkość tekstu: A | A | A

Rozpoczęliśmy Triduum Paschalne. Od dzisiejszego wieczoru towarzyszymy Jezusowi w misterium Jego przejścia ze śmierci do życia. Te trzy dni tworzą jedną całość obejmującą mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W paschalnej tajemnicy Jezusa Chrystusa dzięki sakramentalnym znakom i my mamy mieć swój udział. Wierzymy, że jeśli ze śmierci, jaką jest grzech, będziemy przechodzić do życia w łasce Bożej, to w ostatnim dniu naszej ziemskiej pielgrzymki przez śmierć przejdziemy do nowego życia z Bogiem. Drogę uczniów Chrystusa ukazuje Jego nauczanie i osobisty przykład, a jest to droga krzyża wiodąca do zmartwychwstania. Misterium Paschalne, którego doroczny obchód przeżywamy w Triduum, staje się dla nas programem na kolejne dni naszego życia.
 

Mszy Wieczerzy Pańskiej w świętokrzyskiej bazylice przewodniczył i wygłosił homilię O. Wojciech Popielewski OMI, Mistrz Nowicjuszy. W homilii przypomniał o postawie służby, pokory i miłości w życiu kapłanów, by byli dla świata znakiem zwycięskiej miłości Chrystusa, która nie cofa się przed niczym.

Liturgia celebrowanej dziś Eucharystii przeniosła nas do Wieczernika i przywołała na pamięć ucztę paschalną, ostatnią wieczerzę, jaką Chrystus spożywał z uczniami przed swoją męką i śmiercią. Dla Żydów rytualna wieczerza paschalna była przypomnieniem ich wyjścia z niewoli egipskiej oraz przymierza zawartego z Bogiem. Krew baranka, którą Izraelici skropili drzwi swoich domów, ocaliła ich, bo stała się znakiem dla Anioła Śmierci przechodzącego przez Egipt. Uświadamiamy sobie, że to Jezus jest prawdziwym „barankiem”, którego krew ratuje od śmierci wiecznej.

W wielkoczwartkowy wieczór poprzedza swoją krzyżową ofiarę. Pozostawia jej wieczną pamiątkę oraz znaki nowego przymierza zawartego z Bogiem. Tymi znakami są chleb i wino, przemienione w Ciało i Krew Chrystusa, a pamiątką każda sprawowana Msza Święta. Dzięki niej stajemy się uczestnikami tych samych, co Apostołowie, wydarzeń.
 

Chrystus poleca Apostołom celebrację tej wyjątkowej Uczty i Ofiary, mówiąc: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19; 1 Kor 11,24n). Tak oto ustanawia, sakrament kapłaństwa. Koncelebra wszystkich Ojców  posługujących w świętokrzyskiej bazylice była wyrazem jedności Chrystusowego kapłaństwa, w którym udział otrzymali w chwili święceń.

Dziękujemy wszystkim, którzy w dniu dzisiejszym pamietając o nas, spieszyli nam z życzeniami. Wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów polecamy łaskawości Boga.
 

 

→  Zobacz galerię zdjęć  ←

17

KWI

2014

1379

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.