Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 5 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » NAGRODA DLA KLASZTORU NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

NAGRODA DLA KLASZTORU NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu dzisiejszym w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim zostały wręczone statuetki „Wędrowca Świętokrzyskiego” za działania służące rozwojowi turystyki. Nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego wręczono podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki.
W uroczystości uczestniczył Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Bernard Antos, sekretarz województwa, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki i Ryszard Nosowicz, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Elżbieta Wyrwicz z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Reprezentujący Urząd Marszałkowski wicemarszałek Grzegorz Świercz podziękował przedstawicielom branży turystycznej, samorządowcom i przedsiębiorcom za wkład jaki mają w rozwój turystyki i promocję naszego województwa świętokrzyskiego.

Podsumowując mijający sezon turystyczny statuetki „Wędrowca Świętokrzyskiego” trafiły do:
„SUPERwędrowiec Świętokrzyski”, specjalne wyróżnienie za wybitne zasługi dla rozwoju turystyki w regionie trafił do naszej wspólnoty - Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Święty Krzyż – duchową stolicę naszego regionu - odwiedza rocznie ponad 250 tysięcy pielgrzymów i turystów. Cieszy nas fakt, iż Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyznający statuetkę „SUPERwędrowca”, zauważył i docenił, nasze starania po zdobywanie funduszy unijnych, dzięki którym możliwa jest w ostatnich latach rewitalizacja kompleksu klasztornego na Świętym Krzyżu. Wspomnieć choćby: odnowienie wschodniej i północnej fasady, remont kapitalny północnego skrzydła oraz odbudowa wieży kościelnej i odnowienie XV-wiecznego wirydarza. Wielką radością była dla nas także uroczystość ogłoszenia kościoła na Świętym Krzyżu bazylika mniejszą w czerwcu br. Nie spodziewaliśmy się dzisiejszego wyróżnienia, ale bardzo się cieszymy, jako obecni gospodarze tego miejsca, że zostały zauważone nasze działania, które podejmujemy nie sami, lecz przy udziale wielu instytucji szczególnie gminy Bieliny. Bez tych partnerów trudno byłoby nam starać się o środki unijne. Dzisiejsza nagroda to uhonorowanie wieloletnich oblackich starań ale i wielu ludzi, którzy wspierają nas w przywróceniu klasztorowi na Świętym Krzyżu dawnej świetności religijnej, narodowej i patriotycznej. W imieniu naszej wspólnoty statuetkę odebrał o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki mniejszej pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu.
W kategorii "Przedsiębiorstwo" statuetkę "Wędrowca" otrzymał Hotel Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness. W kategorii "Osobowość turystyczna" doceniony został Kazimierz Micorek, długoletni działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, społecznik i regionalista. W kategorii "Atrakcja turystyczna", „Wędrowca świętokrzyskiego” otrzymał Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. W kategorii "Gmina turystyczna" „Wędrowca” dostała gmina Solec-Zdrój, która od kilku lat stale dba o uatrakcyjnienie oferty uzdrowiskowej  i relaksacyjnej.

(Zdjęcia Krzysztof Pęczalski)


czytano: 854 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 11 października 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Marian

    data dodania: 2014-01-11

    Ucieszyla mnie ta nagroda .Klasztor na nia zasluzyl od dawien dawna.

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 15
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej