Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 23 września 2019 r., imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla
| | |

Strona główna » Aktualności » Kazania Świętokrzyskie

Kazania Świętokrzyskie

wielkość tekstu:A | A | A

Kazania Świętokrzyskie spektakl słowno-muzyczny to jedyny taki projekt w Polsce.
Najstarszy zabytek prozy polskiej, XIV- wieczne "Kazania świętokrzyskie" zyskały oprawę muzyczną i zostały zaprezentowane we wrześniu 2012 roku podczas koncertu w Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Muzykę do tego niezwykłego tekstu skomponował Józef Skrzek, lider SBB, słynący z łączenia organowych brzmień z elektronicznymi dźwiękami syntezatorów Mooga, z którymi nie rozstaje się od lat 70.

Do projektu zaproszono również , Marka Piekarczyka, Apostolisa Antimosa, Włodka "Kiniora" Kiniorskiego oraz Chór Męski “Oktoich" przy Cerkwi Prawosławnej św. św.Cyryla i Metodego z Wrocławia, Marcina Brykczyńskiego.
Scenariusz i reżyseria: Marcin Majewski i Jan Tarnawski

Wydawca Busferie.
Płyta zawiera zapis tego koncertu,Pastoralke świętokrzyską i nagranie Organów z Kaplicy Oleśnickich oraz Organy z Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Kazania świętokrzyskie to narodowa relikwia języka polskiego, najstarszy pomnik średniowiecznej polskiej prozy religijnej z przełomu XIII/XIV w. i “najcenniejszy spośród nad złoto droższych skarbów Biblioteki Narodowej", od których wraz z najstarszą częścią Bogurodzicy zaczynają się dzieje polskiej literatury.
W dawnej bibliotece opactwa benedyktynów, ufundowanego w I poł. XII w. przez Bolesława III Krzywoustego (1086-1138) oraz komesa Wojsława w samym sercu Gór Świętokrzyskich na szczycie Łyśca (Calvus Mons, Mons Sanctae Crucis, Łysa Góra, Święty Krzyż), w XV w. przechowywany był kodeks rękopiśmienny, zawierający teksty biblijne: Listy, Dzieje Apostolskie oraz Apokalipsę. Po kasacji zakonu w 1819 r. kodeks został wywieziony do Biblioteki Publicznej przy Uniwersytecie Warszawskim, a potem w wyniku represji po Powstaniu Listopadowym w latach 1832-1834 przez rosyjskiego zaborcę do Sankt Petersburga do tamtejszej Cesarskiej Biblioteki Publicznej. W Petersburgu sięgnął do rękopisu Aleksander Brückner, jeden z najwybitniejszych polskich humanistów, slawista i historyk literatury, który badając ów kodeks w dniu 25.03.1890 r. dokonał jednego z największych odkryć polskiej humanistyki. Brückner zauważył, że przy oprawie rękopisu użyto jako zagiętek - pasków pergaminu znacznie starszego, zapisanego tekstem w języku polskim. Po wydobyciu z oprawy, ułożeniu i uporządkowaniu oczom Brücknera ukazały się w sumie fragmenty sześciu unikatowych kazań w języku polskim zachowane na 18 paskach o wym. 20,5 x 1,5 cm., w kolejności: Kazanie na św. Michała, Na św. Katarzynę (jedyne niemal w całości zachowane), Na św. Mikołaja, Na Narodzenie Pańskie, Na Objawienie Pańskie oraz Na Oczyszczenie NMP, stanowiące zapewne cudownie ocalałą część większej całości, czyli kolekcji kazań de sanctis. Rękopis Kazań powrócił do Polski na mocy Traktatu Ryskiego z 1921 r. z Rosją w dn. 12.06.1925 r. do nowo powstającej Biblioteki Narodowej w Warszawie. Tuż przed wybuchem II wojny wywieziono je poza Polskę i zdeponowano na krótko w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a następnie w Bank of Montreal w Ottawie, skąd wróciły ponownie do Polski w 1959 r. do Biblioteki Narodowej w Warszawie, i gdzie do dziś są przechowywane w skarbcu oznaczone sygnaturą 8001, przechowywane w specjalnej drewnianej zabezpieczonej cienką taflą szkła szkatułce. Tajemnicze pochodzenie Kazań i ich geneza są od ponad 120 lat obiektem intensywnych badań interdyscyplinarnych.
Niniejszy projekt muzyczny został oparty na najnowszej krytycznej edycji tekstu Kazań (Kazania świętokrzyskie. Nowa edycja. Nowe propozycje badawcze, red. P. Stępień, H. Tchórzewska-Kabata, I. Winiarska-Górska, Warszawa 2009, s. 216-272) autorstwa prof. prof. Wacława Twardzika (Instytut Języka Polskiego PAN Kraków) oraz Wiesława Wydry (Instytut Filologii Polskiej UAM Poznań).

Zapraszamy do zobaczenia części spektalku:

http://www.youtube.com/watch?v=aWXOB5jCdV8

http://www.youtube.com/watch?v=7pZs6ycovn4

 

 

 

 

czytano: 1009 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 12 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Julian

    data dodania: 2013-12-05

    Świętny album :), polecam!

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej