Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

WIELKI POST - CZAS PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Strona główna » Aktualności » WIELKI POST - CZAS PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

wielkość tekstu: A | A | A

Dziś Środa Popielcowa – dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ten dzień ma pobudzić nas do wejścia na  drogę osobistej odnowy i nawrócenia. To święty i zbawienny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem oraz podjęcie różnych form umartwienia. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przykazanie kościelne zobowiązuje nas w tym okresie do powstrzymania się od udziału w zabawach oraz do przystąpienia do spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.
Okres Wielkiego Postu w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu jest szczególnym czasem, kiedy wielu pielgrzymów przybywa, by tutaj na świętej górze u stóp relikwii Krzyża Świętego pogłębić poznanie, pełniej pokochać i wierniej naśladować Jezusa Chrystusa, który za nas cierpiał rany. Wielu pątników prosi Boga w tajemnicy krzyża o rozpalenie na nowo niezłomnej wiary, żywej nadziei i gorącej miłości.
Niewątpliwie pielgrzymi wpatrzeni w relikwie Krzyża Świętego, wpatrzeni w Ukrzyżowanego Zbawiciela, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, podejmują trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy swoje i swoich bliźnich.
Wychodząc naprzeciw wielu grupom i wspólnotom parafialnym, podobnie jak w ubiegłych latach, chcemy pomóc w głębszym i owocniejszym przeżywaniu świętego czasu Wielkiego Postu i zapraszamy kapłanów, wspólnoty parafialne, ruchy i stowarzyszenia do przeżycia w okresie Wielkiego Postu swoistego wieczoru ekspiacji w świętokrzyskim sanktuarium. Wspólnoty parafialne czy też grupy zazwyczaj przybywają wieczorami ok godz. 18.00 i rozpoczynają od  Drogi Krzyżowej przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej. Istnieje możliwość niesienia podczas Drogi Krzyżowej Krzyża, który każdego roku jest niesiony podczas dorocznej modlitwy w Wielki Piątek, kiedy to pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego przeżywamy Drogę Krzyżową z Nowej Słupi na Święty Krzyż, a w której bierze udział kilka tysięcy wiernych ziemi świętokrzyskiej i z całej Polski. Po przyjściu do sanktuarium możliwość ciepłego posiłku, odpoczynku a następnie dalsza część wspólnej modlitwy. Okazja do sakramentu pokuty i pojednania, Eucharystia oraz adoracja i ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Zakończenie ok. godz. 21.00 uroczystym Apelem Jasnogórskim.
Zapraszamy także w każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową, którą sprawujemy o godzinie 17.30, w przepięknej scenerii  XV -  wiecznych krużganków klasztornych. Na zakończenie nabożeństwa błogosławieństwo i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W każdą niedzielę Wielkiego Postu na wszystkich Mszach Świętych są obecne relikwie Krzyża Świętego, którymi kapłan błogosławi wiernych na zakończenie Eucharystii. Pątnicy mają także okazję by po każdej Mszy Świętej oddać cześć relikwiom przez ucałowanie. Natomiast po sumie, a więc po Mszy Świętej o godzinie 11.00 celebrujemy nabożeństwo Gorzkich żalów.
Także w okresie przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy, w dniach od  11-13  kwietnia zaprosiliśmy na dni skupienia młodzież męską z gimnazjum, szkół średnich i studentów. Odpowiedzialnym za nie, jest nasz współbrat oblat O. Krzysztof Jurewicz OMI, dyrektor Sekretariatu Powołań z Poznania.
W tym roku po raz pierwszy wraz z wójtem Nowej Słupi Wiesławem Gałką i przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach, w dniach 22, 24 i 30 marca, organizujemy I Regionalny Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Celem tego przeglądu jest m.in. popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych oraz odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej – Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Dla uczestników organizatorzy przewidzieli nagrody i wyróżnienia, a każdy wykonawca otrzyma dyplom.
 

Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy u stóp Świętej Relikwii
 

Wielkopostna modlitwa św. Efrema Syryjczyka

Panie i Władco żywota mojego!
Ducha próżności, zniechęcenia,
pychy i czczych słów oddal ode mnie.
Za to obdarz mnie Twego sługę,
duchem czystości, pokory,
cierpliwości i miłości.
O, Panie i Królu!
Daj mi również ujrzeć grzechy moje,
abym nie osądzał brata mojego.
Albowiem błogosławiony jesteś na wieki wieków.
Amen.


 

04

MAR

2014

1541

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.