Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 27 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja
| | |

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTOKRZYSKIE KOLĘDOWANIE - KONCERT NA TRZECH ...

ŚWIĘTOKRZYSKIE KOLĘDOWANIE - KONCERT NA TRZECH KRÓLI

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielne popołudnie, 5 stycznia br., licznie przybyli wierni wypełnili bazylikę świętokrzyską. Pielgrzymi wysłuchali koncertu  „Na Trzech Króli”, który odbył się z udziałem zespołów Polish Camerata, All'Antico oraz aktorów z kieleckiego teatru.
Podczas koncertu zorganizowanego przez Kieleckie Centrum Kultury w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, gdzie kustoszami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej pielgrzymi usłyszeli 30 utworów. Orkiestra Kameralna Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego, w której grają muzycy z Filharmonii im. Rubinsteina w Łodzi i pedagodzy z łódzkiej Akademii Muzycznej zagrała 12 kolęd, w tym te najpopularniejsze jak m.in. "Wśród nocnej ciszy" i "Bóg się rodzi".
Także znany Zespół Wokalny All'Antico od 27 lat, lansujący muzykę wokalną renesansu, baroku i w wielkie formy oratoryjne zaśpiewał 10 kolęd w specjalnie przygotowanych aranżacjach, m.in.: "Lulajże Jezuniu" w opracowaniu Stefana Stuligrosza i "Gdy się Chrystus rodzi" według Stanisława Niewiadomskiego. Natomiast sami panowie zaśpiewali "Bacowsko kolyndę". W ostatniej części koncertu Orkiestra Kameralna Polish Camerata wykonała 8 kolęd, w tym m.in.: "Cicha noc", "Bóg się rodzi" i "Dzisiaj w Betlejem". Dopełnieniem poetyckim koncertu było recytowanie utworów poetyckich o tematyce bożonarodzeniowej przez Edwarda Kusztala, znanego i lubianego aktora sceny kieleckiej.
Czas Bożego Narodzenia jest okresem, kiedy pątnicy tak bardzo licznie nawiedzają to najstarsze polskie sanktuarium. Rodzice z dziećmi ale też i wielu młodych, przybywa by w murach świętokrzyskiej bazyliki zawierzać Bogu swoją codzienność. Cieszy nas niezmiernie fakt, że całe rodziny w te świąteczne popołudnia, odwiedzają świętokrzyskie sanktuarium. Niewątpliwie, usytuowanie w puszczy jodłowej oraz przepiękny wystrój bazyliki, szopka i atmosfera miejsca, sprzyjają modlitwie, refleksji i zadumie.
Pragniemy podziękować Kieleckiemu Centrum Kultury, na czele z Panią dyrektor Magdaleną Kusztal, za przygotowanie tak niezwykłego koncertu kolęd i utworów muzycznych. Ta współpraca trwająca już kilkanaście lat, pozwala by Święty Krzyż był nie tylko miejscem modlitwy ale i pięknych wydarzeń kulturalnych.


 

czytano: 959 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 06 stycznia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej