Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE ROKU WIARY W NASZYM SANKTUARIUM

ZAKOŃCZENIE ROKU WIARY W NASZYM SANKTUARIUM

wielkość tekstu:A | A | A

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w jedności z Ojcem Świętym, biskupami i całym Kościołem, dziękowaliśmy Bogu za szczególny czas jakim był Rok Wiary.
We wspólnocie świętokrzyskiej podczas uroczystej Eucharystii celebrowanej w bazylice z udziałem wielu wiernych, której przewodniczył Ojciec dr Wojciech Popielewski OMI, mistrz nowicjuszy, składaliśmy na ołtarzu Pana owoce naszych wysiłków i zawierzaliśmy Mu wszystko przez ręce Maryi, Tej, która nam przewodzi w wierze i z nami wędruje po drogach codzienności. Na początku Eucharystii przepraszaliśmy Boga za wszelkie zaniedbania i grzechy, szczególnie te, które miały charakter niedowierzania lub braku konsekwencji w wierze. Wyraziliśmy naszą skruchę i przyjęliśmy znak pokropienia wodą święconą.
W homilii Ojciec Wojciech zachęcał nas do gorliwości i zapału, by wiara, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym, była przez nas przeżywana autentycznie i pomagała w przezwyciężaniu tego co niesie codzienność: Potrzeba nam serca przemienionego Jezusową miłością. Takiego serca, jakie miała śp. Marianna Popiełuszko, mama błogosławionego księdza Jerzego. Ona ciągle powtarzała słowa – jak Bóg da, tak będzie. Prosta, pokorna kobieta uczy nas postawy miłosierdzia i przebaczenia, zawierzenia Bogu w najtrudniejszych chwilach życia tu na ziemi. Przebaczyła oprawcom, którzy zamordowali jej syna – księdza Jerzego. Od śp. Mamy uczymy się wielkiej pokory. Jezus jest Królem. Nie chce stać na czele partii politycznej, nie chce byśmy szli na czele krucjat, ale pragnie od nas postawy miłości, pokory i autentyzmu w przyznawaniu się do Niego. Z wysokości swego tronu jakim jest Krzyż pragnie nam nieustannie przypominać o naszym przeznaczeniu, o naszym zbawieniu i o nadziei płynącej z tego znaku zbawienia – mówił kaznodzieja.
Po homilii miało miejsce uroczyste wyznanie wiary  wobec kapłana, przedstawiciela Kościoła. Wszyscy uczestnicy liturgii otrzymali świece, które zostały  zapalone od paschału. To doświadczenie znaku było przypomnieniem o świetle wiary, które płonie w naszych sercach i umysłach.
W czasie dziękczynienia po Komunii Świętej odmówiliśmy Akt zawierzenia świata Najświętszemu Sercu Jezusa a na zakończenie Eucharystii odśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum laudamus – dziękując Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za błogosławiony czas Roku Wiary.

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w czasie trwania Roku Wiary, na mocy dekretu biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza z dnia 26 października 2012 roku, było jednym z sześciu miejsc w diecezji sandomierskiej gdzie wierni mogli uzyskać w Roku Wiary odpust zupełny za siebie lub za zmarłych.


Boże, nasz Ojcze, wejrzyj na swoje dzieci, które uroczyście wyznały wiarę otrzymaną na chrzcie świętym i umocnioną w Roku Wiary. Niech strzegą tego bezcennego skarbu ze wszystkich swoich sił, a każda z prawd objawionych niech będzie głęboko wpisana w ich sercu. Napełnij ich swoim Duchem, aby radując się darem wiary, umieli dawać o niej świadectwo w całym swoim życiu. Niech ich wiara owocuje miłością i doprowadzi ich do pełnego zjednoczenia z Chrystusem, jedynym Panem i Królem wszechświata. Który z Tobą żyje i króluje, w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.
 

czytano: 872 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 25 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej